Wybory Samorządowe 2018

wybory samorządowe 2018

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Krośnieńskiego, która odbyła się 7.09 wręczono podziękowania dla jednostek OSP z terenu powiatu krośnieńskiego za zabezpieczanie trasy przejazdu II etapu XXIX Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków.

Pamiątkowe statuetki wraz z podziękowania dla 18 przedstawicieli jednostek OSP wręczyli Zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” , Przewodniczący Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz oraz Zastępcy Przewodniczącego ZR Podkarpacie NSZZ „Solidarność” Wojciech Jarząb i Lucjan Fejkiel.

- Druhowie to są ludzie, którzy nie mają za swoją działalność wynagrodzenia. To są wolontariusze, którzy wiedzą, że jest taka potrzeba i pomagają. Żadna poważniejsza impreza sportowa nie mogłaby się odbyć bez ich pomocy i zaangażowania – powiedział T. Majchrowicz podczas wręczania statuetek. Przypomniał krótko historię wyścigu, który funkcjonuje od blisko 30 lat. - Jest to po  Tour de Pologne największy wyścig w Polsce, który daje szanse polskim ekipom. Ten wyścig upodobał sobie nasze malownicze tereny. Jednak bez pomocy Państwa – władz miasta, gmin i powiatu, bez pomocy druhów OSP ta impreza nie byłaby możliwa do zrealizowania – podkreślił.

Słowa podziękowania za umożliwienie zorganizowania spotkania oraz przychylność przy organizacji imprezy przekazał również na ręce przewodniczącego rady Powiatu Kazimierza Gładysza i starosty Jana Juszczaka, przekazując publikację prof. Andrzeja Nowaka pt. „Niepodległa”.

Następnie radni przyjęli uchwały w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno – finansowej  Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Stomatologicznej w Krośnie i Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.  Sprawozdania przedstawili dyrektorzy tych jednostek, Joanna Jarosz i Andrzej Jurczak.

W dalszej części obrad przyjęto kolejne uchwały m.in. w sprawach:

• Zwiększenia wysokości zryczałtowanej kwoty na utrzymanie dziecka w placówkach opiekuńczo – wychowawczych typu rodzinnego oraz kwot na bieżące funkcjonowanie placówek opiekuńczo – wychowawczych typu rodzinnego w powiecie krośnieńskim. Od 1 czerwca br. zwiększa się wysokość zryczałtowanej kwoty na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo – wychowawczej z kwoty 660 zł miesięcznie do kwoty 694 zł. W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z kwoty 860 zł do kwoty 905 zł miesięcznie. Zwiększono kwoty także na bieżące naprawy i remonty, wyposażenie placówki oraz świadczenia opieki zdrowotnej;
  • Podniesienia wysokości wynagrodzenia dla zawodowych rodzin zastępczych, zawodowych specjalistycznych, zawodowych pełniących funkcję pogotowia rodzinnego. Od 1 września 2018 r. zwiększono wysokość wynagrodzeń dla rodziny zastępczej zawodowej do wysokości 2 200 zł brutto miesięcznie, dla rodzin zastępczych pełniących funkcje pogotowia rodzinnego do wysokości 2800 zł brutto miesięcznie, dla rodzin specjalistycznych do wysokości 2200 zł brutto miesięcznie;
  • Zmiany Statutu Powiatu Krośnieńskiego. Projekt uchwały ma na celu m.in. dostosowanie przepisów Statutu do przepisów ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększania udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, m.in. wprowadzono regulacje dotyczące głosowań, transmisji i utrwalania obrad, zasad funkcjonowania nowej Komisji – Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, nowego instrumentu prawnego. Zawiera również zmiany porządkujące i usprawniające tryb pracy Rady i Komisji;
  • Wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązania na zimowe utrzymanie dróg i chodników na terenie powiatu krośnieńskiego w sezonie zimowym 2018/2019 w wysokości 500 tys. zł;
  • Powierzenia gminie Wojaszówka prowadzenia zadań publicznych polegających na zarządzaniu publicznymi drogami powiatowymi. Gmina zamierza zrealizować zadania inwestycyjne na drogach Kobyle – Łęki Strzyżowskie – Bratkówka – Odrzykoń oraz Przybówka – Pietrusza Wola – Rzepnik – Bratkówka, zlokalizowanych na terenie gminy Wojaszówka, które finansowane będą w głównej części w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Celem przedsięwzięcia jest budowa chodników.

• nasz powiat lipiec sierpien 2018