Na ostatniej sesji, która odbyła się 18.10, Rada Powiatu Krośnieńskiego przyjęła poprzez aklamację Rezolucję w sprawie współpracy partnerskiej z samorządem XVII dzielnicy Budapesztu.
Starosta Jan Juszczak uzasadniając przyjęcie stanowiska przypomniał, iż w tym roku mija 60 rocznica wydarzeń czerwcowych w Poznaniu i rewolucji Węgierskiej.

starosta na sesji

–  Nasz zaprzyjaźniony samorząd z XVII dzielnicy Budapesztu, jak zresztą całe Węgry, 23 października będą obchodzić te wydarzenia w sposób uroczysty. Jest to szczególna okazja do tego, aby wyrazić naszą wolę współpracy, wykorzystując tę datę i te wydarzenia sprzed 60 lat. Zostaliśmy wyróżnieni również jako samorząd. Zostałem poproszony o wygłoszenie przemówienia. Chciałbym podczas tych uroczystości reprezentować Państwa, podziękować za dotychczasową współpracę i wyrazić solidaryzm z narodem węgierskim. Dlatego podczas przemówienia chciałbym podeprzeć się stanowiskiem samorządu powiatu krośnieńskiego i przekazać je na ręce burmistrza Levente Riza.

REZOLUCJA w sprawie współpracy partnerskiej z samorządem XVII dzielnicy Budapesztu

Wydarzenia 1956 roku mają wielkie znaczenie dla Polaków i Węgrów. Był to przełomowy okres powojennej historii Polski i Węgier, kiedy to Narody zerwały się do wolnościowych wystąpień. Wydarzenia rozgrywające się w czerwcu 1956 roku w Poznaniu zainspirowały węgierskie Powstanie w październiku tego samego roku.
Przyjaźń polsko – węgierska w tamtym okresie na zawsze wpisała się w karty historii obydwu narodów. To co działo się 60 lat temu mimo upływu czasu, nadal pozostaje w naszej pamięci…
Ogłoszenie przez parlamenty Polski i Węgier roku 2016 – Rokiem Solidarności Polsko – Węgierskiej jest doskonałą okazją do podkreślenia i pielęgnowania bratniej przyjaźni – także pomiędzy samorządami powiatu krośnieńskiego i XVII dzielnicy Budapesztu.
Dotychczasową współpracę partnerską cechuje wysoka aktywność i zaangażowanie. Dzięki niej, wzajemnie, społeczności lokalne poznają bogatą kulturę, tradycję i historię narodów. Rozwijamy nasze kontakty w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki, promocji regionów i drobnej przedsiębiorczości. Wymieniamy doświadczenia i podejmujemy ciekawe inicjatywy w tych dziedzinach.
Rada Powiatu Krośnieńskiego opowiada się za szeroką platformą współpracy i różnorodnymi działaniami pomiędzy Powiatem i XVII dzielnicą Budapesztu.

• Nasz Powiat III IV 2017