W dniu 25 października na XII sesji obradowali radni Powiatu Krośnieńskiego. Sesja rozpoczęła się od złożenia przez starostę Jana Pelczara podziękowań dla Katarzyny Staroń – Wilk oraz Andrzeja Dąbrowskiego – pracowników Starostwa Powiatowego w Krośnie, za bezinteresowną pomoc oraz godną naśladowania postawę. Ich natychmiastowa reakcja i profesjonalna pomoc uratowała zdrowie, a być może i życie naszego Kolegi.
- Chęć niesienia pomocy i troska o drugiego człowieka, którą się Państwo wykazali, w dzisiejszych czasach, budzą podziw i szacunek. Taka postawa może być powodem do dumy i wzorem dla innych do naśladowania – powiedział starosta, wręczając listy gratulacyjne.
Następnie radni przyjęli raporty o sytuacji ekonomiczno – finansowej Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Stomatologicznej w Krośnie. Obszerną informację o stanie środowiska na obszarze powiatu krośnieńskiego przedstawiła Jolanta Nawrot z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Sprawozdanie obejmowało ocenę jakości powietrza, stanu wód powierzchniowych, wód podziemnych, hałasu drogowego oraz poziomów pól elektromagnetycznych. Następnie radni zapoznali się z raportem z realizacji programu ochrony środowiska dla powiatu krośnieńskiego za lata 2017 – 2018, który przedstawił zastępca naczelnika Wydziału Architektury, Budownictwa i Środowiska Sławomir Lubojemski. Raport został sporządzony na podstawie analizy realizacji zadań zawartych w Programie, określonych dla Powiatu Krośnieńskiego. Raport obejmuje okres od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. W ramach Programu podjęto się 81 zadań, które zrealizowano na poziomie 87,09%, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Kolejną informację o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2018/2019 omówił wicestarosta Andrzej Guzik. Jak wynika ze sprawozdania w szkołach prowadzonych przez Powiat Krośnieński na dzień 30 września 2018 r. uczyło się 800 uczniów w 46 oddziałach. Pod opieką Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 1 w Krośnie pozostawało 11 087 dzieci, a pod opieką Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Miejscu Piastowym 8 045 dzieci. Pracownicy Poradni udzielali pomocy dzieciom i młodzieży, nauczycielom oraz rodzicom poprzez m.in. organizację dla nich konsultacji, porad, treningów, warsztatów, prelekcji i wykładów. Sprawozdanie obejmowało także wyniki egzaminów gimnazjalnych, ósmoklasisty, maturalnych oraz potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. W omawianym okresie podległe szkoły i placówki wykonały zadania remontowo – inwestycyjne na łączną kwotę 179 820 zł. Na poprawę wyposażenia i pomoce dydaktyczne szkoły i placówki przeznaczyły kwotę 250 743 zł. Wicestarosta wymienił także najważniejsze osiągnięcia uczniów na szczeblu międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim.
W drugiej części sesji radni przyjęli kilkanaście uchwał między innymi w sprawach: przystąpienia Powiatu Krośnieńskiego do Stowarzyszenia Samorządów Pogórza Karpackiego; powierzenia Gminom Chorkówka, Iwonicz – Zdrój, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Rymanów prowadzenia zadania publicznego polegającego na zimowym utrzymaniu dróg powiatowych oraz chodników zlokalizowanych w ciągu tych dróg na terenie poszczególnych gmin.