Jednym z elementów Festiwalu Świąt Bożego Narodzenia, który od kilku lat organizuje Starostwo Powiatowe w Krośnie jest koncert kolęd i pastorałek w Głowience. W tym roku koncert odbył się 8 stycznia w kościele parafialnym pw. Maksymiliana Marii Kolbego.

Echo

Jako pierwszy zaprezentował się chór „Echo” z Krosna. Chór działa przy Związku Nauczycielstwa Polskiego i Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Bierze udział w festiwalach i przeglądach w kraju i zagranicą. W swoim repertuarze posiada kilkaset utworów wielkich mistrzów. Prezesem chóru jest Danuta Chochołek, a dyrygentem Mariola Rybczak.

Cyryl

Następnie wystąpił chór greko – katolicki Świętego Cyryla i Metodego ze Stropkova na Słowacji. Chór działa przy Klasztorze Redemptorystów i Centrum Kultury w Stropkovie od 2000 roku. W swoim repertuarze mają ponad sto utworów, m.in. starosłowiańskie pieśni liturgiczne. Chór prowadzi Ojciec Jozef Wojtyła, a dyrygentem jest Daniel Hyc.

Cantate

Koncert zakończył występ chóru „Cantate” z Iwonicza. Chór powstał w 1974 roku przy parafii pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu. W swoim repertuarze posiada wiele utworów – od muzyki dawnej po współczesną, o treści religijnej, patriotycznej i ludowej. Dyrygentem i kierownikiem chóru jest Grzegorz Przepióra.

wręczenie

Na zakończenie koncertu pamiątkowe statuetki dyrygentom chórów wręczyli starosta krośnieński Jan Juszczak, radna powiatu i jednocześnie sołtys Głowienki Teresa Sirko oraz ojciec Tadeusz Gusiec.
Starosta Jan Juszczak podziękował wykonawcom za ten piękny śpiew, który nas wszystkich raduje i  buduje, dzięki któremu wracamy do jednego z najważniejszych wydarzeń – przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.  Jednocześnie życzył wszystkim obecnym, aby zawołanie „Pokój i dobro” towarzyszyło przez cały 2017 rok.

publiczność

Spotkanie zakończyło się wspólną kolędą „Wśród nocnej ciszy”.
Organizatorami koncertu było Starostwo Powiatowe w Krośnie, Rada Sołecka na czele z sołtys Głowienki Teresą Sirko.

• Nasz Powiat III IV 2017