Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia jest szopka betlejemska, dlatego Starostwo Powiatowe w Krośnie, kultywując tę piękną tradycję, organizuje od 17 lat Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.
Uroczyste podsumowanie konkursu wraz z wystawą szopek odbyło się 9 stycznia w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

Jak co roku w konkursie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych z powiatów krośnieńskiego, świdnickiego i stropkowskiego ze Słowacji oraz podopieczni ośrodków pomocy społecznej.
Tegoroczną edycję konkursu zainaugurowała część artystyczna.

Słowaczki

Jako pierwszy wystąpił zespół muzyczny ze Słowacji, działający przy Centrum Oświatowo – Kulturalnym w Stropkovie.

Jasełka

Następnie zespół teatralny ze Szkoły Podstawowej w Dukli przedstawił jasełka „Do Betlejem”, pod kierunkiem Haliny Jurczyk.
W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła wszystkich przybyłych na uroczystość gości kustosz wystawy Aleksandra Żółkoś przedstawiając genezę szopki.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 89 prac. Jury wyłoniło 37 laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Wszystkie prace zostały wysoko ocenione. Jurorzy podkreślali estetykę wykonania, wkład pracy i pomysły, których autorom nie brakuje i nadal potrafią zaskoczyć kreatywnością i doborem materiałów.

szopki

Na wystawie można znaleźć szopki tradycyjne i symboliczne, bardzo duże i całkiem małe, wykonane z przeróżnych materiałów:  szkła, drewna, kamienia, siana, słomy oraz wielu produktów z zaplecza domowego. W tej edycji na uwagę zasługuje szopka wykonana na desce za pomocą gwoździ i nici. Są też ciekawe prace wykonane w rzeźbie i płaskorzeźbie.  – Gratulujemy pomysłowości, inwencji twórczej, jesteśmy pełni uznania dla autorów wszystkich prac. W całym tym bogactwie pomysłów i wielobarwności najważniejsze jednak jest to, że symbol szopki to przekaz wiary, miłości i pokoju dla wszystkich na ziemi.– podkreśliła kustosz wystawy.
Najbardziej oczekiwanym momentem było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom. Nagrody rzeczowe, dyplomy wraz z najlepszymi życzeniami w imieniu organizatorów przekazali wicestarosta Adolf Kasprzyk, członek Zarządu Powiatu Stanisław Józefczyk , radny powiatu Stanisław Kenar oraz  wójt gminy Korczyna Jan Zych, zastępca wójta gminy Chorkówka Dariusz Bator oraz dyrektorzy ośrodków kultury Małgorzata Walaszczyk – Faryj, Bogusław Pacek i Wojciech Tomkiewicz.
Podsumowując spotkanie wicestarosta Adolf Kasprzyk złożył podziękowania autorom szopek za inwencję, pomysłowość i wytrwałość w podtrzymywaniu tradycji, a także rodzicom i wychowawcom za to, że zachęcili młode pokolenie do udziału w konkursie. Jednocześnie zaprosił wszystkich do udziału w kolejnych przedsięwzięciach organizowanych w ramach Festiwalu Świątecznego.
W części artystycznej utrzymanej w klimacie świątecznym wystąpiły laureatki powiatowych konkursów: Aneta Aszlar, Gabriela Winnicka i Daria Samborowska.

Laureaci konkursu:

- Weronika Gaj - Przybówka

średnie

Kat. Ponadgimnazjalne
- I m-ce - Karol Zubel - ZSGH Iwonicz Zdrój  Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy
- II m-ce - Klaudia Gubernat - ZSGH Iwonicz Zdrój
- II m-ce - Małgorzata Mazgaj – ZSGH Iwonicz Zdrój
- III m-ce - Łukasz Gierlicki - ZS Jedlicze

dorosłe

Kat. Osoby Dorosłe:
I m-ce - Edyta Kwiecińska    - ŚDS Rymanów
I m-ce - Jadwiga Bogacz   - ŚDS Cergowa
II m-ce - Małgorzata Stasik, Józef Mastej, Piotr Mastej, Zenon Zając ŚDS Cergowa
II m-ce - Tadeusz Chowaniec – ŚDS Rymanów

zagraniczne

Kategoria Zagraniczna
I m-ce      - Liliana Izsofova - Świdnik
I m-ce      - Jan Szirak - Stropkov
II m-ce    - Zofia Kandalikova - Stropkov
II m-ce    - Livia Janoviczova  - Giraltowce
III m-ce  -  Simona Grundzova - Krużlova
III m-ce  -  Ema Slivkowa  - Stropkov

Wyróżnienia:
- Lenka Darivcakova - Dom Socjalny Świdnik
- Kristian Pecha - Dom Dziecka Świdnik
- Patrik Partila - Giraltowce
- Ondrej Czonka  - Stropkov
- Matej Olczak - Stropkov

Dodatkowe nagrody przywieźli dyrektorzy Domów Kultury ze Śvidnika i Stropkova dla dzieci i młodzieży, którzy brali udział w konkursie na najpiękniejszą szopkę po stronie słowackiej. Nasz powiat w tym roku reprezentowali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Targowiskach.

Targowiska

Laureaci konkursu w Śvidniku:

I m-ce – Katarzyna Winiarska
I m-ce – Igor Ziemiański
II m-ce – Karolina Juszczyk
II m-ce – Weronika Bronkowska
III m-ce – Adam Rozenbeiger

Targowiska2

Laureaci konkursu w Stropkovie:
I m-ce – Laura Studzińska
II m-ce – Aleksandra Delimata