Sieć dróg powiatowych w powiecie krośnieńskim
Przygraniczne położenie sprawia, że powiat odgrywa istotną rolę w krajowym i międzynarodowym systemie komunikacji.
Infrastrukturą drogową zarządza Powiatowy Zarząd Dróg w Krośnie, jednostka organizacyjna Powiatu Krośnieńskiego, która wchodzi w skład powiatowej administracji zespolonej.
W zarządzie powiatu znajduje się 75 dróg powiatowych o łącznej długości 364 km, 66 mostów o długości 1343,24 m i 573 przepusty drogowe. Przez teren powiatu przebiega ponadto 58,1 km dróg krajowych, 78,8 km dróg wojewódzkich i około 320 km dróg gminnych o utwardzonej powierzchni.
Liink do strony - Powiatowy Zarząd Dróg w Krośnie
Oczyszczalnie ścieków
Ochrona wód zajmuje szczególną pozycję w problematyce ochrony środowiska ponieważ stanowi podstawowy warunek zaspokojenia potrzeb wodnych nie tylko własnego obszaru ale również sąsiednich terenów.
Na terenie powiatu funkcjonują miejskie oczyszczalnie ścieków, mechaniczno - biologiczne:
* zlewnia rzeki Wisłok: w Rymanowie,
* zlewnia rzeki Wisłoki i Jasiołki: w Dukli i Jedliczu,
* Działają także mechaniczno-biologiczne oczyszczalnie ścieków komunalnych na terenach wiejskich m.in. w Wojaszówce i Ustrobnej.
W ostatnich latach zmodernizowano i uruchomiono szereg nowych oczyszczalni ścieków zarówno komunalnych m.in. ww. w Dukli, Jedliczu i Rymanowie, jak i przemysłowych w Rafinerii Nafty "JEDLICZE" S.A. w Jedliczu.
Ponadto ścieki z niektórych miejscowości w gminach: Chorkówka, Iwonicz Zdrój, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka kierowane są do oczyszczalni komunalnej w Krośnie
Wysypiska odpadów
W powiecie krośnieńskim zagrożenie środowiska odpadami stało się jednym z ważniejszych problemów ekologicznych. Odnosi się to przede wszystkim do rosnącej masy odpadów komunalnych przy jednoczesnym braku miejsc pod bezpieczną lokalizację wysypisk.
Ukształtowanie terenu i gęsta sieć cieków wodnych w naszym regionie powoduje, że każde zanieczyszczenie powierzchni ziemi zagraża czystości wód powierzchniowych i podziemnych.
Obecnie na terenie powiatu nie funkcjonuje żadne składowisko odpadów.
Wodociągi i kanalizacja
Głównym źródłem zaopatrzenia w wodę ludności powiatu są zasoby wód powierzchniowych (zlewnie rzek: Sanu, Wisłoka i Wisłoki). Główne ujęcia wód powierzchniowych zaopatrujących mieszkańców w wodę to ujęcia:
- na Wisłoku w Iskrzyni (wydajność ujęcia Q= 10 500,0 m3/d)
- na Jasiołce w Szczepańcowej, ZUW w Szczepańcowej jest najstarszym zakładem wodociągowym wybudowanym w latach 1938 - 1939. Woda pobierana jest z ujęcia brzegowego na Jasiołce (wydajność ujęcia Q= 7 000,0 m3/d). Zaopatruje część gminy Jedlicze.
- Na zbiorniku Besko w Sieniawie (wydajność ujęcia Q= 36 288,0 m3/d). Magistrala wodociągowa 500 mm z ujęcia w Sieniawie zaopatruje w wodę gminy: Rymanów (Rymanów, Rymanów Zdrój, Posada Górna, Deszno, Klimkówka, Sieniawa, Głębokie); Iwonicz Zdrój (Iwonicz i Iwonicz Zdrój); Miejsce Piastowe (Miejsce Piastowe, Łężany, Głowienka, Wrocanka); Jedlicze (część wsi Potok); część gminy Korczyna, Wojaszówka (Odrzykoń).
Z ujęć źródliskowych korzystają mieszkańcy m.in. gmin: Korczyna (ujęcie źródliskowe na potoku Morcinek w Korczynie podzamcze), Wojaszówka (Łączki Jagielońskie), Chorkówka (ujęcie na potoku Czarny Staw) i Dukla. W gminie Dukla systemem wodociągowym objętych jest 75 % mieszkańców miasta i ok. 40 % wsi. Wodociąg miejski zasilany jest z ujęcia na potoku Chyrowskim i potoku bez nazwy. Ujęcie to dysponuje zasobami eksploatacyjnymi znacznie przewyższającymi zapotrzebowanie Dukli o wyd. max. 912 m3/d, ale okresowo dostarcza za mało wody i wymaga modernizacji. Z ujęć wód podziemnych korzystają też mieszkańcy m.in. z gminy Wojaszówka (ujęcie w Bajdach (45 m3/d), z gminy Korczyna (studnie4 głębinowe Korczyna Podzamcze o wyd. max. 180 m3/d) oraz większość miejscowości z gminy Chorkówka ( studnie głębinowe w Szczepańcowej). Mieszkańcy powiatu oprócz wodociągów gminnych, korzystają z wodociągów należących do Spółek Wodnych m.in. w gminie Dukla, Rymanów, Wojaszówka, Korczyna (8 spółek wodnych) oraz własnych ujęć grawitacyjnych zlokalizowanych na potokach, a także z indywidualnych studni kopanych. Wodociągi grawitacyjne charakteryzują się sezonową zmiennością wydajności ujęć. Jakość wody jest rzadko badana, lecz panuje powszechna opinia, że jest bardzo dobra. Przekonanie to wynika z faktu, że ujęcia tego typu znajdują się na terenach leśnych i nie narażone są na zanieczyszczenia.
Większość zasobów wód podziemnych nadaje się do bezpośredniego wykorzystania na cele gospodarcze, a na cele konsumpcyjne po zastosowaniu uzdatniania, (usuwanie naturalnych pierwiastków jak żelazo i mangan). Studnie kopane na obszarze powiatu krośnieńskiego są jeszcze nadal znaczącym źródłem zaopatrzenia ludności w wodę, szczególnie na terenach wiejskich.
Średni wskaźnik zużycia wody z wodociągów na potrzeby ludności na 1 km2 w powiecie krośnieńskim w 2001 roku wynosił 9,5m3 (Rocznik Statystyczny Województwa Podkarpackiego), przy czym najwyższy był w mieście Iwonicz Zdrój (32,9 m3) i Dukli (21,2 m3), najniższy w gminie Jedlicze (1,3 m3). Najdłuższa sieć wodociągowa funkcjonuje w gminie Dukla.
Wg danych z gmin (dane z 2002 r.) w powiecie krośnieńskim łączna długość kanalizacji wynosiła 560,9 km, z tego na kanalizację sanitarną przypadało 550,7 km, a na ogólnospławną 10,2 km. Kanalizacją objętych jest 42 295 osób tj. ok. 38 % mieszkańców powiatu. Na terenie powiatu krośnieńskiego wg stanu na koniec 2002 r. funkcjonuje 8 mechaniczno biologicznych oczyszczalni ścieków: 4 w miastach (Dukli, Iwoniczu Zdroju, Jedliczu, Rymanowie) i 3 na obszarach wiejskich (w Chorkówce, Ustrobnej i Wojaszówce). Oczyszczalnie mają łączną przepustowość 6761 m3/d. Obsługują ok. 50 % mieszkańców objętych systemem kanalizacji. Pozostała część mieszkańców obsługiwana jest przez oczyszczalnię ścieków w Krośnie. Wg danych WIOŚ szacuje się , że w 2004 r. w powiecie krośnieńskim wprowadzono do wód powierzchniowych siecią kanalizacyjną ogółem 1163,2 tys. m3 ścieków, tj. o 15 % więcej niż w 2003 r.