1. Baza noclegowa
2. Szlaki turystyczne
3. Szlaki tematyczne
4. Zabytki
5. Imprezy turystyczne Powiatu Krośnieńskiego w 2022 r.
1. Baza noclegowa
Powiat krośnieński skupia szereg miejsc noclegowych. W strukturze bazy noclegowej dominują obiekty całoroczne. Na terenie powiatu znajduje się kilkanaście hoteli pensjonatów i ośrodków wczasowych o podwyższonym standardzie. Młodzieżowa tania baza to cztery szkolne schroniska młodzieżowe: (204 miejsc) i dwie bazy studenckie. Zwraca uwagę duża liczba gospodarstw agroturystycznych, będących najprężniej rozwijającą się siecią noclegową. Obiekty noclegowe występują w 9 gminach. Jedynie gmina Krościenko Wyżne nie posiada żadnej bazy turystycznej. Świadczy to o atrakcyjności turystycznej niemalże całego powiatu. Jednocześnie jednak baza noclegowa wykazuje silną koncentrację przestrzenną, tylko dwie miejscowości skupiają najwięcej potencjału turystycznego (Iwonicz Zdrój i Rymanów Zdrój). Dużą popularnością cieszą się gospodarstwa agroturystyczne. Niektóre z nich oferują gościom jazdę konną, swojskie jadło i inne atrakcje.
Infrastruktura turystyczno-rekreacyjna skoncentrowana jest w ośrodkach turystycznych: Iwonicz Zdrój i Rymanów Zdrój. Tam zlokalizowano baseny, wyciągi, skocznię i trasy narciarskie, korty tenisowe i ścieżki zdrowia. Pozostałe urządzenia znajdują się w Chyrowej (wyciąg narciarski); w Czarnorzekach (wyciąg narciarski i ośrodek jeździecki, trasy biathlonowe) i w Korczynie. Działalność gospodarczą w zakresie obsługi turystyki przyjazdowej prowadzi dziewięć niedużych biur turystycznych i przewoźników. Na terenie powiatu odbywają się cykliczne imprezy turystyczne m.in. rajdy i turnieje turystyczno-krajoznawcze organizowane przez PTTK i PTSM.
BAZA NOCLEGOWA POWIATU KROŚNIEŃSKIEGO
2. Szlaki turystyczne
Szlaki turystyczne na terenie powiatu krośnieńskiego prowadzą najpiękniejszymi trasami Beskidu Niskiego i Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego.
BESKID NISKI
Znaki "czerwone" - Główny Szlak Beskidzki im. K. Sosnowskiego: zaczyna się w Beskidzie Śląskim, a kończy w Bieszczadach. Na terenie powiatu przecina północne grzbiety Beskidu Niskiego od Chyrowej do Puław. Wędrówka nim doprowadzi m.in. do Pustelni św. Jana z Dukli, na Cergową, do Iwonicza Zdroju i Rymanowa Zdroju.
Znaki "niebieskie" - Szlak Graniczny: daje poznać Beskid Niski i Bieszczady od Grybowa po Ustrzyki Dolne. Cenią go zwłaszcza wielbiciele spokoju, gdyż wiedzie odludnymi, wręcz dzikimi ścieżkami głównego grzbietu karpackiego. Do cywilizacji powraca się jedynie w okolicach Przełęczy Dukielskiej.
Znaki "zielone" - Pustelnia św. Jana z Dukli - Barwinek: szlak wytyczono z północy na południe. Zaczyna się przy pustelni św. Jana z Dukli nad Trzcianą i przez Tylawę i Zyndranową (Muzeum Kultury Łemkowskiej) doprowadza do Barwinka.
Znaki "żółte" - Dukla - Chyrowa: szlak łącznikowy, umożliwiający dotarcie z Dukli do Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Znaki "żółte" - Tylawa - Baranie (728 m n.p.m.): szlak zaczyna się przy ruchliwej drodze międzynarodowej w Tylawie, zaś kończy przy Szlaku Granicznym, na prawdziwym odludziu. Znaki powiodą turystów dolinami potoków: Smereczanka, Wilsznia i Olchowczyk, wprowadzą w dzikie ostępy leśne. We wsi Olchowiec podziwiać można żywą kulturę łemkowską.
POGÓRZE STRZYŻOWSKO-DYNOWSKIE
Znaki "niebieskie" - Zamek "Kamieniec" - Wiśniowa - Dębica; szlak spacerowy, jego atutem są piękne lasy oraz ruiny zamku "Kamieniec" w Odrzykoniu.
Znaki "zielone" - Krosno - Strzyżów: szlakowi towarzyszą na początku malownicze panoramy odrzykońskiego zamku. Później zapoznaje z charakterystycznymi pejzażami Pogórza, w których dominują łagodne, lesiste i polne wzniesienia.
Znaki "czarne" - Kamieniec - Czarny Dział: szlak prowadzi z ruin zamku "Kamieniec" przez malowniczy rezerwat "Prządki" na Czarny Dział z pagórami Kiczar (ok. 500 m n.p.m.).
ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE I DYDAKTYCZNE
Ścieżka Przyrodnicza „Przy zamku Kamieniec” (Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy) (gmina Wojaszówka)
• długość trasy: ok.1,5 km
Ścieżka dydaktyczna "W przełomie Jasiołki" wiedzie atrakcyjną trasą wzdłuż przełomowego odcinka rzeki Jasiołki oraz przez rezerwat przyrody, w którym występuje sporo botanicznych osobliwości.
• długość trasy ok. 4 km
Ścieżka historyczno-krajobrazowa „Na węgierskim trakcie”
• długość trasy - 2,5 km
Ścieżka przyrodnicza „Do Złotej Studzienki” (na Cergowej)
• Ścieżka ma kształt pętli długości 4 km
Ścieżka piesza „Rymanów Zdrój – Przymiarki – Iwonicz-Zdrój”
• długość trasy – 7 km
Ścieżka „Iwonicz-Zdrój, Klimkówka, Rymanów Zdrój”
• długość trasy – 8 km
Ścieżka Zamek „Kamieniec” – Prządki”
• długość trasy - 1,5 km
Ścieżka „Wzdłuż potoku Morcinek” – malownicza ścieżka biegnąca przez malownicze tereny Korczyny, wzdłuż lewego brzegu potoku Morcinek
• długość trasy - 2,5 km długości
Ścieżka turystyczna „Strzelnica – Sucha Góra”
• długość - 2 km
Ścieżka „Czarnorzeki – Dział”
• Trasa ma kształt pętli o długości 1,5 km
Ścieżka „Wodospad Trzy wody” - ścieżka biegnąca przez urocze tereny Komborni - Granice Górne.
• długoścć trasy - 940 m
Ścieżka "Do Bełkotki" (w Iwoniczu Zdroju)
3. Szlaki tematyczne
Szlak Świątyń Karpackich: Krosno - Stropkov łączy najcenniejsze świątynie i miejsca otaczane kultem przez dawnych i obecnych mieszkańców Beskidu Niskiego. Przemierzając szlak podziwiać można piękną przyrodę, zabytkowe miasta, uzdrowiska oraz kulturę pogranicza. Szlak Świątyń Karpackich został wyróżniony w 2002 r. w Konkursie Ford Motor Company na najlepszy projekt roku 2002.
Szlak Architektury Drewnianej: przebiega przez teren Podkarpacia dziewięcioma trasami, z których krośnieńsko - brzozowska i sanocko - dukielska prowadzą przez powiat krośnieński.
Szlak "Śladami Aleksandra Fredry" łączy miejsca związane bezpośrednio z rodziną Fredrów i Szeptyckich.
Trasa szlaku liczy prawie 450 kilometrów i prowadzi z "Kamieńca" przez Korczynę, Krościenko Wyżne, Hoczew, Cisną, Lesko, przejście graniczne Krościenko - Smolnica, Sambor, Rudki, Beńkową Wisznię, Lubień Wielki, Lwów, przejście graniczne Szeginie - Medyka, Surochów k/ Jarosławia do ruin zamku "Kamieniec".
Każde z tych miejsc, opisane przez hrabiego Fredrę w jego utworach to żywa pamiątka po nim i jego potomnych.
Szlak naftowy: trasa od Harklowej k/Jasła do Lwowa, wzbogacona pętlami dla turystyki pieszej i rowerowej. Transgraniczny szlak łączy ze sobą miejsca związane z narodzinami i historią przemysłu naftowego. Jego główną oś: Jasło - Krosno - Sanok - Lesko - Ustrzyki Dolne - Sambor -Borysław - Drohobycz - Lwów wzbogacają pętle dla turystyki pieszej i rowerowej. W II poł. XIX w. ówczesna austrowęgierska prowincja Galicja przeżywała "gorączkę naftową". Ślady fortun przedsiębiorców oraz pierwsze urządzenia wydobywcze i przetwórcze oleju skalnego znajdują się na trasie szlaku, podobnie jak miejsca związane z działalnością Ignacego Łukasiewicza - wynalazcy lampy naftowej, która zapłonęła w lwowskim szpitalu w 1853 r. On to w 1854 r. w Bóbrce koło Krosna założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, a także destylarnie i rafinerie w Ulaszowicach, Chorkówce i Polance. Szyby naftowe zaczęły też wyrastać w okolicach Sanoka, Leska i Ustrzyk Dolnych. Najważniejszym ośrodkiem "Galicyjskiego Teksasu" stało się zagłębie borysławsko-drohobyckie, które znacząco wpłynęło na rozwój regionu. Szlak wiedzie zarówno przez skanseny i muzea, w których zlokalizowano i urządzono ekspozycje poświęcone historii przemysłu naftowego, jak i miejsca, gdzie w czynnych jeszcze kopalniach napotyka się ocalałe, stare urządzenia naftowe. Wyczerpywanie się pokładów, modernizacja procesów wydobywczych oraz reorganizacja struktur górnictwa nafty i gazu w nieodległej przyszłości mogą sprawić, że jedynie trasa Szlaku Naftowego i jego oznakowanie stanowić będą widomy ślad narodzin przemysłu naftowego na tym terenie. Kolorytu zabytkowym obiektom naftowym przydają uroczy krajobraz, determinowany zasobami unikalnej przyrody na całej trasie szlaku, a także wspaniałe zabytki świeckie i sakralne przenikających się kultur, świadczące o bogactwie dziedzictwa kulturowego i złożonej historii tych ziem. Szlak Naftowy został uhonorowany certyfikatem "Turystyczny produkt roku 2005" nadanym przez Polską Organizację Turystyczną.
Szlak rowerowy został zrealizowany w ramach projektu pn. "Beskidzkie Muzea" transgraniczny szlak rowerowy. Celem projektu jest wzmocnienie możliwości rozwoju turystyki w powiecie krośnieńskim i przygranicznych powiatach słowackich.
Partnerami projektu byli: Lokalna Organizacja Turystyczna "Beskid Niski" w Krośnie, Gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz Zdrój, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Rymanów, Wojaszówka, Krosno, Urzędy Obwodowe Okresów: Świdnik, Stropkow i Humenne. Szlak rowerowy został zrealizowany w ramach projektu pn. "Beskidzkie Muzea " transgraniczny szlak rowerowy. Celem projektu jest wzmocnienie możliwości rozwoju turystyki w powiecie krośnieńskim i przygranicznych powiatach słowackich.
Partnerami projektu byli: Lokalna Organizacja Turystyczna "Beskid Niski" w Krośnie, Gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz Zdrój, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Rymanów, Wojaszówka, Krosno, Urzędy Obwodowe Okresów: Świdnik, Stropkow i Humenne.
Trasa rowerowa tworzy pętlę opartą o 21 obiektów muzealnych o randze światowej (Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Muzeum Andy Warhola w Medzilaborcach, Muzeum Podkarpackie w Krośnie), krajowej (Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Wojskowe i Muzeum Kultury Ukraińskiej w Świdniku: 3 placówki, Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli, Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, Muzeum Zamkowe na Kamieńcu, Muzeum Rzemiosła i Muzeum Misyjne w Krośnie, Muzeum Misyjne i Muzeum bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym) bądź lokalnej (Muzeum Kultury Szlacheckiej - Dwór w Kopytowej, Zabytkowa chyża łemkowska w Olchowcu, Muzeum Wsi w Odrzykoniu, Izba Muzealna w Krościenku Wyżnym, Izba Regionalna w Rymanowie, Muzeum Motoryzacji w Krośnie) . Szlak prowadzi w większości mało uczęszczanymi drogami lokalnymi o dobrej nawierzchni, przebiegającymi przez najbardziej atrakcyjne tereny powiatu krośnieńskiego oraz okresów: Świdnik, Stropkov i Medzilaborce. Po stronie polskiej szlak jest oznakowany za pomocą tabliczek kierunkowych, opatrzonych logo "BESKIDZKIE MUZEA" oraz dużych tablic informacyjnych, przy których umieszczono stojaki na rowery. Po stronie słowackiej wpisuje się w istniejące tam cyklotrasy.
Łączna długość trasy wynosi 321 km, z czego po stronie polskiej 235 km i 86 km po stronie słowackiej. Drogi asfaltowe stanowią 76 % całej długości szlaku, drogi szutrowe i polne po 12 %. Cały szlak składa się z 13 tras, przy których napotkać można wiele atrakcji turystycznych. Zostały one szczegółowo opisane w języku polskim, słowackim i angielskim na stronie internetowej www.beskidniski.org.pl/rowery oraz w przewodniku, wydanym dzięki wspólnej inicjatywie Powiatu Krośnieńskiego, gmin krośnieńskich i LOT "Beskid Niski".
4. Zabytki
Gmina Chorkówka
- kopalnia ropy naftowej – Skansen - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
- Skansen – Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce,
- zabytkowy cmentarz; obelisk poświęcony żołnierzom czechosłowackim poległym w 1944 roku w Bóbrce
- neogotycki kościół z 1905 roku w Bóbrce
- obelisk ku czci Ignacego Łukasiewicza w Chorkówce
- dwór wraz z parkiem (duże skupisko pomnikowych dębów szypułkowych) w Kobylanach oraz kościół NMP z 1775 r. z bogatym wyposażeniem (m.in. Płyta nagrobna Mikołaja z Kobylan z ok. 1516 r., gotycka chrzcielnica kamienna z II poł. XV w., prospekt organowy z ok. 1700 r. , rokokowa ambona z II poł. XVIII w.)
- okazały neogotycki kościół w Zręcinie, w którym znajdują się popiersia oraz epitafia inskrypcyjne fundatorów ( Karola Klobassy – Zrenckiego i Ignacego Łukasiewicza), a także grób Łukasiewicza na miejscowym cmentarzu i kościół.
- Muzeum Kultury Szlacheckiej Dwór w Kopytowej
- Dwór Sulimirskich w Kobylanach oraz przydworski park z 300-letnimi dębami
Miasto i Gmina Dukla
- barokowy kościół św. Marii Magdaleny w Dukli (wewnątrz m.in. rokokowy nagrobek Marii Amalii z Bruhlów Mniszchowej);
- Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli
- późnobarokowa dzwonnica z XVIII w. w Dukli
- zespół klasztorny Bernardynów z II poł. XVIII w. w Dukli
- pałac Mniszchów z XVII w. w Dukli
- XIX-wieczny ratusz w Dukli
- pustelnia św. Jana z Dukli w Trzcianie,
- sanktuarium maryjne i drewniane domy w Jaśliskach,
- cerkwie połemkowskie w Chyrowej, Olchowcu, Tylawie i Daliowej
- cmentarze łemkowskie i żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej
- kościół parafialny w Wietrznie
- dawna cerkiew greckokatolicka pw. Opieki NP. Marii wraz z ogrodzeniem, obecnie kościół rzymskokatolicki pw. NMP Częstochowskiej, murowana kaplica i starodrzew w Zawadce Rymanowskiej
- była cerkiew grekokatolicka pw. Narodzenia Bogarodzicy, obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Chrystusa Króla, cztery kamienne nagrobki, starodrzew w Trzcianie
Miasto i Gmina Iwonicz – Zdrój
- XIX-wieczna zabudowa uzdrowiskowa Iwonicza-Zdroju w stylu późnoklasycystycznym i szwajcarskim. Najbardziej charakterystyczne budowle Iwonicza-Zdroju to : m.in. "Stary Pałac", „Willa Bazar” - drewniany budynek z lat 1876-1880 z czworoboczną wieżą zegarową, „Dom Zdrojowy” 1860 r. „Pijania Wód Mineralnych” 1837 r., „Stare Łazienki” 1869 r. zwane niegdyś „Łazienkami Mineralnymi”,
- źródło Bełkotka w Iwoniczu – Zdroju
- klasycystyczne pawilony nad źródłami 1838 r. "Amelii", "Karola" i "Józefa",
- obiekt "Krakowiak" wybudowany w latach 1865-1868 w stylu szwajcarskim z charakterystyczną trójprzęsłową werandą, bogatą w finezyjną stolarkę. W 2004 roku ogień doszczętnie wypalił wnętrze modrzewiowej willi
- drewniany XV wieczny kościół (konsekrowany w 1464 roku) w Iwoniczu
- pałac Zimowy Załuskich z II połowy XIX wieku wraz z parkiem przydworskim w Iwoniczu
- most kamienny z 1782 r w Iwoniczu
- neogotycki kościół parafialny pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Lubatowej
- mogiła 38 mieszkańców Lubatowej, rozstrzelanych przez hitlerowców w Lesie Grabińskim.
Gmina Jaśliska
- Kościół pw. św Katarzyny Aleksandryjskiej wybudowany w XVIII wieku, z cudownym obrazem Matki Bożej Jaśliskiej, koronowanym przez Jana Pawła II w Krośnie w 1997 roku
- XIX-wieczna, drewniana zabudowa Jaślisk o konstrukcji przysłupowej, zachowana w zachodniej pierzei rynku
- XVII-wieczne piwnice do składowania wina, zachowane pod niektórymi budynkami w centrum Jaślisk,
- pomnik z XVII wieku tzw. kurhan szwedzki, postawiony na cześć obrony miasta przed Szwedami i wojskami Rakoczego,
- cerkiew św Paraskewy w Daliowej
- XIX-wieczna cerkiew pw. św. Mikołaja w Woli Niżnej
Miasto i Gmina Jedlicze
- Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
- Szkoła Ludowa w Żarnowcu
- Jedlicki Rynek
- kościół Parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego w Jedliczu
- Pałac Stawiarskich w Jedliczu
- cmentarz komunalny - a na nim groby i pomniki osób, które miały duży wpływ na rozwój i kulturę dzisiejszej gminy
- na cmentarzu znajduje się XIX w. kaplica pw. Jezusa Ukrzyżowanego z freskami niezwykle ważnego dla Jedlicza artysty - Stanisława Kochanka
- dwór Łozińskich w Potoku,
- dwór Stojowskich w Jaszczwi,
- Pałacyk Bobrowskich w Długiem
Gmina Korczyna
- drewniane domy tkaczy z XVIII i XIX w. w Korczynie;
- zespół dworski w Komborni;
- około 1000-letni "Pogański Dąb" oraz dawna cerkiew, obecnie kościół rzymskokatolicki w Węglówce.
- dawna cerkiew, obecnie kościół rzymskokatolicki w Węglówce
- rezerwat przyrody nieożywionej „Prządki” przy drodze Węglówka – Korczyna (malownicze formy skalne sięgające wysokości ponad 20 m)
- kościół parafialny pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski - Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie
- kościół posługi turystom na Podzamczu
- kościoły parafialne w Węglówce, w Komborni, w Krasnej, w Korczynie w Spornem oraz
- kościół w Czarnorzekach,
- skałka kultu Matki Boskiej z „Echo Lourdes”
- Źródełko z kapliczką
- dwór Kombornia stanowiący perełkę zabudowy dworsko-parkowej - obecnie Zespół Hotelowo-Konferencyjny i Wypoczynkowy,
- kapliczka św. Jana z Dukli w Komborni
Gmina Krościenko Wyżne
- izba muzealna z eksponatami, narzędziami i przedmiotami codziennego użytku,
- park leśny „Dębina” – pomniki przyrody ożywionej – dąb szypułkowy
- odrestaurowany budynek Izby Muzealnej w Krościenku Wyżnym
- zespół parkowo – dworski (dwór i oficyna dworska) pochodzący z 1651 roku,
- kościół gotycki z malowidłami artysty lwowskiego Jana Henryka Rosena – poświęcony w 1910 r., a w 1912 konsekrowany przez biskupa Józefa Sebastiana Pelczara w Krościenku Wyżnym
- pomnik obchodów grunwaldzkich z 1910 r w Krościenku Wyżnym
- cmentarz choleryczny i cmentarz parafialny wraz z jego zabytkową częścią oraz wzniesiony na szczycie Góry Marynkowskiej Krzyż Zwycięstwa
- punkt widokowy – szczyt góry Marynkowskiej z nielicznymi już lecz jeszcze działającymi szybami naftowymi. Znajduje się na tym wzgórzu zabytkowa kapliczka NS Jezusowego – murowana z 1840 – 1859 roku,
- krypta grobowa – nagrobek Cecylii z Fredrów Jabłonkowskiej, kamienno – żelazny z 1847 r. Przywieziony wraz ze szczątkami Cecylii z cmentarza lwowskiego
- zabytkowy cmentarz rzymsko – katolicki z 1853 roku,
- urokliwe kapliczki z XVIII i WIX wieku rozsiane przy drogach i ciągach pieszych
Gmina Miejsce Piastowe
- Sanktuarium św. Michała Archanioła i Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, klasztor oo. Michalitów oraz kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Polski w Miejscu Piastowym
- Muzeum bł. ks. Bronisława Markiewicza w klasztorze Księży Michalitów w Miejscu Piastowym
- Muzeum Misyjne Sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym
- dwór z końca XVIII w. wraz z parkiem w Miejscu Piastowym
- drewniany kościół z 1600 r. w Rogach
- fortyfikacja podworska z kopcem w Rogach
- kościółek drewniany we Wrocance z XVIII w., oraz dzwonnica przykościelna
- kościółek Św. Rozalii wraz z cudownym źródełkiem we Wrocance
- drewniany kościół w Targowiskach z XVIII w.
- dwór w Targowiskach z pięknym parkiem
- liczne przepiękne kapliczki przydrożne
- liczne obiekty architektury wiejskiej takie jak domy, spichlerze, kuźnie
- dwór z XVII wieku w Targowiskach
- fortyfikacja podworska z kopcem
- przydrożne kapliczki
- zagroda Etnograficzna w Rogach, gdzie zgromadzone są eksponaty i urządzenia używane w gospodarstwach wiejskich w minionym stuleciu
Miasto i Gmina Rymanów
- XVIII-wieczny kościół p.w. św. Wawrzyńca (wewnątrz m.in. renesansowe nagrobki), dzwonnica i wieża oraz plebania z XVIII w.,
- zespół dworsko-pałacowy z XIX w.,
- drewniany kościół p.w. Świętego Michała Archanioła w Klimkówce,
- drewniany kościół w Króliku Polskim oraz cerkiew w Króliku Wołoskim
- XVIII-wieczny kościół p.w. św. Wawrzyńca (wewnątrz m.in. renesansowe nagrobki) dzwonnica i wieża oraz plebania z XVIII w. w Rymanowie
- zespół dworsko-pałacowy z XIX w. w Rymanowie,
- drewniany kościół p.w. Świętego Michała Archanioła w Klimkówce,
- drewniany kościół w Króliku Polskim
- cerkiew w Króliku Wołoskim.
- cerkiew we Wróbliku Szlacheckim z zachowanym pełnym ikonostasem
- odrestaurowana cerkiew w Bałuciance
- drewniana zabudowa uzdrowiskowa w stylu szwajcarskim w Rymanowie-Zdroju
- synagoga i cmentarz żydowski w Rymanowie
Gmina Wojaszówka
- ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu (wzniesiony w XIV w., wielokrotnie przebudowywany);
- Muzeum Zamkowe na terenie zamku Kamieniec w Odrzykoniu
- Muzeum Wsi w Odrzykoniu - powstało z okazji 650 – lecia jubileuszu wsi Odrzykoń w 1998 roku jako pierwsze w województwie podkarpackim Muzeum Wsi. W muzeum zgromadzono szereg przedmiotów związanych z historią Odrzykonia ..
- kościół parafialny w Odrzykoniu pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej z późnobarokowym antepedium z płaskorzeźbą Ostatniej Wieczerzy. Wzniesiony został w latach 1867-1873. Świątynia ta zbudowana w stylu neogotyckim.
- XVIII wieczny kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP i Andrzeja Apostoła w Łączkach Jagiellońskich pochodzi z 1756r
- neogotycki kościół w Łękach Strzyżowskich z XIV- wieczną drewnianą rzeźbą - Pietą pochodzi z 1902r.
- barokowy XVIII wieczny kościół parafialny pw. Narodzenia NMP i św. Andrzeja Apostoła w Łączkach Jagiellońskich
- dawny dwór Lesikowskich w Łękach Strzyżowskich w pierwotnym założeniu udokumentowany został na planie katastralnym w 1852 r.
- dawna cerkiew grekokatolicka p.w. św. Paraskewy z początku XX wieku, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny w Rzepniku
- kaplica p.w. św. Zofii w Wojkówce pochodzi z 1891r. Wzniesiona na miejscu bitwy konfederatów barskich z Kozakami,
- neogotycki kościół p.w. św. Jana Kantego w Ustrobnej to budowla pochodzący z 1877r. Wybudowany wg projektu Teofila Żebrowskiego
- Krajobrazowy Park Podworski w Ustrobnej zachował się wraz z murowanym dworem i spichlerzem,
- założenia dworskie w Ustrobnej i Przybówce,
- w drugiej połowie XIX wieku Dwór w Przybówce wzniesiony został w 1828r. przez Emilię z Trzecieskich Łosiową
- XIX wieczny dwór Starowieyskich w Bratkówce otoczony malowniczym, dobrze zachowanym parkiem dom rodzinny bł. Stanisława Starowieyskiego i znanego malarza Franciszka Starowieyskiego
- dwór w Łączkach Jagiellońskich wzniesiony w stylu neogotyckim na początku XIX wieku
5. Imprezy turystyczne Powiatu Krośnieńskiego w 2022 r.
Kalendarz imprez turystycznych powiatu krośnieńskiego na rok 2022 opracowano na podstawie informacji złożonych przez Gminne Ośrodki Kultury oraz stowarzyszenia sportowe, rekreacyjne i turystyczne działające na terenie powiatu krośnieńskiego.
W kalendarzu znajdują się imprezy o charakterze ogólnopolskim, wojewódzkim, powiatowym i gminnym, ułożone chronologicznie.