Tegoroczna edycja Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju doskonale wpisała się w całoroczne obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Lektura powieści trafnie ukazuje losy odradzającej się Polski. Pokazuje entuzjazm rodaków, którzy chcą wierzyć, że w odrodzonym państwie uda się zbudować idealny porządek społeczny, ale też sygnalizuje narastające problemy społeczne, obawy i lęki o dalsze losy ojczyzny.
Narodowe Czytanie odbyło sę 6 grudnia w Szkolnym Centrum Edukacyjnym. Uroczystość rozpoczęto odczytaniem listu Prezydenta RP, jaki skierował do społeczności szkolnej ZSGH. Czytamy w nim: „… Niech z kart jego powieści przemówią do nas i ożyją na nowo dyskusje o wymarzonych „szklanych domach” … Ale nade wszystko niech Przedwiośnie przypomina o stale aktualnej potrzebie budowania Polski opartej na zasadach sprawiedliwości, równości i solidarności, które są najmocniejszym fundamentem siły i bezpieczeństwa państwa i narodu”.
Następnie uczniowie zaprezentowali materiał multimedialny, w którym została przybliżona sylwetka autora lektury oraz budowa powieści.
Wspólne czytanie online w szkole zainaugurowała Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Następnie fragmenty utworu odczytali zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie. Usłyszeliśmy m.in. fragmenty dotyczące marzeń o szklanych domach, problemów Polski po odzyskaniu niepodległości, sielskiej atmosfery w Nawłoci i dylematach moralnych głównego bohatera. Prześledziliśmy, jak wyglądało życie chłopów i komorników w Chłodku.
W dalszej części spotkania zaprezentowana i omówiona została wystawa zatytułowana „Ta, co nie zginęła”, poświęcona sylwetkom wybitnych mężów stanu, ojców wolności. Na tablicach poglądowych znalazły się również najważniejsze dokonania polityczno-gospodarcze młodego państwa polskiego. Nie zabrakło eksponatów sprzed stu lat-głównie militariów i przedmiotów codziennego użytku. Wystawę wzbogaciły zbiory Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie.
Na zakończenie wręczone zostały pamiątkowe pierniki, upieczone w kształcie konturów Polski, udekorowane w barwy państwowe, biało-czerwone.
Swoją obecnością zaszczycił nas Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Guzik, ponadto we wspólnym czytaniu uczestniczyli: Dyrektor Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Monika Subik, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Małgorzata Szybiak, Kierownik Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Romualda Wojnar, Proboszcz ks. Bogdan Nitka, Dyrektor szkoły , nauczyciele i uczniowie.
Organizatorzy Narodowego Czytania nie ograniczyli się do samej lektury, ale zadbali również o to, aby klimat i wystrój nawiązywał do rzeczywistości sprzed 100 lat. Dlatego fragmenty powieści „Przedwiośnia” odczytano na stuletnim fotelu, w półmroku, przy świetle lamp naftowych - jako wyraz wdzięczności dla naszego krajana Ignacego Łukasiewicza z Bóbrki, który swoim wynalazkiem „rozświetlił ówczesny świat”.