Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość  i wróciła na mapę Europy. Z tej okazji Powiat Krośnieński wspólnie z Gminą Rymanów i GOK w Rymanowie zorganizował obchody najważniejszego polskiego święta narodowego w Rymanowie.

przemarsz

Zaproszeni goście prowadzeni przez poczty sztandarowe oraz Gminną Orkiestrę  Dętą przemaszerowali do kościoła pw. Św. Wawrzyńca gdzie odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. Liturgii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Zenon Feresz przypominając zgromadzonym, że listopad to miesiąc szczególnej zadumy nad naszą ziemską ojczyzną. – Dobro wspólne rodzi się z poświęcenia dla innych, wspólnej pracy. Polska jest domem wszystkich Polaków, ale kto chce ojczyznę naprawdę kochać musi zapomnieć o sobie.

Węgrzy

Po mszy świętej pod pomnikiem ofiar systemów totalitarnych parlamentarzyści, przedstawiciele Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Powiatu Krośnieńskiego, Gminy Rymanów, goście z Węgier i Słowacji, służby mundurowe oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół złożyły wiązanki kwiatów i wieńce oddając hołd poległym.

mundurowi

Następnie odbyła się uroczysta odprawa i zmiana warty oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Rymanowa.
Druga część uroczystości odbyła się w Domu Sokoła, gdzie tradycyjnie podczas święta odzyskania niepodległości ślubowanie złożyli uczniowie  pierwszych klas wojskowych z LO w Rymanowie. Wyróżniającym się uczniom  nadano także stopnie „Sokole”. Stopnie wręczyli  burmistrz gminy Wojciech Farbaniec, mjr Jerzy Szeliga z XIX Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, dyrektor  ZSP w Rymanowie Elżbieta Nadziakiewicz  oraz prezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Zygmunt Pelczar.
Obchody rocznicowe były także okazją do wręczenia medalu „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Rymanów”, który otrzymała Maria Wais, pracownik UG w Rymanowie. Okazały dyplom otrzymali uczniowie rymanowskiego liceum i ich opiekun Kazimierz Cetnarski za sukcesy podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych.
Niepodległość można budować w rożnych formach. Jedną z nich jest edukacja dzieci i młodzieży poprzez pieśń patriotyczną. Powiat Krośnieński od kilku lat organizuje konkursy o charakterze patriotycznym. Na zakończenie spotkania odbył się koncert finałowy laureatów X konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej.

wszyscy

Zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie nagrody wręczyli starosta Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk i  przewodniczący Komisji Kultury i Sportu w Radzie Powiatu Daniel Piwowar.
Podsumowując uroczystość starosta Jan Juszczak powiedział – Jak Polska szeroka i długa Ci wszyscy, którzy noszą w sercu swoją ojczyznę i miłość do niej świętują dzisiaj i radują się w rożnych miejscach i rożnych formach. I my tutaj w Rymanowie wspólnie z Państwem radujemy się i świętujemy odzyskanie niepodległości przez naszą ukochaną ojczyznę. Dziękuję za  obecność Państwa – mieszkańców gminy Rymanów i zaproszonych gości ze Słowacji i Węgier. Kilkanaście dni temu delegacja polska miała okazję być w Budapeszcie i oddać hołd i cześć bohaterom węgierskim, którzy walczyli o swoją wolność. I ta nasza obecność i obecność delegacji węgierskiej tutaj dzisiaj podkreśla jedno, że w tamtym i naszym  narodzie głęboka jest potrzeba posiadania własnej, niepodległej, suwerennej ojczyzny, swojego państwa.
Starosta w swoim wystąpieniu przypomniał, że w  historii Polski było kilka bardzo ważnych wydarzeń i dat, wskazując te trzy najważniejsze i najistotniejsze. -  Rok 1918 to jest fenomen, żeby po 123 latach nastąpiło odrodzenie w języku, kulturze i wierze. Pięć pokoleń Polaków oczekiwało na powrót na mapę Europy Polski.
Kolejna data 1771 rok. Konstytucja 3 Maja, druga na świecie i pierwsza w Europie. Dzisiaj  nastąpiło połączenie tej daty z dniem odzyskania niepodległości. Posłowie  Sejmu Czteroletniego złożyli Bogu przysięgę, ze wybudują Świątynię Opatrzności Bożej w podzięce za odrodzenie wolnej Polski. Po 224 latach nastąpiło symboliczne połączenie. I ostatnia data, łącząca te dwie daty, decydująca o wszystkich kolejnych dziejach Polaków i narodu polskiego to rok 966. W tym roku obchodzimy 1050 lecie Chrztu Polski. To ten fakt sprawił, że dzisiaj jesteśmy tu gdzie jesteśmy, że jesteśmy narodem Polaków. Za Chrztem stoi bardzo mocny fundament i na tym fundamencie budujemy swoją polskość.
Chciałbym na zakończenie życzyć sobie i Państwu oraz następnym pokoleniom, aby mogły powtórzyć słowa piosenki, którą usłyszeliśmy podczas koncertu. Żeby autentycznie każdy z nas mógł powiedzieć z serca: „Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą. (…)Mój kraj szczęśliwy, ludzie uczynni w sercach niewinni, mój kraj szczęśliwy”.

• Nasz Powiat 5 2017