Na ostatniej sesji (18.10), radni wysłuchali informacji o działaniach powiatu krośnieńskiego w zakresie kultury, kultury fizycznej i turystyki w roku 2016. Realizacja zadań w tym zakresie opiera się na współpracy zarówno z jednostkami samorządowymi jak też ze stowarzyszeniami i szkołami.

Wynika to z chęci wspólnego prezentowania dokonań kulturalnych, sportowych i turystycznych, ale również z konieczności, ponieważ powiat nie posiada własnych obiektów kulturalnych, sportowych, turystycznych, aby samodzielnie organizować imprezy. W dziale sportu powiat prowadził nadzór nad rozgrywanymi w ramach kalendarza Szkolnego Związku Sportowego zawodami. Podobnie wygląda współudział powiatu w organizacji zawodów w ramach LZS oraz Powiatowego Zarządu OSP. W zakresie turystyki m.in. przygotowano stoisko na targi turystyczne w Budapeszcie. Zaktualizowano bazę obiektów gastronomiczno – hotelarskich oraz zabytków. Na bieżąco powiat współpracuje z LOT .
O działalności Muzeum Historycznego – Pałac w Dukli mówił dyrektor Waldemar Półchłopek. Placówka na co dzień prezentuje wystawy stałe, które co roku są zmieniane oraz organizuje wystawy czasowe, spotkania muzealne i imprezy. Jednostka prowadzi także działalność wydawniczą i promocyjną oraz edukacyjną. Każdego roku organizowane są  lekcje muzealne dla uczniów głównie miejscowych szkół. Muzeum szeroko współpracuje ze stowarzyszeniami, bibliotekami i innymi muzeami. W ubiegłym roku muzeum odwiedziło 14 362 osoby, w tym roku nastąpił wzrost ruchu turystycznego o około 40 procent.
Funkcjonowanie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Dukli przedstawił dyrektor Mariusz Kielar. Schronisko w Dukli powstało w 1976 roku na bazie internatu Liceum Ogólnokształcącego w Dukli. Najpierw jako schronisko sezonowe, a potem przekształcone w całoroczne. Aktualnie schronisko podlega pod Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu Standard pokoi jest na przyzwoitym poziomie i nie odbiega od innych obiektów tej kategorii. Usługi schroniska skierowane są zarówno do grup zorganizowanych, jak i do turystów indywidualnych. Z usług hotelarskich w dukielskim regionie korzystają prawie wyłącznie turyści, którzy nastawieni są przede wszystkim na wędrówki po górach. Schronisko przyjmuje nie tylko turystów z Polski. Corocznie znajduje tutaj nocleg kilkadziesiąt osób z zagranicy.

Na zakończenie obrad radni przyjęli Rezolucję w sprawie współpracy partnerskiej z samorządem XVII dzielnicy Budapesztu.

• Nasz Powiat 3 2017