270 uczestników z 19 zespołów zawitało w Święto Trzech Króli do Łęk Dukielskich, by kolędą i pastorałką uczcić jeszcze raz Narodzenie Syna Bożego. Przegląd Kolęd i Pastorałek rozpoczyna pięciodniowy Festiwal Świąt Bożego Narodzenia organizowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie.

Przegląd rozpoczął się Mszą św. koncelebrowaną w intencji organizatorów i zespołów pod przewodnictwem ks. dr Marka Wilka, ojca duchownego i wykładowcy w seminarium przemyskim. Na jej wstępie wszystkich powitał ks. prob Zdzisław Babiarz. Oprawę muzyczną liturgii słowa oraz czytania sprawowali członkowie zespołu "Seniorzy" ze Świerzowej. Na zakończenie Mszy św. miał miejsce obrzęd poświęcenia kredy i kadzidła.
W przeglądzie wystąpiło 19 zespołów: Zespół Folklorystyczny "Łęczanie" z Łęk Dukielskich, Zespół Śpiewaczy „Wietrznianki”, Zespół "Młodzi Łęczanie" z Łęk Dukielskich, Zespół Śpiewaczy „Wrocanianki” z Wrocanki, Zespół Śpiewaczy "Zalaski" z Zalesia, Zespół Śpiewaczy "Bobrzanie" z Bóbrki z kapelą ludową, Zespół „Mali Rogowice”, Zespół śpiewaczy „Ustrobianki” z Ustrobnej, Zespół Śpiewaczy "Seniorzy" ze Świerzowej, Zespół śpiewaczy „Chorkowianie” z Chorkówki, Zespół Śpiewaczy "Jutrzenka" z Kopytowej, Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Piotrówki, Zespół Śpiewaczy ”Magnolia” z Podniebyla, Zespół folkowy „Tołhaje łęckie”, Zespół śpiewaczy „Głojszczanie” z Głojsc, Kapela “Duklanie”, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Rogowice" z Rogów, Zespół teatralno-obrzędowy „Równianie” z Równego, Zespół „Tereściacy” z Zawadki Rymanowskiej i Mszany.
Na zakończenie zespoły otrzymały pamiątkowe figurki Aniołów wykonane przez rękodzielników z tabliczkami dla każdego zespołu. Zespoły nagradzali: Iwona Stefanik -  członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego, Andrzej Krężałek i Stanisław Józefczyk – radni powiatu krośnieńskiego, Małgorzata Walaszczyk-Faryj - dyr. OK w Dukli oraz  radny Rady Miejskiej w Dukli Andrzej Kędra. Po dekoracji  głos zabrali: Iwona Stefanik oraz ks. Proboszcz, którzy wyrazili wdzięczność organizatorom i zespołom za trud włożony w przygotowania pięknego repertuaru kolędowego, prace organizacyjne oraz życzyli wytrwałości w dalszej pracy.
Wspólne, donośne odśpiewanie cudownej polskiej kolędy „Bóg się rodzi” i pamiątkowe fotografie zakończyły tą część uroczystości.
Organizatorami Przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne „Jedność”, Ośrodek Kultury w Dukli oraz parafia pw. NSPJ w Łękach Dukielskich.

Henryk Kyc

• Nasz Powiat 4 2017 1