Wybory Samorządowe 2018

wybory samorządowe 2018

W dniu 18 października br. około godz. 9.00 pracownicy prowadzący remont w Starostwie Powiatowym w Krośnie zauważyli wydobywające się z pomieszczenia na VII piętrze kłęby dymu. Niemal w tym samym czasie uruchomił się automatyczny alarm przeciwpożarowy w budynku starostwa.

Podjęto czynności związane ze zlokalizowaniem źródła ognia i jego ugaszeniem. Jednak ogień był już na tyle duży, że nie można go było ugasić własnymi siłami. Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się ognia starosta podjął decyzję o ewakuacji budynku.
Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń z zakresu obrony cywilnej, w których uczestniczyli przedstawiciele Powiatowego i Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Gminne Zespoły Zarządzania Kryzysowego z gmin Dukla i Miejsce Piastowe oraz przedstawiciele służb: pogotowia, policji i straży pożarnej, a także kadra kierownicza Starostwa Powiatowego i jednostek organizacyjnych powiatu. Ćwiczenia praktyczne poprzedziła narada podczas której omówiono szczegółowo scenariusz epizodów i prowadzenia akcji ratowniczych z udziałem policji, straży pożarnej i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska delegatura w Jaśle.
Powiatowe ćwiczenia przeprowadzono w dwóch wariantach: wybuch pożaru w budynku i ewakuacja wszystkich osób przebywających na jego terenie . W ramach ćwiczeń strażacy ugasili pozorowany pożar, demonstrując sprzęt specjalistyczny oraz działania grupy wysokościowych. W tym samym czasie w toalecie pracownik zauważył paczkę niewiadomego pochodzenia. Zachodziło podejrzenie, że w budynku podłożono ładunek wybuchowy. Fakt ten zgłoszono na policję. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu zabezpieczono i zneutralizowano znalezisko, następnie przetransportowano w miejsce detonacji.
Druga część ćwiczeń odbyła się na terenie ZSP nr 1 w Krośnie gdzie doszło do wypadku drogowego samochodu przewożącego beczki z chlorem, samochodu osobowego i rowerzysty. W wyniku wypadku ranni zostają kierujący samochodem osobowym i rowerzysta. Dochodzi do wycieku chloru, który zagraża uczniom z pobliskiej szkoły i środowisku. Pokaz przed budynkiem szkoły przeprowadzono z udziałem służb ratowniczych pogotowia, straży i policji oraz uczniów i nauczycieli.Celem ćwiczeń było skoordynowanie działań służb, organów administracji samorządowej oraz doskonalenie współpracy w sytuacjach kryzysowych.

• nasz powiat lipiec sierpien 2018