W Starostwie Powiatowym w Krośnie w dniu 21 listopada br. odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (PZZK) oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Krosna i Powiatu Krośnieńskiego. Spotkaniu przewodniczył starosta Jan Pelczar, przewodniczący PZZK, który powitał wszystkich obecnych oraz krótko przedstawił tematy posiedzenia.
W posiedzeniu uczestniczyli wicestarosta Andrzej Guzik, zastępca prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran oraz komendanci i kierownicy służb, inspekcji i straży.
Głównym celem spotkania było dokonanie oceny stanu przygotowania miejskich i powiatowych służb inspekcji i straży oraz jednostek odpowiedzialnych za realizację zadań służących zapewnieniu właściwego poziomu bezpieczeństwa społeczności lokalnej w okresie zimowym.
Najważniejsze problemy poruszane na posiedzeniu to przygotowanie służb do utrzymania zimowego dróg na terenie powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna. Ścisłe kontrole i przygotowanie obiektów budowalnych użyteczności publicznej, w tym szkół prowadzonych przez Powiat oraz budynków wielkopowierzchniowych poprzez odśnieżanie dachów, usuwanie sopli i nawisów śnieżnych, a także badanie przewodów kominowych i instalacji. Budynki są na bieżąco monitorowane, a właściciele lub zarządcy obiektów mają ustawowy obowiązek przesyłania informacji o ich stanie.
Poruszono także bardzo ważny problem osób samotnych i bezdomnych. Z przedstawionych informacji wynika, że w tym trudnym okresie zimowym nikt nie jest pozostawiony sam sobie. Na gminach spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia lokalu z miejscami noclegowymi lub podpisania umowy ze schroniskiem w celu zapewnienia osobom bezdomnym pomocy. Straż Miejska i Policja prowadzi szeroko zakrojone działania o charakterze prewencyjnym, opiekuńczym i informacyjnym, które polegają na sprawdzaniu pustostanów, działek i innych miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Funkcjonariusze udzielają im pomocy i przekazują informacje gdzie mogą się schronić. Niestety nie mogą nikogo zmusić do skorzystania z noclegowni. Dlatego tak ważne jest monitorowanie tych miejsc i szybka reakcja innych osób.
Dla samorządu Powiatu Krośnieńskiego odpowiednie utrzymanie dróg i chodników w okresie zimowym to zadanie priorytetowe. Przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za utrzymanie dróg potwierdzili , że służby drogowe są przygotowane do sezonu zimowego, dysponują odpowiednim sprzętem. Samorządy są w stałym kontakcie z zarządcami dróg, którzy reagują na wszystkie sygnały związane z występującymi utrudnieniami . Na stronach internetowych tych instytucji znaleźć można numery telefonów kontaktowych.
Podczas drugiej części spotkania członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego wysłuchali obszernych informacji na temat stanu porządku i bezpieczeństwa publicznego, przeciwpożarowego i sanitarno - epidemiologicznego w powiecie krośnieńskim i mieście Krośnie za I, II i III kwartał 2019 roku. Pierwsze sprawozdanie przedstawił Komendant Miejski Policji w Krośnie mł. insp. Leszek Buryła. Powiat krośnieński ziemski i grodzki zamieszkuje ponad 160 tys. osób i teren ten jest obsługiwany przez policjantów KMP w Krośnie i funkcjonariuszy zatrudnionych w komisariatach policji. Do głównych priorytetów realizowanych przez służby prewencyjne zaliczyć należy: zwiększenie liczby policjantów kierowanych do służby patrolowej i interwencyjnej, poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zapewnienie bezpieczeństwa imprez masowych oraz utrzymywanie wysokiej społecznej oceny pracy Policji . W okresie I-III kwartału br. zabezpieczano łącznie 39 imprez masowych, w tym 28 imprez sportowych oraz 11 artystyczno - rozrywkowych. Do tych działań zaangażowanych zostało 518 policjantów. W okresie od 1 stycznia do 30 września odnotowano 452 przypadki stosowania przemocy w rodzinie i wdrożono procedurę „Niebieska Karta”. Wśród 452 sprawców przemocy było: 415 mężczyzn, 34 kobiety i 3 nieletnich.
Jeżeli chodzi o stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym to W okresie sprawozdawczym w 48 wypadkach drogowych śmierć poniosło 9 osób, a 52 zostało rannych. Policja odnotowała 1218 kolizji drogowych. Zatrzymano 245 praw jazdy, w tym 109 za jazdę pod wpływem alkoholu, a 126 za przekroczenie dozwolonej prędkości. Jeżeli chodzi o pion kryminalny to stwierdzono 1597 przestępstw, a 1277 wykryto. Krośnieńska Policja realizuje także szereg programów profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.
Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie Zbigniew Nowak szczegółowo omówił stan bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W okresie sprawozdawczym odnotowano 3297 zdarzeń, w tym 957 pożary, 2202 miejscowe zdarzenia i 138 fałszywe alarmy. Najwięcej pożarów odnotowano w gminach Chorkówka i Jedlicze, miejscowych zagrożeń w Krośnie, gminach Jedlicze i Wojaszówka. Rok 2019 był powyżej średniej pod względem ilości wyjazdów do alarmów fałszywych. Najwięcej zdarzeń związanych zgaszeniem pożarów dotyczyło nieużytków rolnych i suchych traw. W porównaniu do roku ubiegłego zaobserwowano 70 % wzrost liczby zdarzeń. Największe nasilenie działań miało miejsce w marcu i kwietniu. Straż Pożarna prowadzi także szereg akcji związanych z działaniem chemiczno – ekologicznym. Do zadań strażaków należy również prowadzenie szkoleń dla druhów OSP, osób zewnętrznych i drużyn młodzieżowych. W jednostce działa także Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „KROSNO”, która swoim działaniem obejmuje powiaty krośnieński, sanocki, leski, bieszczadzki, jasielski, przemyski, strzyżowski, dębicki oraz ropczycko – sędziszowski.
Informację o stanie bezpieczeństwa sanitarno – higienicznego powiatu krośnieńskiego, zreferowała Ewa Szybieniecka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krośnie. Jak wynika ze sprawozdania sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu i miasta Krosna jest stabilna. W swoim sprawozdaniu poruszyła także kwestie związane z jakością wody na terenie miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. Są trzy ujęcia wody z których korzysta ponad 100 tys. mieszkańców, około 50 tys. mieszkańców nie ma zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Na bieżąco badane są także kąpieliska ogólnodostępne i w obiektach prywatnych. Ja wynika z przedstawionej informacji, jakość wody jest bezpieczna. Kontroli Sanepidu podlega także żywność oferowana konsumentom w sklepach i restauracjach. Należy zwracać uwagę na etykiety i skład produktów, które kupujemy. PSSE prowadzi szereg akcji profilaktycznych i pogadanek dla dzieci i młodzieży na temat szkodliwości palenia i chorób z tym związanych oraz zagrożeniem AIDS.
Podsumowując spotkanie starosta Jan Pelczar przyznał, iż z przedstawionych wszystkich sprawozdań wynika, że przygotowania do okresu zimowego są realizowane w sposób prawidłowy, co zapewni skuteczne i efektywne działania w przypadku wystąpienia zagrożeń.