Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaSzopka betlejemska jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia, dlatego samorząd Powiat Krośnieńskiego kultywuje tę piękną tradycję i od 18 lat organizuje Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.
Uroczyste podsumowanie konkursu wraz z wystawą szopek odbyło się 8 stycznia w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

Jak co roku w konkursie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli z powiatów krośnieńskiego, świdnickiego i stropkowskiego ze Słowacji.
Kustosz wystawy i przewodnicząca jury Aleksandra Żółkoś wprowadziła przybyłych na uroczystość gości w atmosferę świąt Bożego Narodzenia przedstawiając genezę szopki oraz opisując przedstawione na wystawie prace.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 87 szopek. Jury wyłoniło 37 laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Wszystkie prace zostały wysoko ocenione. Na wystawie można znaleźć szopki tradycyjne i symboliczne np. nawiązujące do drzewa biblijnego. Bardzo duże i miniaturowe – w łupinie orzecha. Wykonane w różnych technikach z przeróżnych materiałów : drewna, metalu, kamienia, siana, makaronu, pestek, nakrętek czy sznurka.
Najbardziej oczekiwanym momentem było ogłoszenie wyników i wręczenia nagród laureatom. Nagrody rzeczowe, dyplomy wraz z najlepszymi życzeniami przekazali starosta krośnieński Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk, urzędujący członek Zarządu Powiatu Aleksander Mercik i członkowie Zarządu Iwona Stefanik i Stanisław Józefczyk.
Dodatkowe nagrody przywieźli dyrektorzy Domów Kultury ze Śvidnika i Stropkova dla uczniów, którzy brali udział w konkursie na najpiękniejszą szopkę po stronie słowackiej. Nasz powiat w tym roku reprezentowała szkoła z Komborni.
Podsumowując spotkanie starosta Jan Juszczak powiedział - Tym szczególnym wydarzeniem, w takiej pięknej okoliczności i w tej mnogości szopek betlejemskich kończymy Festiwal Świąt Bożego Narodzenia. Festiwal, który rozpoczęliśmy 5 stycznia w Krościenku Wyżnym przedstawieniami grup jasełkowych, w święto Trzech Króli aż 24 zespoły śpiewacze prezentowały bogactwo i piękno polskich kolęd, które kontynuowano w niedzielę w kościele parafialnym w Głowience, gdzie występowały chóry. I dzisiaj kolejny dzień, przed południem w GOK w Jedliczu prezentacje prac plastycznych „Moje Boże Narodzenie” w wykonaniu dzieci, ale finał tego wszystkiego jest tutaj. Po raz kolejny w dukielskim muzeum mamy okazję my dorośli zobaczyć co młodsi od nas potrafią zrobić. Państwa obecność, a zwłaszcza tych młodych ludzi świadczy o tym, że jest potrzeba tworzenia tych szopek i radowania się z przyjścia Jezusa na świat. Dziękuję bardzo za tak liczną obecność, za tak liczne prezentowanie swoich prac gratuluję wszystkim bez względu na nagrody. Słowa uznania kieruję także do nauczycieli i opiekunów, a przede wszystkich rodziców za ich pomoc, bo to świadczy o podtrzymywaniu polskiej tradycji i utrzymywaniu więzi rodzinnych.
W programie artystycznym, utrzymanym w klimacie świątecznym wystąpili Marcelina Gerlach, Michaela Suszinova wraz z uczennicą. Na zakończenie spotkania goście obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów klasy II ze szkoły podstawowej w Komborni oraz występ kapeli „Duklanie”, którą założyła i prowadzi Małgorzata Walaszczyk – Faryj.

Wyniki konkursu:
Kat. szkoły podstawowe
I m. – Zofia Krukar (Klimkówka)
I m. – Wiktoria Węgrecka (Krasna)
II m. – Joanna Frankowicz (Tylawa)
II m. – Julia Skóra (Żarnowiec)
II m. – Wojciech Krupa (Kombornia)
III m. – Jan Syrek (Wojaszówka)
III m. – Filip Machura (Leśniówka)
III m. – Michał Boczar (Kombornia)
Wyróżnienia: Milena Buczyńska (Łęki Dukielskie), Dawid Czup (Świerzowa Polska), Maciej Knap (Bóbrka), Emilia Machura (Chorkówka), Jakub Głód (Wrocanka), Ksawery Dudek (Krosno).

Kat. Gimnazja i klasa VII
I m. – Julia Urban (Przybówka)
I m. – Wernika Gaj (Przybówka)
II m. – Weronika Banaś (Przybówka)
III m. – Katarzyna Kraska (Chorkówka)
Wyróżnienie: Emilia Urban (Przybówka)

Kat. szkoły ponadgimnazjalne
I m. - Sebastian Krasuski (ZSGH Iwonicz-Zdrój)
II m. – Natalia Dytko (ZSGH Iwonicz-Zdrój)
II m. – Krystian Bogacz (MZSP w Miejscu Piastowym)
III m. – Jakub Bućko (ZS Jedlicze)
Wyróżnienia: Dawid Dołęga (OHP Iwonicz), Sylwia Marzec (LO Jedlicze).

Kat. dorośli
I m. – Roman Krok (ŚDPS Cergowa)
I m. – Józef Mastej (ŚDPS Cergowa)
I m. – Piotr Mastej (ŚDPS Cergowa)
II m. – Małgorzata Stasik (ŚDPS Cergowa)

 

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz powiat VII VIII 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner