Najstarsze ślady człowieka na terenach powiatu krośnieńskiego pochodzą z paleolitu ( 8000 – 4000 lat p.n.e.). Od VIII stulecia ziemie te zamieszkiwało plemię Lędzian, które w IX w. dostało się pod zależność od Wielkich Moraw, później Czech, wreszcie Królestwa Polskiego. W wiekach X – XIII ziemia krośnieńska znajdowała się na pograniczu polsko – ruskim, a jej przynależność zmieniała się w zależności od sytuacji politycznej.

Ostatecznie o tym że ziemia krośnieńska znalazła się na stałe w granicach Polski zdecydowało włączenie Rusi Halickiej do naszego kraju przez Kazimierza Wielkiego, w latach 1340 – 1349. Szczególnie aktywny rozwój osadnictwa przypadł na okres panowania Kazimierza Wielkiego. Król nadał prawa miejskie m.in. Krosnu i Jaśliskom, które szybko stały się ważnymi ośrodkami handlowymi, położonymi przy ruchliwym trakcie węgierskim. W następnych latach przywilejów miejskich doczekały się Korczyna, Iwonicz, Rymanów i Jedlicze.

Na przestrzeni dziejów krośnieńskie doznało wielu klęsk – choćby najazdy tatarskie, szwedzkie i węgierskie pozostawiały spustoszenie, głód i epidemie. Dotkliwe straty poniosło krośnieńskie podczas „potopu” szwedzkiego.

Ustawiczne wojny przyczyniły się do upadku gospodarczego powiatu i do jego wyludnienia.

W czasie zaborów tereny obecnego powiatu krośnieńskiego znalazły się pod panowaniem austriackim. W XIX w. rozwinął się przemysł naftowy. Jego kolebką była założona przez Ignacego Łukasiewicza w 1854 r. w Bóbrce pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej.

Swoiste piętno odcisnęły na ziemi krośnieńskiej wydarzenia I i II wojny światowej. We wrześniu 1914 roku Krosno zajęły wojska rosyjskie, które półtora roku okupowały ziemie krośnieńską. Dopiero w maju 1915 r., po bitwie gorlickiej, Rosjanie zostali zmuszeni do wycofania się, a nasza ziemia ponownie znalazła się w rękach austriackich. W 1918 r. zakończył się okres zaborów.

Wybuch II wojny światowej zniszczył ogrom pracy i osiągnięcia lat międzywojennych. Już w pierwszych dniach września 1939 r. oddziały niemieckie wkroczyły do Krosna. Nastąpiły masowe aresztowania, zsyłki na roboty przymusowe do Rzeszy, wywózki do obozów zagłady, pacyfikacje, eksterminacja Żydów. Najkrwawsze zmagania miały miejsce w 1944 r. podczas bitwy o Przełęcz Dukielską. Zginęło tam ponad 90 tys. żołnierzy Armii Radzieckiej. Ludność łemkowską zamieszkującą dotąd tereny Beskidu Niskiego wysiedlono w 1947 r.

Po 1945 r. już nie tylko górnictwo ropy naftowej stanowiło o potencjale gospodarczym regionu. W styczniu 1945 r. ruszyła rafineria w Jedliczu. Powstały m.in. huty szkła, zakłady obuwnicze, włókiennicze i przetwórstwa spożywczego.

Duże znaczenie dla rozwoju Krosna i okolic miało istnienie w latach 1975 – 1998 województwa krośnieńskiego, które zostało zlikwidowane po 24 latach, wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju.

• Nasz Powiat 3 2017