W Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli w dniu 18 maja 2022 r. odbył się wernisaż „Wystawy ikon Marka Sawczuka” połączony z występem duetu: Oliwia Bobula - śpiew, Artur Szajna - gitara, którzy zaprezentowali „Pieśń Gruzińską” oraz „Ave Maria”. Ponadto na skrzypcach zagrała Justyna Kandefer.
Marek Sawczuk urodził się w Wielowsi na Śląsku. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym. Zajmuje się konserwacją antyków- mebli, ram obrazów i samych obrazów. W wolnej chwili pisze ikony (odbył warsztaty prowadzone w Grecji przez mnichów zamieszkujących w klasztorach na meteorach greckich) oraz doskonali swoją wiedzę z dziedziny historii sztuki. Jest wielkim pasjonatem historii Polski i Dukielszczyzny. Jego prace wystawiane były wielokrotnie w kraju i za granicami kraju. W 2017 roku otrzymał tytuł Artysty Plastyka i jest członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym (prowadzi warsztaty pisania ikon dla dzieci, młodzieży i dorosłych), prowadzi akcje humanitarne i uroczystości kulturalno-sportowe. Posiada tytuł mistrzowski karate kyokushin, prowadzi zajęcia z dziećmi, organizuje liczne turnieje. Promuje Dukielszczyznę w kraju i za granicą.
Wystawa obejmuje kolekcję ikon mających swoje źródło w kulturze bizantyjskiej. Ikony niosą w sobie symbolikę wypracowaną przez dziesiątki pokoleń. Z ikon chrystologicznych prezentowanych na wystawie najważniejsza to Pantokrator (Wszechwładca), na której Chrystus przedstawiony jest w pozycji stojącej, z otwartym Pismem Świętym w lewej dłoni i uniesioną prawą dłonią w geście błogosławieństwa. Ważna dla Artysty jest ikona Matki Bożej Berdyczowskiej, która powstała po wkroczeniu wojsk rosyjskich do Ukrainy.
Ikony prezentowane na wystawie wykonane są techniką olej na desce. Pisanie ikony to żmudny proces, powstaje etapami rozłożonymi na wiele dni, a nawet tygodni. Zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy i zagłębienia się w świecie sztuki sakralnej. Wystawa będzie czynna do września 2022 roku.