Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaW Dukli, Nowosielcach i Zarszynie odbyły się uroczystości upamiętniające jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej. W tym roku obchody rozpoczęły się 4 października na Cmentarzu Wojennym w Dukli.

 

 

W Dukli Nowosielcach i Zarszynie odbyły się uroczystości upamiętniające jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej

 

Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej Radca Generalny Krzysztof Sikora, Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Marek Lisanski, kombatanci z Czech, Słowacji, Polski, przedstawiciele władz samorządowych, wojska, policji, straży granicznej, córka, wnuk i prawnuk gen. Ludvika Svobody oraz 21 Brygada i 5 Batalion Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. Powiat Krośnieński reprezentowali wicestarosta Andrzej Guzik i dyrektor Muzeum Historycznego – Pałac w Dukli Waldemar Półchłopek.

 

Powiat Krośnieński reprezentowali wicestarosta Andrzej Guzik i dyrektor Muzeum Historycznego  Pałac w Dukli Waldemar Półchłopek


Po odegraniu hymnów państwowych i salwie honorowej oddano hołd tym, którzy zginęli podczas walk w Karpatach, jesienią 1944 r.
Następnie delegacje poszczególnych władz i organizacji kombatanckich złożyły kwiaty na Cmentarzu Wojennym oraz pod Krzyżem Pojednania, gdzie odmówiono wspólną modlitwę w intencji poległych pod przewodnictwem ojca gwardiana Micheasza Okońskiego. Żołnierzom, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, cześć oddali przedszkolacy i uczniowie dukielskich szkół, dla których uroczystości były żywą lekcją historii.

W uroczystościach uczestniczyła delegacja Powiatu Krośnieńskiego pod przewodnictwem starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka
Dzień później, 5 października obchody bitwy zwanej też karpacko – preszowską odbyły się w Śvidniku na Słowacji. W uroczystościach uczestniczyła delegacja Powiatu Krośnieńskiego pod przewodnictwem starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka i komendanta Komendy Miejskiej Policji w Krośnie Adama Pietrzkiewicza.

***

Operacja karpacko-dukielska trwała od 8 września do 10 października 1944 r. Według źródeł historycznych zginęło tam ponad 80 tysięcy Rosjan, około 6 tysięcy Czechów i Słowaków, straty Niemców oceniane są na około 70 tysięcy. Kilka miejscowości zostało doszczętnie zniszczonych. Z uwagi na liczbę poległych miejsce to nazywane jest „Doliną Śmierci".

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner