16 lutego 2017r., w Zespole Szkół im. Armii Krajowej oddano hołd żołnierzom AK podczas obchodów Święta Patrona szkoły.  Uroczystość rozpoczęła się od Hymnu Polski.

Następnie głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół im. Armii Krajowej, Mariusz Kielar. Dyrektor powiedział, że imię szkoły jest szczególnie zobowiązujące. Wielu żołnierzy AK oddało życie za wolną Polskę. Zadaniem młodych ludzi jest najpierw nauka, a potem praca dla ojczyzny.
Dyrektor szkoły powitał znamienitych gości: Stanisława Pomprowicza -  prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Zarząd Okręgowy w Krośnie, Adama Ferenca - członka Światowego Związku Żołnierzy AK Zarząd Okręgowy w Krośnie,  Jana Juszczaka - Starostę Powiatu Krośnieńskiego, Jolantę Urbanik - Burmistrza Miasta i Gminy Jedlicze, Iwonę Pytel - dyrektora LO im. M. Konopnickiej w Jedliczu, Jolantę Mikus - dyrektora Szkoły Podstawowej w Bratkówce i przewodniczącą komisji rewizyjnej Okręgu  Związku Żołnierzy AK w Krośnie, Juliana Szmyda - honorowego prezesa koła HDK przy Rafinerii Nafty w Jedliczu.
Uczniowie szkoły zaprezentowali  spektakl słowno - muzyczny poświęcony Patronowi, czyli dziejom Armii Krajowej. Występ rozpoczął  się od znamiennych słów "Żadna wspólnota nie może istnieć bez pamięci". Młodzi ludzie przekazali ważną prawdę, że pamięć jest tarczą przed zagrożeniem, jest spoiwem tożsamości, pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu narodu. Młodzież przedstawiła całą historię Armii Krajowej. Posumowaniem były słowa mówiące o tym, że Polskie Państwo Podziemne stworzyło ideał wspólnoty obywateli na kolejne dziesięciolecia. Były jeszcze "przykazania", które podpowiadały nam,  jakie mamy obowiązki wobec Ojczyzny. Ta część uroczystości zakończyła się piosenką "Kocham Cię, Polsko".
Następnie głos zabrała Agata Sieniawska, nauczycielka historii i współorganizator imprezy. W wystąpieniu Pani Sieniawskiej znalazło się wspomnienie o nieodżałowanym, zmarłym w ubiegłym roku, przyjacielu szkoły, żołnierzu AK, Józefie Bochenku. Prelegentka wygłosiła krótki referat o wojennych dziejach Pana Józefa i jego rodziny. Następnie zebrani uczcili tego wielkiego patriotę minutą ciszy.

z dyplomami

Kolejnym punktem święta było wręczenie dyplomów uczniom szkoły za udział w Konkursie wiedzy o Armii Krajowej. Zwycięzcą został Przemysław Lepucki z klasy IV T.

Pomprowicz

Głos zabrał żołnierz AK, Stanisław Pomprowicz, który podziękował całej społeczności szkolnej za wzruszającą uroczystość, przekazał także kilka osobistych wspomnień dotyczących "Józia", czyli Józefa Bochenka.
W dalszej części spotkania wypowiedział się  Starosta Jan Juszczak. Swoje wystąpienie rozpoczął od refleksji, że szkoła ma wspaniałego Patrona i co roku poprzez tę uroczystość przywracany jest etos idei prezentowany przez żołnierzy AK. Pan Starosta mówił, że nigdy nie należy milczeć o prawdzie historycznej, szczególnie w czasach, gdy mamy do czynienia z przerzucaniem odpowiedzialności za zbrodnie na ofiary. Stanowczo musimy się przeciwstawiać takim określeniom, jak np. "polskie obozy zagłady". Pan Juszczak przypomniał, że żołnierze Podziemnego Państwa kierowali się takimi wartościami, jak "Bóg, Honor i Ojczyzna", przypomniał także powojenną tragedię "Żołnierzy Wyklętych".

• Nasz Powiat III IV 2017