Wybory Samorządowe 2018

wybory samorządowe 2018

Tiramisu – panna cotta – cantuccini – crostata – pestiños już same nazwy mają w sobie tyle aromatu i smaku, że każdy łasuch od razu entuzjastycznie na nie reaguje. Te pyszne włoskie i hiszpańskie desery wystąpiły 14 czerwca 2018 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju podczas podsumowania projektu „Skarby regionów Europy/Treasure regions” finansowanego w całości z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój - PO WER.

W projekcie trwającym od 2016 roku 64 uczniów doskonaliło i poszerzało swoje umiejętności praktyczne z zakresu gastronomii i hotelarstwa podczas 4-tygodniowych staży zawodowych i kursów kuchni regionalnej. Hiszpańska Malaga w Andaluzji, włoskie Reggio-Emilia i Bolonia w regionie Emilia Romagna i stolica Bułgarii Sofia skradły serca uczniów i ich opiekunów. „To była niesamowita przygoda i doskonała możliwość poszerzenia zawodowego doświadczenia” – mówią uczestnicy projektu.
Cała szkolna społeczność „Gastronomika” i zaproszeni goście skosztowali pysznych słodkości wykonanych przez stażystów i ich opiekunów. Jednak desery wystąpiły w roli drugoplanowej. Rolę główną odegrała KAWA i to kawa w wielu odsłonach. W aromatyczną podróż po świecie do miejsc, w których uprawia i produkuje się kawę zabrali nas absolwenci Gastronomika, Anna Wiśniowska-Dobosz z krośnieńskiej kawiarni SOGNO CAFFE i Daniel Dobosz z firmy MORE COFFEE. Podzielili się swoją pasją i profesją w opowieści ‘Kawa - od krzewu do przelewu’. Zaprezentowali też sposoby alternatywnego parzenia kawy zdobywające coraz większą popularność wśród pasjonatów tego napoju.
Po prezentacji i degustacji odbyły się warsztaty kawowe prowadzone przez Państwa Doboszów. French press, aeropress, chemex, kawiarka, syfon, drip – to tylko część sposobów sporządzania tego wspaniałego napoju, a każdy dostarcza innych wrażeń smakowych, innej kawy. Jedne warsztaty do bycia mistrzem kawowym nie wystarczą, ale pozwolą rozbudzić świadomość, jak wiele jest rodzajów kawy i sposobów jej zaparzania i podawania.
14 czerwca 2018 roku za sprawą projektu „Skarby regionów Europy” był w Gastronomiku świętem dla łasuchów i kawoszy – czyli wszystkich, bo któż z nas nie jest choć jednym z nich.

Magdalena Jacek

Galeria zawiera 9 zdjęć, które ilustrują sytuację opisaną w tekście.

• nasz powiat lipiec sierpien 2018