Będą między innymi: kursy zawodowe, szkolenia, wyjazdy edukacyjne dla uczniów i nauczycieli dwóch szkół zawodowych – Zespołu Szkół w Iwoniczu i Spojenej Skoly w Sabinovie. Placówki te wspólnie realizują projekt pn. „Poprawa jakości kształcenia zawodowego na obszarze transgranicznym” w ramach programu Interreg Polska – Słowacja.
Projekt zainaugurowała konferencja w dniu 26 września br. z udziałem uczniów i nauczycieli partnerskich szkół, przedstawicieli Powiatu Krośnieńskiego, Państwowej Szkoły Zawodowej w Krośnie, Kuratorium Oświaty, dyrektor PUP w Krośnie, dyrektorów szkół prowadzonych przez Powiat Krośnieński oraz pracodawców.
Oficjalnego otwarcia konferencji w imieniu samorządu Powiatu Krośnieńskiego dokonał wicestarosta Andrzej Guzik, nawiązując do idei projektu – Projekt w założeniu ma połączyć młodzież z dwóch stron granicy polsko – słowackiej, zabiegającej o podniesienie swoich kwalifikacji, pragnących zdobyć nowe umiejętności. Nie ma nic lepszego w życiu jak edukacja. Nikt nie zabierze edukacji, umiejętności naszym dzieciom, wychowankom, młodym ludziom. Życzył wszystkim ażeby projekt spełnił nasze oczekiwania, przyniósł te wartości na które liczymy i przede wszystkim zbliżył młodych ludzi z Polski i Słowacji. To będzie nasz wkład w dzieło integracji tej części Europy.
Główne założenia projektu przedstawiła koordynator Aneta Jarecka. Projekt, który rozpoczął się 1 września br. ma na celu poprawę jakości transgranicznej edukacji specjalistycznej i zawodowej. W ramach projektu zostanie przeprowadzonych zostanie szereg szkoleń, warsztatów i wyjazdów edukacyjnych dla młodzieży oraz nauczycieli z Polski i Słowacji. Wybudowana i doposażona zostanie stacja diagnostyczna w Zespole Szkół w Iwoniczu, w której szkoła zamierza szkolić swoich uczniów. Zakres projektu obejmuje wykonanie rozbudowy i przebudowy istniejącego budynku warsztatu szkolnego o dział diagnostyki pojazdów samochodowych. Z kolei słowacka szkoła planuje stworzyć nowoczesne zaplecze kuchenne do kształcenia w kierunkach gastronomicznych. Działania obejmują branżę mechaniczną i gastronomiczną.
Wartość całkowita projektu wynosi 1 039 277 euro, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla partnera z Polski wynosi 502 248,73 euro, dla partnera ze Słowacji to kwota 379 788,39 euro.
Projekt będzie realizowany przez dwa lata, do 31 sierpnia 2021 roku.
Konferencja była okazją do omówienia problematyki z zakresu szkolnictwa zawodowego na obszarze transgranicznym. Poruszono kwestie związane z edukacją na poziomie szkoły średniej i wyższej oraz aktualną sytuacją na rynku pracy. Wśród prelegentów, którzy zabierali głos byli m.in. prof. nadz. dr hab. Zbigniew Barabasz – prorektor ds. rozwoju PWSZ w Krośnie, dyrektor ZS w Iwoniczu Leszek Zajdel, dyrektor Spojenej Skoly Maria Futejova oraz nauczyciele z ZS w Iwoniczu Joanna Półchłopek i Konrad Guzik.
Spotkanie podsumowała dyrektor Monika Subik, która podkreśliła, że realizowany projekt jest to jedno z największych dotychczasowych przedsięwzięć w powiecie krośnieńskim. - To projekt rekordowy pod względem finansowym jeśli chodzi o edukację. Bardzo duży także pod względem ilości zadań, które będą realizowane Myślę, że nasi uczniowie, którzy będą uczestniczyć w projekcie, wyjdą na rynek pracy w pełni przygotowani do podjęcia zatrudnienia. Ważnym aspektem w tym przedsięwzięciu są przedsiębiorcy, bez pomocy których nie zrealizowalibyśmy tego projektu. To właśnie dla nich przygotowujemy naszych uczniów, wyposażając ich w wiedzę i praktyczne umiejętności.