W dniu 26 kwietnia 2018 r. odbył się IV Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Organizatorem Przeglądu był Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie oraz Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Jedliczu.
Zawody odbyły się na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedliczu.

Celem przeglądu była popularyzacja klas mundurowych, jako oferty edukacyjnej szkół, integracja młodzieży, prezentacja poziomu wyszkolenia młodzieży oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.W zawodach udział wzięły reprezentacje klas mundurowych z następujących szkół ponadgimnazjalnych:
- Zespołu Szkół w Trzcinicy im. prof. Teodora Marchlewskiego,
- Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Rymanowie Zdroju,
- Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych,
- Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Jedliczu.
Poziom przeglądu  był bardzo wysoki. Po wylosowaniu zadania, uczniowie musieli zaprezentować się w  konkursie musztry podstawowej (polegający na wykonaniu przez zespół zestawu 10 zadań obejmujących umiejętności z zakresu musztry Sił Zbrojnych RP), a następnie program dowolny – polegający na wykonaniu 10 minutowego pokazu opartego o zakres musztry paradnej.
 Turniejowe zmagania obserwowali zaproszeni goście – parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych. Rywalizację oceniała komisja sędziowska, w skład której wchodzili żołnierze, strażacy, funkcjonariusze straży granicznej, służby więziennej oraz policji.
Klasyfikacja końcowa IV Wojewódzkiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych wyglądała następująco:
1 miejsce: Drużyna Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie,
2 miejsce: Drużyna Zespołu Szkół w Trzcinicy,
3 miejsce: Drużyna Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu,
4 miejsce: Drużyna z Zespołu Szkół w Ustrzykach Dolnych.
Po konkursie, organizatorzy przeglądu przygotowali liczne atrakcje, wśród których znalazły się m.in. zawody strzeleckie oraz możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy służb mundurowych. Podczas imprezy plenerowej prezentowali się m.in. żołnierze wojsk lądowych, obrony terytorialnej, strażacy oraz policjanci.

Galeria zawiera 13 zdjęć, które ilustrują sytuację opisaną w tekście.

• nasz powiat maj czerwiec 2018 Strona 01