Na przełomie czerwca i lipca zostały zorganizowane 3 turnusy tzw. „Lwowskich Kolonii” odzwierciedlające pierwsze kolonie. Kolonie zorganizowane były w Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie-Zdroju w ramach mikroprojektu: ”Przywrócić zapomniane - wspólna historia pogranicza polsko-słowackiego” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 – 2020.
W ramach realizacji mikroprojektu odbyły się zajęcia kolonijne dla 3 turnusów w których uczestniczyło po 24 osoby tj. 12 osób z Polski z terenu Powiatu Krośnieńskiego i 12 osób ze Słowacji. Każdy z turnusów trwał 3 dni. W czasie pobytu dzieciaczki wraz z opiekunami uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych, zajęciach historycznych i zajęciach sportowych. Podczas pobytu uczestnicy sadzili zioła, poznali ich wykorzystanie na co dzień, zajęcia poświęcone były zagadnieniom związanym z ekologią. Zajęcia historyczne poświęcone były dziedzictwu historyczno-kulturowemu tj. kulturze Łemkowskiej obszaru pogranicza. Dzieci poznały historię miejsca i ludzi od czasów ubiegłego wieku. Ponadto zostały zrealizowane również zajęcia sportowe i kulinarne pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch". Uczestnicy przygotowywali ziołowe herbatki oraz upiekli ciasto marchewkowe. Z uwagi na trudne czasy pandemiczne uczestniczy mieli okazję wziąć udział w zajęciach „Jak mogę uniknąć zakażenia podczas pandemii” - zajęcia poświęcone działaniom w zakresie przeciwdziałania pandemii. W ramach zadnia zostały przeprowadzone szkolenia dla uczestników dotyczące bezpieczeństwa w czasie pandemii. W nawiązaniu do dawnych „Lwowskich Kolonii” dzieci poznały znaczenie ziołolecznictwa, które było popularne w tamtych czasach. Pierwsze Kolonie organizowała w Rymanowie -Zdroju hrabina Potocka. W nawiązaniu do dawnych kolonii została odświeżona historia panującej dwukrotnie epidemii cholery w Rymanowie której akcją ratunkową kierowała A. Potocka.
Podczas trzech krótkich pobytów dzieci i młodzież miały okazję nie tylko zapoznać się z pięknymi rejonami, ale również, z pomocą wykwalifikowanych i zapewniających ogrom atrakcji opiekunów, spędzić wyjątkowo czas.
Dzieci i młodzież w formie zabawy poznawały: kulturę ludności zamieszkującej dawniej obszar pogranicza polsko-słowackiego i sposoby wykorzystania ziół na co dzień oraz uczyły się ich rozpoznawać. Ponadto uczestniczyły w zajęciach sportowych, kulinarnych i profilaktycznych.
Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor a wspaniała zabawa umocniła wzajemną integrację.