Szopka betlejemska jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia, dlatego samorząd Powiat Krośnieńskiego kultywuje tę piękną tradycję i od 18 lat organizuje Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.
Uroczyste podsumowanie konkursu wraz z wystawą szopek odbyło się 8 stycznia w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

Jak co roku w konkursie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli z powiatów krośnieńskiego, świdnickiego i stropkowskiego ze Słowacji.
Kustosz wystawy i przewodnicząca jury Aleksandra Żółkoś wprowadziła przybyłych na uroczystość gości w atmosferę świąt Bożego Narodzenia przedstawiając genezę szopki oraz opisując przedstawione na wystawie prace.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 87 szopek. Jury wyłoniło 37 laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Wszystkie prace zostały wysoko ocenione. Na wystawie można znaleźć szopki tradycyjne i symboliczne np. nawiązujące do drzewa biblijnego. Bardzo duże i miniaturowe – w łupinie orzecha. Wykonane w różnych technikach z przeróżnych materiałów : drewna, metalu, kamienia, siana, makaronu, pestek, nakrętek czy sznurka.
Najbardziej oczekiwanym momentem było ogłoszenie wyników i wręczenia nagród laureatom. Nagrody rzeczowe, dyplomy wraz z najlepszymi życzeniami przekazali starosta krośnieński Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk, urzędujący członek Zarządu Powiatu Aleksander Mercik i członkowie Zarządu Iwona Stefanik i Stanisław Józefczyk.
Dodatkowe nagrody przywieźli dyrektorzy Domów Kultury ze Śvidnika i Stropkova dla uczniów, którzy brali udział w konkursie na najpiękniejszą szopkę po stronie słowackiej. Nasz powiat w tym roku reprezentowała szkoła z Komborni.
Podsumowując spotkanie starosta Jan Juszczak powiedział - Tym szczególnym wydarzeniem, w takiej pięknej okoliczności i w tej mnogości szopek betlejemskich kończymy Festiwal Świąt Bożego Narodzenia. Festiwal, który rozpoczęliśmy 5 stycznia w Krościenku Wyżnym przedstawieniami grup jasełkowych, w święto Trzech Króli aż 24 zespoły śpiewacze prezentowały bogactwo i piękno polskich kolęd, które kontynuowano w niedzielę w kościele parafialnym w Głowience, gdzie występowały chóry. I dzisiaj kolejny dzień, przed południem w GOK w Jedliczu prezentacje prac plastycznych „Moje Boże Narodzenie” w wykonaniu dzieci, ale finał tego wszystkiego jest tutaj. Po raz kolejny w dukielskim muzeum mamy okazję my dorośli zobaczyć co młodsi od nas potrafią zrobić. Państwa obecność, a zwłaszcza tych młodych ludzi świadczy o tym, że jest potrzeba tworzenia tych szopek i radowania się z przyjścia Jezusa na świat. Dziękuję bardzo za tak liczną obecność, za tak liczne prezentowanie swoich prac gratuluję wszystkim bez względu na nagrody. Słowa uznania kieruję także do nauczycieli i opiekunów, a przede wszystkich rodziców za ich pomoc, bo to świadczy o podtrzymywaniu polskiej tradycji i utrzymywaniu więzi rodzinnych.
W programie artystycznym, utrzymanym w klimacie świątecznym wystąpili Marcelina Gerlach, Michaela Suszinova wraz z uczennicą. Na zakończenie spotkania goście obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów klasy II ze szkoły podstawowej w Komborni oraz występ kapeli „Duklanie”, którą założyła i prowadzi Małgorzata Walaszczyk – Faryj.

Wyniki konkursu:
Kat. szkoły podstawowe
I m. – Zofia Krukar (Klimkówka)
I m. – Wiktoria Węgrecka (Krasna)
II m. – Joanna Frankowicz (Tylawa)
II m. – Julia Skóra (Żarnowiec)
II m. – Wojciech Krupa (Kombornia)
III m. – Jan Syrek (Wojaszówka)
III m. – Filip Machura (Leśniówka)
III m. – Michał Boczar (Kombornia)
Wyróżnienia: Milena Buczyńska (Łęki Dukielskie), Dawid Czup (Świerzowa Polska), Maciej Knap (Bóbrka), Emilia Machura (Chorkówka), Jakub Głód (Wrocanka), Ksawery Dudek (Krosno).

Kat. Gimnazja i klasa VII
I m. – Julia Urban (Przybówka)
I m. – Wernika Gaj (Przybówka)
II m. – Weronika Banaś (Przybówka)
III m. – Katarzyna Kraska (Chorkówka)
Wyróżnienie: Emilia Urban (Przybówka)

Kat. szkoły ponadgimnazjalne
I m. - Sebastian Krasuski (ZSGH Iwonicz-Zdrój)
II m. – Natalia Dytko (ZSGH Iwonicz-Zdrój)
II m. – Krystian Bogacz (MZSP w Miejscu Piastowym)
III m. – Jakub Bućko (ZS Jedlicze)
Wyróżnienia: Dawid Dołęga (OHP Iwonicz), Sylwia Marzec (LO Jedlicze).

Kat. dorośli
I m. – Roman Krok (ŚDPS Cergowa)
I m. – Józef Mastej (ŚDPS Cergowa)
I m. – Piotr Mastej (ŚDPS Cergowa)