Powiat Krośnieński przypomina, że od stycznia 2016 roku mieszkańcy powiatu krośnieńskiego, mają dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej świadczonej przez radców prawnych i adwokatów wyznaczonych przez samorządy prawnicze. Założeniem ustawy jest umożliwienie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej bezpłatnego dostępu do pomocy prawnej.

Na terenie powiatu funkcjonują cztery punkty pomocy prawnej. Zlokalizowane są w Starostwie Powiatowym w Krośnie (pokój nr 024) oraz w siedzibach urzędów gmin w Dukli, Jedliczu i Rymanowie.
Darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:
• młodzież do 26. roku życia,
• osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
• seniorzy po ukończeniu 65 lat,
• osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
• kombatanci,
• weterani,
• zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią
techniczną,
• kobiety w ciąży w zakresie związanym z ciążą i urodzeniem dziecka, a w szczególności praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych.
Zakres świadczonej pomocy dotyczyć będzie wszystkich dziedzin prawa: cywilnego, rodzinnego, karnego, pracy z wyłączeniem między innymi: prawa dewizowego, celnego, spraw podatkowych, prowadzenia działalności gospodarczej.
Pomoc udzielana jest przez pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku cztery godziny dziennie.
Usługi finansowane są z budżetu państwa.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie BIP Starostwa Powiatowego w Krośnie http://spkrosno.bip.gov.pl oraz na tablicach ogłoszeń w urzędach gmin gdzie zlokalizowane są punkty pomocy prawnej.
Uprawnionych mieszkańców powiatu zachęcamy do korzystania z profesjonalnych porad prawnych.

• Nasz Powiat 5 2017