Podczas ostatniej sesji, która odbyła się 30 marca br. radni wysłuchali sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez samorząd Powiatu Krośnieńskiego. Temat omówił wicestarosta Adolf Kasprzyk.

z obrad sesji

Przepisy ustawy o systemie oświaty nakazują przeanalizowanie płacy w oświacie. Analiza została przeprowadzona w wymaganym terminie. Ponadto wicestarosta przedstawił informację na temat funkcjonowania placówek oświatowych. Aktualnie w szkołach prowadzonych przez powiat liczba uczniów wynosi 973, którzy uczą się w 48 oddziałach. Nabór do klas pierwszych ma tendencję spadkową. W 2012 roku do szkół prowadzonych przez powiat przyszło 319 uczniów, w roku następnym 328, w 2015 naukę rozpoczęło 294, a w roku 2016 - 261. Powiat realizuje również szereg zadań w placówkach oświatowych m.in. trwa budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego przy ZS w Jedliczu. Rozpoczęła się modernizacja energetyczna budynku ZSGH w Iwoniczu – Zdroju. W trzech szkołach: ZSGH, ZS w Iwoniczu i ZS w Jedliczu realizowany jest projekt dotyczący „Poprawy jakości kształcenia”. Aktualnie został złożony wniosek „Modernizacja Pałacu Stawiarskich, budynku LO w Jedliczu wraz z zabytkowym parkiem”, który uzyskał pozytywną ocenę formalną.
W dalszej części obrad radni przyjęli uchwały m.in. w sprawach:
- wyrażenia zgody na przeznaczenie środków na niezbędną wymianę zużytego wyposażenia Warsztatu Terapii Zajęciowej lub jego dodatkowe doposażenie w 2017 roku;
- likwidacji szkół: Szkoły Policealnej w Iwoniczu – Zdroju wchodzącej w skład ZSGH w Iwoniczu - Zdroju, Szkoły Policealnej w Iwoniczu wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Iwoniczu i Gimnazjum Sportowego w Iwoniczu wchodzącego w skład ZS w Iwoniczu;
- dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych;
- powierzenia gminie Wojaszówka zadania publicznego polegającego na przebudowie drogi powiatowej nr 1962R Krosno – Czarnorzeki – Jasienica Rosielna.

• Nasz Powiat 4 2017 1