Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół w Iwoniczu w ramach projektu „Zagraniczne praktyki zawodowe dla uczniów szansą na zdobycie nowych umiejętności i kompetencji”, zrealizowali miesięczne praktyki zawodowe w Dublinie. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach programu Erasmus.

staż e Irlandii wspólne

Do Irlandii na praktyki wakacyjne wyjechało 15 uczestników. Byli to uczniowie i absolwenci kierunków: technik architektury krajobrazu oraz technik żywienia. Celem ich realizacji było poszerzenie umiejętności zawodowych, zdobycie doświadczenia zawodowego na europejskim rynku pracy oraz doskonalenie języka angielskiego, w tym zawodowego.

staż e Irlandii kucharki

Praktyki realizowane były w renomowanych miejscach – były to restauracje, kuchnie hotelowe, puby, a także w przypadku dwóch uczennic z Technikum Architektury Krajobrazu – przedsiębiorstwo ogrodnicze. Nasi uczniowie zgłębili tajniki kuchni europejskiej, poznali nowe metody pracy oraz w wolnych chwilach zwiedzili stolicę Irlandii – Dublin.
Praktykanci bardzo dobrze się zaprezentowali, byli chwaleni za pełne zaangażowanie, obowiązkowość, dokładność wykonywanych czynności. Potwierdzeniem tego są otrzymane listy gratulacyjne, referencje. Wszyscy uczestnicy na zakończenie praktyk otrzymali również dokument Europass Mobilność, który potwierdza zdobycie doświadczenia zawodowego za granicą. Wszyscy zgodnie twierdzą, że pobyt w Irlandii wpłynął w dużym stopniu na poprawę umiejętności językowych. „Komunikacja w j. angielskim nie jest dla mnie problemem, dużo się nauczyłam. Mogę swobodnie rozmawiać w j. angielskim.  Czuję się pewniej, wiem że poradzę sobie językowo w przyszłości zawodowo czy prywatnie. Naprawdę było warto, szkoda było mi wracać” – częste słowa, kierowane po powrocie.
Projekt „Zagraniczne praktyki zawodowe dla uczniów szansą na zdobycie nowych umiejętności i kompetencji”, realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

baner Fundusz Europejskie UE

• Nasz Powiat 5 2017