loga prkrjs

OPIS PROJEKTU
Projekt pn. „Dla spójności i dostępności – analiza możliwości rozwojowych obszaru krośnieńskiego – jasielskiego" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007 – 2013 przez cztery samorządy: Powiat Jasielski (Partner Wiodący), Miasto Jasło (Partner I), Gmina Krosno (Partner II), Powiat Krośnieński (Partner III).
Zasadniczym celem projektu jest wdrożenie mechanizmów zintegrowanego planowania inwestycyjnego i przestrzennego na obszarze krośnieńsko – jasielskim, za szczególnym uwzględnieniem podejścia funkcjonalnego.

Cele szczegółowe obejmują:

• precyzyjne wyznaczenie granic krośnieńskiego – jasielskiego obszaru funkcjonalnego (w trzech wariantach biegunów rozwojowych),
  • przeprowadzenie diagnozy określającej zakres problemów rozwojowych wspólnych dla całego obszaru funkcjonalnego, a także możliwości wzmocnienia potencjału rozwojowego obszaru funkcjonalnego,
  • na podstawie przeprowadzonych analiz przygotowanie dokumentów planistycznych pozwalających na wzmocnienie potencjału wspólnej absorpcji środków unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej 2014 – 2020,
  • budowanie zaplecza społecznego identyfikującego się z planami strategicznymi i włączanie społeczności do procesu planowania poprzez konsultacje społeczne,
  • wdrożenie strategicznego podejścia do przeciwdziałania problemom obszaru krośnieńskiego – jasielskiego pozwalającego na prowadzenie długoterminowej polityki ograniczającej utratę funkcji gospodarczych,
  • realne wzmocnienie współpracy między powiatem jasielskim i krośnieńskim oraz miastami Jasło i Krosno na rzecz wspólnego rozwiązywania problemów charakterystycznych dla obszaru funkcjonalnego.

W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące działania:

• Analiza dla funkcjonalnego obszaru krośnieńskiego – jasielskiego, w ramach której zostaną określone problemy rozwojowe wspólne dla całego obszaru funkcjonalnego, a także możliwości wzmocnienia potencjału rozwojowego obszaru funkcjonalnego, m.in. w zakresie powiązań komunikacyjnych regionu, zintegrowanego transportu publicznego, kierunków rozwoju aktywności gospodarczej,
  • Opracowanie koncepcji programowo – przestrzennej zawierającej zintegrowany plan inwestycyjny dla obszaru funkcjonalnego, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury drogowej, kolejowej i komunalnej,
  • Opracowanie zintegrowanego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru funkcjonalnego,
  • Opracowanie zintegrowanego planu systemu transportu publicznego dla obszaru funkcjonalnego,
  • Opracowanie zintegrowanego planu działań w zakresie rozwoju rynku pracy oraz dywersyfikacji aktywności gospodarczej.

Projekt ten pozwoli na prowadzenie długoterminowej polityki ograniczającej utratę funkcji gospodarczych, przyczyni się do przeciwdziałania problemom rozwojowym obszaru krośnieńskiego – jasielskiego. Realnie także wzmocni współpracę między powiatami jasielskim i krośnieńskim oraz miastami Jasło i Krosno na rzecz wspólnego rozwiązywania problemów charakterystycznych dla obszaru funkcjonalnego. Przygotuje także powiaty jasielski i krośnieński oraz miasta Jasło i Krosno (wraz ze współpracującymi z nimi gminami z terenu obszaru funkcjonalnego) do absorpcji środków finansowanych z nowej perspektywy finansowej 2014 – 2020, na bazie opracowanej koncepcji programowo – przestrzennej oraz planu zagospodarowania.

FINANSOWANIE

Projekt pn. „Dla spójności i dostępności – analiza możliwości rozwojowych obszaru krośnieńskiego – jasielskiego" jest częściowo finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007 – 2013.
Łączna wysokość projektu (kwota dotacji i wkład własny wnioskodawcy) wynosi 996 800 zł, w tym:
- współfinansowanie z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007 – 2013 w wysokości 897 120 zł (90%),
- wkład własny – 99 680 zł (10%).

PARTNERZY PROJEKTU

Projekt pn. „Dla spójności i dostępności – analiza możliwości rozwojowych obszaru krośnieńskiego – jasielskiego" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007 – 2013 przez czterech partnerów:
• Powiat Jasielski - Partner Wiodący,
• Miasto Jasło - Partner I,
• Gmina Krosno – Partner II,
• Powiat Krośnieński – Partner III.

Te cztery samorządy tworzą Partnerstwo, którego celem jest osiągnięcie większej spójności społeczno- gospodarczej południowej części województwa podkarpackiego, tj. Powiatu Jasielskiego, Miasta Jasła, Powiatu Krośnieńskiego, Miasta Krosna. W ramach projektu wykształcone zostaną mechanizmy efektywnej współpracy pomiędzy samorządami, które służyć będą rozwiązaniu wspólnych problemów tego obszaru. Wykonane zostaną projekty realizacji konkretnych przedsięwzięć, które partnerstwo chce podjąć, w celu rozwiązania zidentyfikowanych problemów.

Opracowane dokumenty:

1. Raport końcowy - Analiza dla funkcjonalnego obszaru krośnieńsko-jasielskiego w ramach projektu pn. „Dla spójności i dostępności – analiza możliwości rozwojowych obszaru krośnieńsko-jasielskiego”
  2. Zintegrowany plan systemu transportu publicznego dla funkcjonalnego obszaru krośnieńsko-jasielskiego
  3. Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Miasta Jasła wraz z gminami przyległymi
  4. Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla powiatu jasielskiego
  5. Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Gmin Chorkówka, Jedlicze, Miejsce Piastowe, Korczyna, Krościenko Wyżne, Krosno i Wojaszówka
  6. Strategia Beskidu Niskiego z elementami rozwoju rynku pracy oraz dywersyfikacji aktywności gospodarczej dla funkcjonalnego obszaru krośnieńsko –jasielskiego
  7. Zintegrowany plan zagospodarowania przestrzennego dla krośnieńsko-jasielskiego obszaru funkcjonalnego
  8. Koncepcja Programowo Przestrzenna

• Nasz Powiat 3 2017