W środę 7 czerwca 2017 r. w Muzeum Podkarpackim w Krośnie przeprowadzono finał kolejnej edycji konkursu „Krosno i powiat krośnieński – historia i współczesność”.
Konkurs ten jest skierowany do uczniów gimnazjów z Krosna i powiatu krośnieńskiego.

Tematyka konkursu dotyczyła najważniejszych wydarzeń politycznych, osiągnięć gospodarczych, rozwoju kultury i edukacji oraz wybitnych postaci od XIV wieku po czasy współczesne. W kwietniu 2017 r. przeprowadzono eliminacje szkolne w 14 gimnazjach. W finale wzięło udział 10 uczniów. Laureatami konkursu zostali:
1.    Grzegorz Filipowicz – Gimnazjum Nr 1 w Krośnie
(opiekun - mgr Magdalena Glazar)
2.    Robert Stańczak – Gimnazjum Publiczne w Iwoniczu-Zdroju
(opiekun - mgr Edyta Wilczyńska)
3.    Magdalena Gancarz – Gimnazjum Katolickie w Krośnie
(opiekun - mgr Krzysztof Krężałek)
4.    Maksymilian Buczek – Gimnazjum Nr 5 w Krośnie
(opiekun - mgr Katarzyna Drużba)
5.    Jakub Kasperkowicz – Zespół Szkół Publicznych, Gimnazjum w Klimkówce
(opiekun - mgr Ewa Drybała)
6.    Mariola Sokół – Gimnazjum w Jasionce
(opiekun - mgr Małgorzata Kowalewska) Nagrody rzeczowe dla laureatów i wszystkich pozostałych uczestników konkursu oraz nauczycieli ufundowali: Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, Urząd Miasta Krosna, Starostwo Powiatowe w Krośnie, Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Krośnie.
W podsumowaniu konkursu i wręczeniu nagród uczestniczyli: Alicja Serwińska – reprezentująca Biuro Poselskie posła Piotra Babinetza, Urszula Rymarz – wiceprzewodnicząca nauczycielskiej „Solidarności”, Bronisław Baran – wiceprezydent Miasta Krosna, Teresa Kuźniar – naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Krośnie, Małgorzata Wołek – zastępca dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skład komisji konkursowej: przewodniczący Czesław Nowak, sekretarz Łukasz Kyc i członek Krzysztof Babinetz.
Przy okazji konkursu uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzenia wystawy czasowej w naszym Muzeum zatytułowanej „Hełmy, czapki i mundury w dziejach armii świata”.

• Nasz Powiat 5 2017