Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Na badanie można zgłosić się w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.
Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:
• w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu
• lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.
Badania mammograficzne w mammobusie  odbędą się w następującej lokalizacji:

• Jedlicze – 22 marca 2018 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Kościuszki 1
  • Iwonicz-Zdrój - 23 marca 2018 na parkingu naprzeciwko Iwoniczanki, Al. Słoneczna 5
  • Wojaszówka - 27 marca 2018 przy Urzędzia Gminy
  • Korczyna - 28 marca 2018 przy Domu Seniora, ul. Biskupa S. Pelczara 5

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.
Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego prosimy o przyniesienie na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii.

• nasz powiat maj czerwiec 2018 Strona 01