Wybory Samorządowe 2018

wybory samorządowe 2018

W dniu 21 października br. odbyła się XLII sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego. W pierwszej części obrad radni wysłuchali sprawozdania na temat stanu bezpieczeństwa sanitarno – epidemiologicznego, które przedstawiła Ewa Szybieniecka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie.

Rada Powiatu1

Jak wynika z informacji działania PSSE prowadzone były w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym zakaźnych i zawodowych. - Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu krośnieńskiego jest stabilna i od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie – zapewniła E. Szybieniecka. W ubiegłym roku odnotowano 16515 zgłoszeń zachorowań na grypę, wystąpiło 12 ognisk potwierdzonej wścieklizny u zwierząt dzikich, w tym cztery ogniska u zwierząt domowych. Zaszczepiono przeciw wściekliźnie ogółem 69 osób, które były narażone na kontakt ze wścieklizną. W okresie sprawozdawczym odnotowano także wzrost zachorowań – bakteryjnych zatruć pokarmowych wywołanych przez Salmonella, wystąpił spadek zachorowań na choroby zakaźne wieku dziecięcego: szkarlatynę, ospę wietrzną, różyczkę. Na porównywalnym poziomie utrzymuje się wykrywalność zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typ B i C. Od 2013 r. przejęto nadzór nad zachorowaniami gruźlicy. Zgłoszono 11 zachorowań, w tym w 9 przypadkach była to gruźlica prątkująca. Ocenie poddane zostały także m.in. stan sanitarny zakładów produkcji i obrotu żywnością, pomieszczeń i urządzeń wykorzystywanych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez podmioty wykonujące działalność leczniczą, nadzór nad jakością wody do spożycia i stan wodociągów, stan sanitarny obiektów użyteczności publicznej, utrzymanie czystości w placówkach oświatowo – wychowawczych oraz w zakładach świadczących usługi.  Powiatowy Inspektor Sanitarny przedstawiła dane dotyczące wprowadzania do obrotu środków zastępczych tzw. dopalaczy. Środki te stwierdzono w jednym sklepie na terenie Krosna, w którym prowadzone były kontrole przy udziale funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji. PSSE prowadzi również działalność oświatowo – zdrowotną i promocji zdrowia, której celem jest podniesienie poziomu kultury zdrowotnej mieszkańców oraz zmiana ich sposobu myślenia o zdrowiu własnym i najbliższych. W roku 2013 realizowano programy edukacyjne, kampanie informacyjno – edukacyjne między innymi przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Krośnie.
Kolejny temat dotyczący rolnictwa w powiecie krośnieńskim przedstawił Jarosław Torba z Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krośnie.

Rada Powiatu2

Przedstawił  aktualny stan dopłat. Poinformował o wielu istotnych sprawach m.in. o płatnościach z tytułu obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania tzw. ONW, które są realizowane od 16 października, płatnościach rolno – środowiskowych oraz obszarowych, a także warunkach związanych z otrzymaniem płatności i proponowanych stawkach. – Jeżeli chodzi o zmiany to pojawia się nowe pojęcie tzw. rolnika aktywnego zawodowo. Celem tej płatności jest ułatwienie rozpoczęcia działalności rolniczej przez młodych, do 40 roku życia, rolników, których płatność w roku 2014 nie przekroczy kwoty 5 tys. euro, powyżej tej kwoty będą musieli udokumentować, że ich działalność nie jest marginalna, tylko podstawowa – mówił J. Torba zachęcając do organizowania szkoleń w terenie oraz bezpośrednich kontaktów z Agencją lub poprzez ośrodki doradztwa rolniczego.

W dalszej części sesji radni wysłuchali informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za rok 2013/2014, w tym o wynikach egzaminów - sprawozdanie do pobrania

• nasz powiat lipiec sierpien 2018