Od kilku lat samorząd Powiatu Krośnieńskiego organizuje spotkania z okazji rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, by zachowywać i pielęgnować pamięć o żołnierzach, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę.
W tym roku gospodarzem i współorganizatorem powiatowych obchodów była Szkoła Podstawowa im. bł. Stanisława Starowieyskiego w Bratkówce.
Na uroczystość, która odbyła się 29 września br. przybyło liczne grono osób: przedstawiciele Powiatu Krośnieńskiego, władze gminy Wojaszówka, radni, komendanci służb mundurowych wojska, policji, straży pożarnej, dyrektorzy szkół, nauczyciele i młodzież. Bohaterami uroczystości byli kombatanci, AK-owcy, Sybiracy, żołnierze września.
W intencji żyjących i poległych żołnierzy modlitwę zmówił ks. Artur Progorowicz, proboszcz miejscowej parafii.
W rocznicę utworzenia zrębów Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem na skalę światową, przywołujemy pamięcią tych wszystkich, którzy zginęli walcząc za ojczyznę. Żywą lekcją historii, przypominającą tamte wydarzenia był referat okolicznościowy, który wygłosiła Magdalena Król, nauczycielka historii.
Szczególnie uroczysty charakter miała część artystyczna przygotowaną przez uczniów SP w Bratkówce. Montaż słowno – muzyczny poświęcony był życiu i działalności wielkiego patrioty i społecznika bł. Stanisława Starowieyskiego, patrona szkoły w Bratkówce. Niespodzianką dla wszystkich były białe i czerwone kwiaty, które dzieci własnoręcznie zrobiły i podarowały przybyłym na uroczystość gościom.
Kolejnym punktem spotkania było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. „Dziecinne pasje bł. Stanisława Starowieyskiego”. Nagrody laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu wręczali starosta krośnieński Jan Juszczak, członek Zarządu Powiatu Iwona Stefanik, wójt gminy Sławomir Stefański i dyrektor szkoły Jolanta Mikus.
Podsumowując uroczystość starosta Jan Juszczak przypomniał, że powiat pamięta o rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizując we współpracy ze szkołami stosowne uroczyste spotkania. – Mówimy o fenomenie powstania państwa podziemnego. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co działo się wokół nas w innych państwach europejskich? To tam poszczególne rządy tworzyły koalicje z okupantem. Polska została sama i po kilkunastu dniach już zaczęto tworzyć struktury państwa z rządem, administracją i armią. Ci, którym wtedy zabrakło odwagi i siły ulegli najeźdźcom pouczają teraz Polskę w wielu sprawach. To my powinniśmy iść z podniesioną głową w historię i Europę. Dlatego to my powinniśmy o tym fenomenie pamiętać, mówić i wychowywać młode pokolenie w takim duchu. Dobrze by było, abyśmy żyjąc tu i teraz czerpali wzorce z tamtego pokolenia wychowanego i ukształtowanego w czasach zaborów, które żyło, myślało i czuło w sobie miłość do ojczyzny wówczas nie istniejącej w strukturach państwa, ale trwającej w mowie, kulturze, a nade wszystko w wierze. To daje siłę na trudny czas, a nie wiadomo co nas czeka. Dziękujmy Bogu, że żyjemy w czasie pokoju, gdzie mamy warunki do rozwoju, nauki i radowania się życiem. Słowa podziękowania starosta przekazał także pani dyrektor szkoły w Bratkówce oraz pozostałym dyrektorom z gminy Wojaszówka, gdzie każdego roku organizowane są patriotyczne uroczystości z okazji powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Na zakończenie swoimi wspomnieniami z czasów wybuchu wojny i tworzenia struktur państwa podziemnego podzielił się Stanisław Pomprowicz, honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy AK okręgu w Krośnie.

• Nasz Powiat 5 2017