Powiat Krośnieński i Gmina Iwonicz Zdrój  zaprosiły mieszkańców powiatu  na obchody Rocznicy Konstytucji 3 Maja do Iwonicza Zdroju.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele p.w. Świętego Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych celebrowaną przez ks. proboszcza Bogdana Nitkę, który wygłosił bardzo piękną i wzniosłą homilię.

Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli w korowodzie prowadzonym przez Orkiestrę Dęta z Iwonicza oraz poczty sztandarowe pod Krzyż Milenijny ufundowany przez gminę i parafię , który został odsłonięty w 2000 roku w dowód wdzięczności za 2000 lat chrześcijaństwa. Ta część obchodów rozpoczęła się hymnem Polski „Jeszcze Polska nie zginęła”. Następnie  Witold Kocaj – Burmistrz Iwonicza Zdroju w swoim okolicznościowym wystąpieniu przypomniał   zgromadzonym fakty historyczne nt. uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji. Konstytucja 3 – majowa była drugą konstytucją na świecie, po amerykańskiej.

Po wysłuchaniu Roty,  kwiaty pod Krzyżem Milenijnym złożyli : parlamentarzyści, radni wojewódzcy, władze powiatu krośnieńskiego, władze gminy Iwonicz Zdrój, komendanci Policji i Straży, przedstawiciele partii politycznych, związków kombatanckich, stowarzyszeń, szkół.

Kolejnym punktem obchodów był koncert patriotyczny który rozpoczął składając życzenia wszystkim zgromadzonym z okazji 3 – majowego święta i dziękując za liczny udział Starosta Krośnieński Jan Juszczak.

Mieszkańcy powiatu, kuracjusze i zaproszeni goście wysłuchali:

-  wiązankę pieśni patriotycznych w wykonaniu Iwonickiej Orkiestry Dętej ,

- recytacji wierszy w wykonaniu laureatów XII Powiatowego Konkursu Polskiej Poezji Patriotycznej,

- pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów ze Studia Wokalnego „Prym”, działającego przy GOK Iwonicz Zdrój.

Po koncercie pokaz musztry paradnej wykonali uczniowie klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu.

Wszyscy występujący zostali nagrodzeni dużymi brawami za swoje występy.

Grażyna Ostrowska

Galeria zawiera pięć zdjęć, które ilustrują sytuację opisaną w tekście

• nasz powiat lipiec sierpien 2018