11 listopada, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Powiat Krośnieński zorganizował uroczystości patriotyczne w Miejscu Piastowym.
Obchody rozpoczęły się pod pomnikiem Anioła Stróża Polski wspólną modlitwą oraz złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy. W uroczystościach uczestniczyli m.in.. przedstawiciele Powiatu Krośnieńskiego, Gminy Miejsce Piastowe, delegacja z XVII dzielnicy Budapesztu, radni powiatowi i gminni, służby mundurowe, przedstawiciele Zarządu Powiatowego PiS oraz Forum Młodych PiS Powiatu Krośnieńskiego, członkowie Związku Sybiraków, dyrektorzy jednostek i placówek oświatowych oraz młodzież i mieszkańcy.
Następnie zaproszeni goście, prowadzeni przez poczty sztandarowe i Gminną Orkiestrę Dętą z Miejsca Piastowego przeszli pod pomnik bł. Ks. Bronisława Markiewicza, gdzie również złożono kwiaty. Kolejnym punktem uroczystości było posadzenie Dębu Niepodległości. Drzewko pochodzące z nasion Dębu Bartek posadzili nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla Zbigniew Żywiec i ks. Krzysztof Poświata, przełożony Domu Macierzystego ks. Michalitów. Dęba posadzono w miejscu, gdzie 21 lat temu został posadzony Dąb Papieski.
Następnie w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Ks. B. Markiewicza odprawiona została msza św. W intencji Ojczyzny. Liturgii przewodniczył ks. dyrektor Leszek Przybylski. Słowo Boże wygłosił ks. Krzysztof Poświata. Punktualnie o godzinie 12.00 wszyscy zgromadzeni w świątyni zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.
W drugiej części obchodów odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu laureatów XII Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej.
Niepodległość można budować i świętować w różny sposób. Jednym z nich jest edukacja dzieci i młodzieży poprzez śpiewanie pieśni patriotycznych. Starostwo Powiatowe w Krośnie wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Miejscu Piastowym realizuje to przedsięwzięcie od kilku lat. Konkurs niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem. W tegorocznej edycji udział wzięło blisko 70 uczestników. Tradycyjnie ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się w dniu Święta Niepodległości.
„O ziemio polska! Ziemio trudna i doświadczona! Ziemio piękna! Ziemio moja! Bądź pozdrowiona” – słowami św. Jana Pawła II, starosta krośnieński Jan Juszczak zwrócił się do przybyłych na uroczystość gości. – Chciałbym Państwu podziękować za to, że jesteście tutaj z nami, w tak ważnym dla każdego Polaka dniu. Bardzo dziękuję za obecność. Za to świadectwo patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny. Nade wszystko dziękuję księżom Michalitom, za to że przyjęli nas tutaj na „Górce” i dali możliwość radowania się ze 100 lecia odzyskania niepodległości. Dziękuję za ten dąb, który będzie kolejnym pokoleniom świadczył o tym wydarzeniu. Dziękuję ks. Krzysztofowi za kazanie, w którym nie tylko odniósł się do dnia dzisiejszego, ale głęboko sięgnął do historii i wielowątkowo pokazał oczekiwania , dochodzenie i walkę o niepodległą Rzeczpospolitą. Starosta wspomniał w swoim wystąpieniu o wielkich twórcach Niepodległej: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Paderewskim i Wincencie Witosie, których nazwiska w dniu dzisiejszym są odmieniane w wielu przypadkach. Swoje wystąpienie zakończył wierszem Marii Konopnickiej „Pieśń o domu”.
Na zakończenie spotkania starosta Jan Juszczak skierował wiele ciepłych słów do przedstawicieli samorządu XVII dzielnicy Budapesztu: Historycznie nasze narody wiele łączy. Mamy wiele wspólnych doświadczeń historycznych w dochodzeniu do niepodległości. Naród węgierski jest nam bliski i w czasie obecnym, kiedy walczymy o pewne wartości, o prawdę i o wiarę. W tym szczególnym dla Polaków dniu przekazał na ręce wiceburmistrza Tivadara Fohsza i przewodniczącego mniejszości polskiej na Węgrzech Andrasa Busko popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego z życzeniami, aby naród węgierski szedł drogą prawdy, sprawiedliwości i wiary.
Laureaci konkursu:
Kat. SP klasy IV – VI
I m. – Marcelina Albrycht (Równe)
II m. – Oliwia Garbacik (Długie)
III m. – Wiktoria Cetera (Miejsce Piastowe)
Wyróżnienia: Zofia Baran (Dukla), Natalia Puchalik (Jaśliska)
Kat. SP klasy VII – VIII
I m. – Marcelina Gerlach (Krościenko Wyżne)
II m. – Maria Jarosz (Sieniawa)
II m. – Maja Puchalik (Królik Polski)
III m. – Milena Dziepak (Krościenko Wyżne)
III m. – Milena Zając (Lubatowa)
III m. – Karolina Turek (Dobieszyn)
Wyróżnienia: Julia Jaśkowska (Iwonicz), Natalia Chowaniec (Jaśliska)
Kat. Szkoły Ponadgimnnazjalne
I m. – Gabriela Winnicka (LO Rymanów)
II m. – Katarzyna Such (LO Krosno)
II m. – Magdalena Pikuła (Studio Wokalno – Instrumentalne w Krośnie)
III m. – Krystian Wołczański (LO Rymanów)
III m. – Alina Duszczyńska (ZS Iwonicz)
Galeria zawiera 46 zdjęć, które ilustrują sytuację opisaną w tekście.
Fotorelacja z Powiatowych Obchodów Święta Niepodległości.