„Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splatały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i pomyślność jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia”.

Panie Burmistrzu !
    Drodzy Węgierscy Przyjaciele !
   Przybywamy tu – do zaprzyjaźnionej z naszym powiatem XVII Dzielnicy Budapesztu – w imieniu Samorządu i Mieszkańców Powiatu Krośnieńskiego, aby - w 60 rocznicę - wespół z Wami uczcić bohaterów Węgierskiej Rewolucji z 1956 roku.
Tymi słowami rozpoczął wystąpienie Starosta Krośnieński -  Jan Juszczak na uroczystościach rocznicowych Rewolucji Węgierskiej, które odbyły się w XVII Dzielnicy Budapesztu pod monumentalnym pomnikiem poświęconym tym wydarzeniom (całość wystąpienia w załączniku do pobrania).
Od momentu podpisania porozumienia o współpracy delegacja powiatu uczestniczy jako gość honorowy w tym święcie. Jednak po raz pierwszy przy tej znaczącej rocznicy organizatorzy powierzyli Staroście bezpośrednie zwrócenie się do Mieszkańców.
Wystąpienie zawierało przypomnienie powiązań historycznych Polski i Węgier oraz wspólnych działań na rzecz niepodległości naszych krajów.  W wystąpieniu Starosta szczególnie podkreślił w przekroju historycznym nasze wzajemne przyjazne relacje a także wzajemną pomoc w trudnych chwilach obu narodów. Przyjaźń polsko -  węgierska to przyjaźń „na dobre i na złe”.  Zawsze możemy na sobie wzajemnie polegać.
Podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu radni podjęli rezolucję z okazji tej ważnej rocznicy, którą po zakończeniu wystąpienia Starosta przekazał na ręce Burmistrza XVII dzielnicy Levente Riza.

Węgry składanie kwiatów

Uroczystość zakończyła się składaniem kwiatów  przez władze dzielnicy, ugrupowania polityczne oraz instytucje i stowarzyszenia. Delegacja powiatu również złożyła biało - czerwony wieniec.
Wystąpienie starosty spotkało się z pełną uwagą i zostało przyjęte wręcz owacyjnie. Wielu mieszkańców składając gratulacje naszej delegacji podkreślało nowatorskie  ujęcie historyczne tematu. Jeden z uczestników tamtych wydarzeń z szacunku i wzruszenia ucałował  flagę polską, którą dumnie prezentowała delegacja powiatu.
Po tych uroczystościach odbył się tradycyjnie okazjonalny koncert a w godzinach popołudniowych delegacja uczestniczyła wspólnie z dużą grupą Polaków w wiecu rocznicowym na placu przed Parlamentem Węgierskim, gdzie do zgromadzonych przemawiali Prezydent Polski – Andrzej Duda i Premier Węgier Wiktor Orban. Zarówno wystąpienie Prezydenta Dudy jak i Premiera Orbana przyjmowane były entuzjastycznie, mimo, że miały miejsce również próby zakłócenia wiecu przez węgierską opozycję.
Wagę tego wydarzenia i szacunku dla narodu polskiego oddają słowa  Wiktora Orbana „Bez Polski, bez poznańskiego czerwca nie byłoby Rewolucji Węgierskiej”.

• Nasz Powiat III IV 2017