Na zaproszenie burmistrza XVII dzielnicy Budapesztu, w stolicy Węgier gościła delegacja Powiatu Krośnieńskiego w składzie: wicestarosta Andrzej Guzik, dyrektor – etatowy członek Zarządu Jan Pelczar i dyrektor Zespołu Szkół w Iwoniczu Zbigniew Noga – Krzyżanowski.
Celem wizyty był udział w uroczystościach patriotycznych z okazji 165. rocznicy Wiosny Ludów.

Obchody Święta Narodowego w XVII dzielnicy rozpoczęły się złożeniem kwiatów i oddaniem hołdu przy mogiłach powstańców, w miejscu symbolicznym, upamiętniającym poległych w walce o wolność i niezależność Węgier. Dalszy ciąg uroczystości odbył się w Domu Kultury z udziałem władz XVII dzielnicy Budapesztu, radnych, przedstawicieli Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech oraz delegacji Powiatu Krośnieńskiego.
Rocznicowe obchody to doskonała okazja, aby przekazać Węgrom, a w szczególności mieszkańcom zaprzyjaźnionej z powiatem krośnieńskim XVII dzielnicy Budapesztu, najserdeczniejsze pozdrowienia i życzenia.

Wyrazem solidarności z narodem węgierskim było przemówienie wicestarosty Andrzeja Guzika, w którym przypomniał wydarzenia z historii wzajemnych kontaktów i odniósł się do teraźniejszości w kontekście wyzwań jakie stoją przed dwoma bliskimi sobie narodami. – Bohaterstwo powstańców z lat 1848 – 1849, jak i całe dziedzictwo tysiącletniej przyjaźni polsko – węgierskiej pozwala mieć nadzieję, że razem potrafimy sprostać wyzwaniom współczesnego świata – mówił wicestarosta. Głęboko wierzymy, że przykład bohaterstwa generałów Józefa Bema, Henryka Dembińskiego czy Józefa Wysockiego będzie dla nas wszystkich źródłem niesłabnącej inspiracji także teraz, kiedy bliskie nam Węgry poddawane są presji ze strony organizacji międzynarodowych. W tych trudnych chwilach chcemy, abyście wiedzieli, że nie jesteście sami. Nie zapomnieliśmy o tym, co nas łączy i pragniemy dawać temu wyraz – podkreślił.
Wystąpienie wywarło duże wrażenie na uczestnikach uroczystości, wywołując wzruszenie i emocje.
Na zakończenie spotkania przedstawiciele samorządu powiatu krośnieńskiego przekazali na ręce burmistrza XVII dzielnicy Budapesztu Levente Riza i wiceprzewodniczącego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech Andrasa Busko, pamiątkowe godło naszego kraju.

od lewej Marek Olejnik z samorządu polskiego XVII dz Budapesztu, Maria Busko, Andrzej Guzik, Jan Pelczar, Andras Busko - wiceprzewodniczący samorządu polskiego na Węgrzech
od lewej: Marek Olejnik z samorządu polskiego XVII dz Budapesztu, Maria Busko, Andrzej Guzik, Jan Pelczar, Andras Busko - wiceprzewodniczący samorządu polskiego na Węgrzech

Uroczystości towarzyszyła wystawa obrazów Victora Madarasza, mistrza monumentalnego malarstwa historycznego i jednocześnie uczestnika rewolucji 1848 roku.

• Nasz Powiat III IV 2017