19 maja br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 „Naftówce” w Krośnie, odbyły się Wojewódzkie Eliminacje do XL edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W turnieju wzięło udział 64 uczestników reprezentujących 22 powiaty (ziemskie i grodzkie) z województwa podkarpackiego.

W pierwszym etapie Turnieju przeprowadzono sprawdzian pisemny. Uczestnicy musieli w ciągu 30 minut rozwiązać test składający się z 30 pytań.

straz pokaz

W przerwie, kiedy komisja oceniała prace pisemne, młodzież wraz z opiekunami udała się na pokaz działań ratowniczych na wysokości, który został zrealizowany przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie. W trakcie pokazu przedstawiono również kampanię społeczną „Kręci mnie bezpieczeństwo”, realizowaną przez jednostki podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po strażakach do pokazu przystąpiła młodzież z klas mundurowych miejscowej szkoły, która przedstawiła zebranym zasady udzielania pierwszej pomocy oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Z etapu pisemnego wyłoniono po 5 finalistów z 3 grup wiekowych. Odpowiadali oni na wylosowany zestaw 3 pytań, przed wszystkimi uczestnikami. Prawidłowość odpowiedzi w etapie pisemnym i ustnym, na bieżąco oceniała komisja złożona ze strażaków z Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie w składzie: bryg. Piotr Wdowik, mł. bryg. Andrzej Gorczyca, mł. bryg. Wojciech Polak. Wyniki eliminacji wojewódzkich:

straz wszyscy

I grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych
1.    Konrad Kozdrański – pow. rzeszowski,
2.    Kacper Kopeć – pow. tarnobrzeski,
3.    Julia Michałkiewicz – pow. przemyski,
4.    Mateusz Pałacha – m. Tarnobrzeg,
5.    Filip Szczepański – pow. jarosławski.

II grupa wiekowa – uczniowie gimnazjum
1.    Kamil Krauz – pow. brzozowski,
2.    Kamila Ziara – pow. stalowowolski,
3.    Cezary Sagan – pow. niżański,
4.    Wiktor Walski – m. Tarnobrzeg,
5.    Rafał Wójcik – pow. krośnieński.

III grupa wiekowa – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
1.    Marcin Zięba - pow. stalowowolski,
2.    Rafał Kleszcz – pow. dębicki,
3.    Patryk Wróblewski – pow. krośnieński,
4.    Konrad Filipak – pow. jasielski,
5.    Karolina Strzelczyk – pow. mielecki.

Najmłodszym uczestnikiem Turnieju był Kacper Nowak z pow. brzozowskiego, który również otrzymał okolicznościowy upominek.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział i okolicznościowe upominki ufundowane przez Prezydenta Miasta Krosna i Wytwórnię Umundurowania Strażackiego z Brzezin. Natomiast zwycięzcy Turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe,  ufundowane przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie, Starostę Powiatu Krośnieńskiego i Prezydenta Miasta Krosna. Dyplomy, upominki oraz nagrody wręczali dh Tadeusz Sieniawski Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie,  mł. bryg. Andrzej Marczenia Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Adolf Kasprzyk Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego.
Na turniej w Krośnie przybyli m.in. dh Stanisław Święch Członek Prezydium ZOW ZOSP RP w Rzeszowie, dh Witold Kazienko Członek Prezydium ZOW ZOSP RP w Rzeszowie, st. bryg. Mariusz Bieńczak Komendant Miejski PSP w Krośnie, Kazimierz Gładysz Przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego oraz Prezesi Zarządów Oddziałów Powiatowych ZOSP RP, dh Jan Kilar (Krosno), dh Edward Rozenbajgier (Brzozów) i dh Ryszard Skowron (Kolbuszowa). Organizatorem Turnieju był Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Biuro Terenowe w Krośnie.
Finaliści wojewódzkiego finału, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsca w poszczególnych kategoriach, będą reprezentować województwo podkarpackie w finale krajowym, który odbędzie się 2-4 czerwca 2017r. w Wieliczce.

Naczelnik Wydziału
Operacyjno-Rozpoznawczego