Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufania79 lat temu, 27 września 1939 r. rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Samorząd Powiatu Krośnieńskiego od kilku lat organizuje uroczystość w rocznicę tego wydarzenia, aby wspomnienie o tym heroizmie i bohaterstwie trwało wiecznie, bo było to Wielkie Dzieło.

Z tej okazji 27 września w Szkole Podstawowej im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Iwona Trawińska reprezentująca senator RP Alicję Zając, w imieniu poseł na Sejm Joanny Frydrych obecny był Krzysztof Józefek, przedstawiciele władz powiatu z wicestarostą Adolfem Kasprzykiem, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Krygowski, członek Zarządu Powiatu Iwona Stefanik, wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, młodzież, a przede wszystkim kombatanci.
Modlitwę w intencji poległych żołnierzy i innych ofiar systemów totalitarnych odmówił ks. proboszcz parafii w Odrzykoniu Krzysztof Pietrasz.
Jak co roku organizatorzy uroczystości rocznicowych przywołują pamięcią tych wszystkich, którzy zginęli walcząc za niepodległość naszej ojczyzny. Wprowadzeniem do tematu był referat okolicznościowy, który wygłosiła Joanna Typrowicz, nauczycielka w SP w Odrzykoniu.
Kolejnym wzruszającym punktem był montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów tutejszej szkoły. Poprzez inscenizację uczniowie wyrazili wdzięczność za czas pokoju, możliwość nauki i rozwoju, a także złożyli wyrazy szacunku i słowa podziękowania tym, którzy są jeszcze wśród nas, a którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Rok 2018 jest rokiem jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Powiatowe obchody były okazją do przypomnienia tej rocznicy. O drodze do niepodległości opowiedziała Iwona Pytel, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu. Dopełnieniem referatu była część artystyczna w wykonaniu młodzieży szkolnej.
Podczas spotkania podsumowano konkurs plastyczny zorganizowany przez szkołę i Starostwo Powiatowe w Krośnie pt.” Polskie drogi do niepodległości”.

Laureaci konkursu:
Kat. kl. IV – VI
I m. – Mikołaj Bardzik
II m. – Maria Pachana
III m. – Kamil Stefański
Wyróżnienia: Bartosz Adamiec, Suzana Dajakaj

Kat. kl. VII – VIII i gimnazjum
I m. – Klaudia Belczyk,
II m. – Oliwia Górak
III m. – Kamila Krasowska
Wyróżnienia: Anita Urbowicz, Weronika Śliwka
Podsumowując uroczystość wicestarosta Adolf Kasprzyk powiedział – Mieliśmy dzisiaj piękną lekcję historii. W tej lekcji była poezja, były występy wokalne, taniec, była pewna forma wykładu. Wszystko to, co można przypisać do takiej uroczystości jak obchody Państwa Polskiego i rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dziękuję za tę lekcję nauczycielom, którzy tak profesjonalnie przygotowali młodzież do uroczystości. Dziękuję uczniom, za to że pamiętacie, że chcecie sią angażować i uczyć o tych czasach i o tych ludziach, którzy walczyli dla nas. Przede wszystkim dziękuję kombatantom. Bez nich ta uroczystość byłaby o wiele skromniejsza. Dziękuję w imieniu samorządu Powiatu Krośnieńskiego za to, że byliście z nami.
Na zakończenie delegacje powiatu, gminy oraz harcerze i uczniowie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem katyńskim ku czci Odrzykoniaków poległych w Katyniu.

Galeria zawiera 21 zdjęć, które ilustrują sytuację opisaną w tekście.

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner