Dnia 10 lipca o godzinie 10:30 na łonie przyrody, w Przybówieckim lesie została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar epidemii cholery pochowanych w granicach wsi Przybówka na styku granic Lubli, Widacza i Niepli. 14 lat temu miejsce to zlokalizował wieloletni sołtys tej miejscowości Tadeusz Stefanik.

Wspólnie z Radą Sołecką w ramach środków własnych urządził w lesie ten cmentarz (ogrodzenie, droga dojazdowa i tablica pamiątkowa z napisem „Chwała pamięci ofiarom epidemii cholery, z lat 1855 – 1883 – potomkowie z Przybówki”).
Pierwszą Eucharystię  z poświęceniem tego cmentarza odprawił 11 lipca 2004r. ks. Krzysztof Mielec – pierwszy proboszcz parafii pod wezwaniem św. Kazimierza w Przybówce.
W tym roku trzeci raz mieszkańcy wsi zgromadzili się na modlitwie. Mszę Świętą odprawił drugi proboszcz Przybówki ks. Grzegorz Wojnar. Na zaproszenie księdza proboszcza w Mszy Św. uczestniczył starosta krośnieński Jan Juszczak i honorowy obywatel Przybówki oraz Gminy Wojaszówka Stanisław Pomprowicz z Krosna.
Piękną homilię wygłosił ks. Grzegorz Wojnar nawiązując w swojej wypowiedzi do pamięci za zmarłych, pochowanych w tym lesie. Było ich około 180 osób. Cmentarze choleryczne zlokalizowane były z dala od wsi w mrocznych miejscach zarośniętych drzewami i krzakami. Cholera w XIX w. dziesiątkowała wsie i miasta ówczesnej Europy. Pierwszy atak epidemii cholery na terenie ówczesnej Galicji miał miejsce w lecie 1831 r. i zebrał straszliwe żniwo. W Przybówce wg źródeł historycznych epidemia cholery nastąpiła w latach 1843, 1849, 1855, 1883.
Ks. Grzegorz zakończył homilię słowami: „Dziś modlimy się do tych, którzy żyli przed nami, ale już odeszli do wieczności i swój egzamin życiowy zdali przed Bogiem pozytywnie. Dziś oni patrzą na nas z nieba i cieszą się, gdy postępujemy dobrze, gdy idziemy ich śladami. Bo tak jak oni dążyli do świętości, tak i naszym zadaniem jest być świętymi”.
Po Mszy świętej odbyły się modlitwy za zmarłych na cholerę, pochowanych w tym lesie.
Na zakończenie wierni odśpiewali hymn „Boże coś Polskę”. W Eucharystii uczestniczyło ok 100 osób.

Krystyna Chmura

• Nasz Powiat 5 2017