27 marca 2017r. rozpoczęło się w Zespole Szkół w Iwoniczu międzynarodowe spotkanie szkół partnerskich w ramach projektu „YOUropeans on the move – migrants between integration and tradition” realizowanego w ramach programu Erasmus+. Z wizytą  przyjechała młodzież wraz z opiekunami z Belgii, Bułgarii, Niemiec, Francji, Grecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

ZS Iwonicz wspolne

Spotkanie inaugurujące wizytę rozpoczęło się od powitania wszystkich przybyłych gości przez Dyrektora Leszka Zajdla. Staropolskim obyczajem powitał on zagranicznych gości chlebem i solą. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Krośnieński Jan Juszczak, Burmistrz Gminy Iwonicz Zdrój Witold Kocaj oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Iwonicza Zdroju Józef Sowiński. W trakcie krótkiej części artystycznej młodzież i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół mieli okazję obejrzeć występy uczniów Zespołu Szkół w Iwoniczu, którzy zatańczyli staropolskiego mazura oraz uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie, którzy przygotowali i zaprezentowali utwory polskich kompozytorów, m.in. H. Wieniawskiego, M. K.Ogińskiego. Kolejnym punktem programu pierwszego dnia była wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie oraz zwiedzanie Krośnieńskiej Starówki.
Drugi dzień spotkania międzynarodowego uczestnicy spędzili w Zespole Szkół w Iwoniczu. We wtorek rano 28 marca  goście zwiedzali obiekty szkolne, a niektórzy uczniowie z krajów partnerskich uczestniczyli także w zajęciach lekcyjnych. Przed południem w pracowniach komputerowych powstawały wykresy i plakaty z wykorzystaniem danych statystycznych na temat migracji, które wszyscy uczestnicy przygotowali w swoich krajach. Po wspólnym obiedzie w stołówce młodzież uczestnicząca w wizycie nagrywała scenki „mannequin challenge”, w których mieli za zadanie zastygnąć w bezruchu w określonej pozie na krótki czas trwania nagrania.
Środa 29 marca, to kolejny dzień wizyty w Polsce młodzieży realizującej projekt „YOUropeans on the move – migrants between integration and tradition”. Wyjazdy w ramach programu Erasmus + to nie tylko realizacja projektu, ale także możliwość poznania nowych ludzi, zawiązania nowych przyjaźni, oraz odwiedzenia ciekawych miejsc. W ramach poznawania Polski młodzi Europejczycy zostali zabrani z Iwonicza na całodzienną wycieczkę w unikatowe miejsce, jakim jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Kopalnia jest atrakcją turystyczną z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, którą podziwiało już ponad 41 milionów turystów z całego świata.
Czwarty dzień międzynarodowego spotkania projektowego wymagał od wszystkich uczestników dobrej kondycji, gdyż obfitował w liczne atrakcje od rana aż do godzin nocnych. Najpierw cała międzynarodowa grupa udała się do Łańcuta. Zarówno sam zamek, jak i powozownie, stajnie oraz storczykarnia zachwyciły wszystkich zwiedzających. Nasi goście mogli poznać bogatą historię tego miejsca, podziwiać zgromadzone eksponaty, a także pozwolić sobie na chwilę relaksu w otoczeniu wspaniałej kolekcji storczyków. Po powrocie do Iwonicza, w Internacie Zespołu Szkół odbyła się kolacja dla wszystkich gości i mieszkańców Internatu. Później, przy dźwiękach najnowszych przebojów młodzież ze wszystkich 9 krajów miała okazję nawiązać nowe znajomości, lepiej się poznać, a przy okazji ćwiczyć swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Ten wspólny czas przyniósł im wiele radości, gdyż trudno było rozstać się wieczorem…
Piątek, 31 marca, to ostatni dzień międzynarodowego spotkania w Iwoniczu. Zanim jednak nadszedł czas pożegnań, wszyscy goście Zespołu Szkół wyjechali na ostatnią zaplanowaną wycieczkę – tym razem do Parku Etnograficznego w Sanoku. W skansenie poznali bogatą historię i tradycje ludowe naszego regionu, a wspaniała pogoda była jeszcze większą zachętą do spacerów i podziwiania uroków Parku. Po krótkim pobycie w Sanoku goście wyruszyli do Iwonicza, gdzie w Internacie Zespołu Szkół czekali już na nich ich polscy partnerzy wraz z Dyrekcją Szkoły oraz organizatorami ceremonii zakończenia międzynarodowego spotkania.

ZS Iwonicz w szkole

W sobotę od samego rana poszczególne grupy udawały się w drogę powrotną do swych krajów. Mamy głęboką nadzieję, że dziewiąte spotkanie międzynarodowe w Zespole Szkół w Iwoniczu w ramach projektu Erasmus+ na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników oraz ich rodzin. Goście Zespołu Szkół wyjeżdżali zachwyceni, oczarowani Polską, wspaniałymi miejscami które odwiedzili oraz polską gościnnością którą doświadczali na każdym kroku. Prowadzące projekt, pani Katarzyna Marosz – Majewska oraz Bożena Zajdel, wyrażają ogromną radość z przebiegu wizyty, wielkiego zaangażowania wszystkich rodzin goszczących oraz wszystkich nauczycieli i całej społeczności szkolnej. Sukces tego spotkania na długo pozostanie w pamięci.
 Przed uczniami Zespołu Szkół w Iwoniczu już tylko ostatnia, dziesiąta wizyta projektowa – w ostatnim tygodniu kwietnia 6 – osobowa grupa wybiera się do Niemiec. Niemniej jednak należy już trzymać kciuki za powodzenie kolejnego projektu – być może już od początku 2018 roku rozpoczną się kolejne wyjazdy z programem Erasmus+. Program ten daje młodzieży możliwość poznawania świata, zdobywania nowych doświadczeń, a fakt, że projekt jest w całości finansowany ze środków Unii Europejskiej jest ogromnym atutem dla jego uczestników.

• Nasz Powiat I II 2017 1