Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaJuż po raz dziewiętnasty najpiękniejsze pieśni kościelne i cerkiewne, w kościele OO. Bernardynów w Dukli, zaśpiewały chóry z Węgier, Słowacji i powiatu krośnieńskiego.

Przegląd, którego pomysłodawcą jest radny powiatu Stanisław Kenar, organizowany jest w hołdzie św. Janowi Pawłowi II i św. Janowi z Dukli. W tym szczególnym roku, w którym obchodzimy 100 lecie odzyskania Niepodległości, organizatorzy chcą również przypomnieć, jakie znaczenie miała niepodległość, patriotyzm, umiłowanie rodzinnej ziemi dla Papieża Polaka. Dlatego przez cały czas trwania przeglądu przypominano słowa św. Jana Pawła II, które powinny być drogowskazem dla każdego z nas: - Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęła pieśnią „Ave Maryja” Magdalena Pikuła, laureatka Powiatowego Konkursu „Śpiewajmy Świętym”, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu.

W tym roku zaproszenie do udziału w przeglądzie przyjęło sześć chórów. Jako pierwszy wystąpił Chór Parafialny z Krościenka Wyżnego. Jest to chór czterogłosowy - mieszany, działający przy Parafii pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym. Chór został założony przez siostrę Martę Lewandowską ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w 2011 roku a obecnie opiekuje się nim siostra Cecylia Kowalczyk. Chór ubogaca swoim śpiewem święta liturgiczne i inne uroczystości. W ubiegłym roku zaprezentował się podczas dukielskiego przeglądu.  Od 2015 roku dyrygentka chóru jest studentka wokalistyki na Akademii Muzycznej w Krakowie  Monika Glazar.

Następnie zaprezentował się chór „Cantate” z Iwonicza. Chór ten powstał w 1974 roku przy Parafii Wszystkich Świętych w Iwoniczu. Założycielem i dyrygentem do 2016 roku  był ks. Kazimierz Piotrowski. Chór posiada w swoim repertuarze wiele utworów – od muzyki dawnej do współczesnej, o treści religijnej, patriotycznej i ludowej. Koncertował głównie na terenie naszego województwa oraz uczestniczył w wielu przeglądach w całym kraju i zagranicą. Od 2016 roku chórem kieruje  absolwent Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu   Grzegorz Przepióra.

W dalszej części wystąpił chór im. Franciszka Lista z XVII Dzielnicy Budapesztu. Chór powstał w styczniu 1989 roku,  Członkami są przeważnie lubiący muzykę entuzjastyczni amatorzy.

Chór regularnie bierze udział w spotkaniach poświęconych muzyce sakralnej i świeckiej, często występuje samodzielnie. W repertuarze chóru zajdują się utwory muzyczne różnych epok, od madrygałów, poprzez pieśni ludowe do pieśni o charakterze religijnym tworzonych przez niewolników murzyńskich. Dyrygentem i kierownikiem chóru jest  Zsuzsa Borno Meńhartni .

Dukielska publiczność miała okazję wysłuchać pieśni w wykonaniu chóru „Impresja” z Łączek Jagielońskich. Chór powstał w marcu 2011 roku z inicjatywy mieszkańców gminy Wojaszówka oraz  księdza proboszcza. Zespół działa przy gminnym Ośrodku Kultury w Wojaszówce, a tworzą go mieszkańcy Wojaszówki, Wojkówki, Ustrobnej i Łączek Jagiellońskich.  Głównym celem chóru, jak dotychczas, jest uświetnianie liturgii dni świątecznych, a także uroczystości gminnych, takich jak dożynki, czy coroczne występy z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Dyrygentką chóru  jest Aleksandra Fiołek – Matuszewska- absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Po raz kolejny w dukielskiej świątyni wystąpił słowacki chór „Karmel” ze Stropkova. Chór powstał  38 lata temu. Założył go  Andrzej Nabożny, który prowadzi ten chór nieprzerwanie do dziś. Ma w swoim repertuarze blisko 100 utworów. Śpiewa głównie pieśni kościelne, ale także narodowe i ludowe. Występuje na Słowacji oraz w Polsce i we Włoszech zawsze z dużym powodzeniem.

Jako ostatni wystąpił chór „Koloryt” z Rymanowa. Chór powstał  w lutym 2012 roku, a w jego skład weszli  chórzyści z chórów „Wawrzyniec” z Rymanowa i „Źródło” z Rymanowa Zdroju. Zespół działa  przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. Koncertują zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Kilkakrotnie wzięli udział w Międzynarodowym Przeglądzie Chórów Kościelnych i Cerkiewnych w Dukli. Śpiewali również podczas Głogowskich Spotkań Chóralnych w Głogowie Małopolskim i na Koncertach Wielkanocnych w Rymanowie. Chór koncertował kilka razy w plenerze w Rymanowie Zdroju, a także w kościołach parafialnych w Rymanowie i Rymanowie Zdroju. Występował również na Węgrzech i na Słowacji. W swoim repertuarze chór posiada pieśni patriotyczne, kościelne oraz ludowe. Dyrygentem  zespołu jest Iwona Tylka.

Publiczność gromkimi brawami nagrodziła wszystkie występy. Podsumowując uroczystość starosta krośnieński Jan Juszczak powiedział –  Wypada nam się dzisiaj radować wspólnie, zwłaszcza kiedy w tym roku obchodzimy 100 lecie odzyskania niepodległości. Nawiązując do tego co było przed 100 laty należy powiedzieć, że to dzięki Kościołowi i naszym polskim rodzinom przetrwała wiara. Wiara z kolei wzbogacona polską kulturą sprawiła, że mimo tych 123 lat zniknięcia z map naród polski się ostał. Przetrwał język, przetrwała kultura szeroko rozumiana, to wówczas mieliśmy wspaniałych pisarzy, poetów, malarzy. To oni budowali tego ducha narodu. To ta kultura sprawiła, że jesteśmy dzisiaj Polską wielką, dumną i mamy się z czego radować. Starosta przypomniał również o jubileuszu współpracy z XVII dzielnicą Budapesztu. – Od 10 lat rokrocznie są z nami chóry z Budapesztu i dzielą się z nami swoją kulturą. Dzieje się to dzięki życzliwości i pomocy władz XVII dzielnicy. Jesteśmy przekonani, że warto organizować ten przegląd. Nie tylko przez to, że wspominamy wizytę Ojca Św. Jana Pawła II na ziemi krośnieńskiej, ale również przez to, że dajemy sobie szansę zobaczyć kim ziemia krośnieńska jest bogata. Dziękuję za Państwa obecność, dziękuję  chórom za udział i jestem przekonany, że przyszły rok również wypełni śpiewem świątynię Ojców Bernardynów.

Na zakończenie dyrygenci i kierownicy chórów otrzymali pamiątkowe statuetki i bukiety kwiatów , które wręczali starosta krośnieński Jan Juszczak, sekretarz gminy Dukla Halina Cycak i gwardian Tacjan Mróz oraz goście z Węgier wiceburmistrzowie Tivadar Fohsz i Tamas Horvath.

Organizatorami przeglądu są: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Urząd Miejski w Dukli, Ośrodek Kultury oraz Klasztor Ojców Bernardynów.

Galeria zawiera 7 zdjęć, które ilustrują sytuację opisaną w tekście.

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner