Wybory Samorządowe 2018

wybory samorządowe 2018

Logotypy: Fundusze Europejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Początkiem lutego rozpoczęły się prace związane z modernizacją Pałacu Stawiarskich w Jedliczu, gdzie mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej oraz rewitalizacją otaczającego budynek zabytkowego parku. Inwestycja realizowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Oś priorytetowa IV. Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego. Działanie 4.4 Kultura.

W dniu 6 lutego w budynku liceum, z inicjatywy starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka z udziałem wicestarosty Adolfa Kasprzyka zorganizowano konferencję, na którą zaproszeni zostali burmistrz gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, radni powiatu Piotr Bril i Piotr Waśko, radna Rady Miejskiej w Jedliczu Anna Zaleszczuk, projektant krajobrazu Adam Zawadzki, przedstawiciel wykonawcy, którym jest FHU Zalas i lokalne media.
Jak na wstępie podkreślił starosta – Celem spotkania jest przede wszystkim dotarcie do jak najszerszego kręgu mieszkańców, zwłaszcza Jedlicza, z tą informacją co zamierzamy realizować w roku 2018 w Jedliczu. Z tej przyczyny, że park do tej pory pełnił funkcję ogólnodostępną, jednak z powodu prac będzie wyłączony z możliwości korzystania, aż do zakończenia projektu. Aby nie zaskoczyć mieszkańców, chcemy za pośrednictwem władz samorządowych gminy, jak również mediów poinformować o tym społeczność lokalną.
Powiat Krośnieński otrzymał na realizację zadania dofinansowanie w wysokości 2 992 494,38 zł, co stanowi 85% wartości . Całość inwestycji zamknie się w kwocie 3 490 740 zł brutto.
Pałac Stawiarskich wzniesiono w 1925 r. Na potrzeby liceum został adaptowany w 1944 r. i pełni tę funkcję do dzisiaj. Ponieważ na terenie obiektu przez wiele lat nie przeprowadzano kompleksowych prac renowacyjnych, budynek wraz z parkiem uległ postępującej degradacji i wymaga kapitalnego remontu. Intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych wymaga także park.
Celem projektu jest poprawa stanu zachowania i zwiększenie dostępności unikalnego zabytkowego Zespołu Pałacowo – Parkowego w Jedliczu oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej Jedlicza i okolic.
Część dotyczącą przebiegu prac związanych z modernizacją budynku przedstawił wicestarosta Adolf Kasprzyk.

Projekt wizualizacji budynku "Pałacu Stawiarskich" w Jedliczu

Zakres prac obejmuje m.in. remont i przebudowę budynku szkoły, prace konserwatorskie przy elewacji budynku, remont tarasu, wymianę pokrycia dachowego, wymianę części stolarki okiennej i drzwiowej oraz części więźby dachowej. Projekt zakłada także wykonanie oświetlenia budynku z zewnątrz, w celu wyeksponowania zabytku i monitoring terenu parku. Powstanie także izba muzealna poświęcona historii rodu Stawiarskich i historii szkoły oraz jej założyciela i długoletniego dyrektora Władysława Dubisa.
Natomiast część związaną z renowacją zabytkowego parku omówił architekt krajobrazu Adam Zawadzki. Na wstępie przypomniał historię parku, którego początki sięgają połowy XVIII wieku. – Park był utrzymany w stylu francuskim, po kilkudziesięciu latach przeprojektowany zgodnie z panującymi trendami w park krajobrazowy. Sporządzona została analiza dendrologiczna drzewostanu.

Większość drzew w Parku wymaga zabiegów pielęgnacyjnych.

Spośród 830 drzew prawie każde wymaga pielęgnacji, a część jest konieczna do wycinki. Około 80 procent są to nasadzenia i samosiewy, które nie tworzą wartości historycznej. Gospodarka drzewostanem w górnej części parku obejmuje nasadzenie nowych drzew ok. 40 szt., nasadzenie prawie 300 krzewów, nasadzenie krzewów żywopłotowych prawie 3000 szt., wykonanie nasadzeń róż około 500 szt. i wykonanie trawnika ponad 2000 m2 oraz wykonanie i remont alejek spacerowych, montaż elementów małej architektury i płyt kamiennych z opisami. Park po gruntownym remoncie będzie ogólnodostępny i będzie miał charakter wypoczynkowo – relaksacyjny oraz sportowy.
Projekt zadania został zaakceptowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Na zakończenie starosta zaznaczył- Przy składaniu wniosku dopełniono wszystkich formalności i mamy nadzieję, że efekt finalny będzie nie tylko widoczny, ale przyniesie satysfakcję nie tylko nam, ale włodarzom samorządowym gminy i przede wszystkim mieszkańcom Jedlicza.
Burmistrz gminy Jolanta Urbanik dziękując władzom Powiatu Krośnieńskiego, pogratulowała sukcesu w pozyskaniu środków unijnych na tak ważne przedsięwzięcie, podkreśliła, że jest bardzo ważna i długo oczekiwana inwestycja dla wszystkich mieszkańców.
Prace zgodnie z umową zakończą się 31 sierpnia 2018 roku.

Galeria zawiera 6 zdjęć. 4 ze spotkania informacyjnego, które ilustrują opisaną w tekście sytuację. Kolejne 2 przedstawiają Park w zimowej aurze, gdzie rozpoczęły się prace przy wycince drzew.

• Nasz powiat VII VIII 2018