Ponad 70 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna wzięło udział w powiatowym konkursie Polskiej Poezji Sybirackiej.
Przesłuchania odbyły się 23 marca w gościnnych murach Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu.

wicestarosta

Oficjalnego otwarcia dokonali wicestarosta Adolf Kasprzyk i dyrektor szkoły Iwona Pytel dziękując za liczne przybycie i zainteresowanie się konkursem życzyli sukcesów i zadowolenia z pobytu w jedlickim liceum. Przypomniano również, że inicjatorką konkursu organizowanego już od siedmiu lat była śp. Romana Zoła, która sama przeszła przez „piekło” Sybiru. Organizatorzy z powodzeniem kontynuują Jej dzieło. Celem przedsięwzięcia jest także propagowanie wiedzy historycznej i kultywowanie pamięci o losach Sybiraków.
Każdy z wykonawców przygotował jeden wybrany utwór. Jury w składzie: Jolanta Bajgier, Małgorzata Durda i Ewa Bukowiecka oceniało zrozumienie tematu, interpretację, dykcję i ogólne wrażenia artystyczne.
Po wysłuchaniu wszystkich recytacji przyznano nagrody i wyróżnienia, które wręczali starosta krośnieński Jan Juszczak i dyrektor LO w Jedliczu Iwona Pytel. Podsumowując zmagania konkursowe starosta przekazał słowa uznania uczestnikom konkursu za to, że podjęli ten trudny temat jak i opiekunom i nauczycielom za przygotowanie swoich uczniów do konkursu.
Dla młodzieży oczekującej na rozstrzygnięcie konkursu przygotowano wiele atrakcji. Uczniowie mogli skorzystać ze strzelnicy, która znajduje się w szkole, z sali relaksacyjnej oraz obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN w Rzeszowie poświęconą powstaniu Aparatu Bezpieczeństwa na Podkarpaciu.
Wybrani laureaci zaprezentują utwory poezji sybirackiej podczas obchodów rocznicowych Zbrodni Katyńskiej, Tragedii Smoleńskiej, które odbędą się 12 kwietnia przy Pomniku Katyńskim przed Starostwem Powiatowym w Krośnie.

Wyniki konkursu:

gimnazja

Kat. Gimnazja
I m. – Aleksandra Delimata, Targowiska
II m. – Natalia Szelc, Krościenko Wyżne
II m.- Adrian Klamut, Wróblik Szlachecki
III m. – Aleksandra Danek, Odrzykoń
III m. – Wiktoria Nowak, Gimnazjum Nr 1 Krosno
Wyróżnienia: Karolina Mazur (Miejsce Piastowe), Katarzyna Prajsnar (Korczyna), Dawid Jakieła (Królik Polski), Gabriela Złotko (Krosno), Wiktoria Mazurek (Jasionka), Sandra Ziomek (Jedlicze)

ponadgimnazjalne

Kat. Szkoły Ponadgimnazjalne
I m. – Dominika Góra (III LO Krosno)