Na zaproszenie Burmistrza XVII dzielnicy Budapesztu delegacja powiatu krośnieńskiego w dniach 22 – 24 października 2013 r. uczestniczyła w obchodach Dnia Republiki – święta narodowego Węgier.

Dzień Republiki jest świętem upamiętniającym wybuch powstania węgierskiego w 1956 r. To właśnie 23 października tego roku miała miejsce manifestacja budapesztańskich studentów wyrażająca poparcie dla polskich robotników w Poznaniu.

P1020020

Władze XVII dzielnicy Budapesztu z Burmistrzem Levente Riz

P1020059

Starosta Krośnieński Jan Juszczak i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Kazimierz Krężałek pod pomnikiem Ofiar Rewolucji

Z okazji 57-ej rocznicy tych wydarzeń delegacja naszego powiatu złożyła wieniec pod pomnikiem Ofiar Rewolucji.

Uczestniczyła w uroczystym koncercie patriotycznym organizowanym przez samorząd XVII dzielnicy, podczas którego wręczono również nagrody dla osób zasłużonych dla dzielnicy oraz nadano honorowe obywatelstwo.Ponadto przedstawiciele powiatu uczestniczyli w centralnych obchodach święta narodowego na Placu Bohaterów w Budapeszcie.

P1020114

Premier Węgier Wiktor Orban

W trakcie uroczystości premier Węgier Wiktor Orban w swoim poruszającym przemówieniu mówił m.in.: "Wolność to nie kwestia losu lecz wyboru, aktu woli. Kto z własnej woli nie wybiera wolności, ten kończy jako sługa".

• nasz powiat maj czerwiec 2018 Strona 01