W 72 rocznicę jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej, zwanej operacją karpacko – dukielską, oddano hołd poległym.

W tym roku obchody rozpoczęły się 5 października w Nowosielcach i Zarszynie. Druga część uroczystości odbyła się w Dukli na Cmentarzu Wojennym i pod Krzyżem Pojednania.

Przybyłych na rocznicowe spotkanie gości: kombatantów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, władz państwowych i samorządowych, duchownych z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy oraz mieszkańców dukielszczyzny powitał burmistrz Dukli Andrzej Bytnar.

operacja_karpacko_dukielska

Samorząd Powiatu Krośnieńskiego reprezentował starosta Jan Juszczak, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię operacji karpacko – dukielskiej zwanej bitwą o przełęcz dukielską.- Dokładnie 8 września o godz. 8.45 ponad 1500 dział moździerzy rozpoczęło ostrzał linii obronnej niemieckiej w Beskidzie Niskim. To 38. Armia gen. Moskalenki wchodząca w pierwszy front ukraiński marszałka Koniewa rozpoczęła tą straszną bitwę. To marszałek Koniew na osobiste polecenie Stalina w bardzo krótkim czasie przygotował plan natarcia na przełęcz karpacką. Najbliższe dni pokazały, że plan był nieprzemyślany i niedopracowany. Bitwę i armię gen. Moskalenki wspierał I Korpus Armijny pod dowództwem Ludvika Svobody, który był nie tylko twórcą, ale faktycznym dowódcą legionów czesko – słowackich. Można wspominać kilka przełomowych momentów, gdzie należy wspomnieć wzgórze Franków, inaczej nazywane wzgórzem 534, a przez żołnierzy nazywanego krwawym wzgórzem. Należy dzisiaj przypomnieć o Dolinie Śmierci, tej po stronie polskiej. O dolinie w okolicach Teodorówki spływającej krwią żołnierza.

Historycy spierają się i toczą dyskusje na temat przyczyn, faktycznych motywów skierowania wielotysięcznej armii w ten rejon walki. Czy była to rzeczywiście chęć pomocy powstańcom słowackim? Czy też była to z premedytacją realizowana polityka Stalina na rzecz likwidacji niektórych grup narodowościowych politycznie niepoprawnych? Oni się mogą spierać, ale jedno jest pewne, zarówno żołnierz ten z kazachskich stepów, ten żołnierz z ukraińskich żyznych pól zostawiając swoją ojczyznę, swoich najbliższych szedł walczyć o wolność swoją i innych. Byli żołnierze słowaccy, którzy szli walcząc z okupantem niemieckim chcąc wyswobodzić swoją ojczyznę. I jedni i drudzy nie bawiąc się w politykę oddali swoją krew, a wiele tysięcy oddało swoje życie. Zatem im przynależy się pamięć, cześć i hołd. I dziękuję, że jesteśmy tu mimo złej pogody. Ale tamta pogoda i ta dzisiaj były bardzo podobne. Pomyślmy o tych, którzy w takich warunkach walczyli i myśleli o przyszłości swojej i przyszłych pokoleń. Zatem, jeśli my zapomnimy, to o nich będą pamiętać te kamienie, te wzgórza porośnięte lasem. Wierzę, że pamięć o nich pozostanie w naszych sercach, naszych i przyszłych pokoleń.

Rocznicowe obchody w Dukli to czas i miejsce na przywoływanie historii, wspominanie uczestników walk, ale także podziękowania tym, którzy pamiętają o kombatantach, współpracują z organizacjami pozarządowymi i biorą aktywny udział w organizowaniu uroczystości patriotycznych. Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z tej okazji przyznał odznaczenia: Jozefowi Baslarowi, Janowi Holodniakowi, Waclawowi Homisan, Pawłowi Brndiar i Jaroslawowi Bulko, które wręczali prezes Zarządu Okręgu Związku Kombatantów w Krośnie z siedzibą w Jaśle Jan Klimkiewicz i starosta krośnieński Jan Juszczak.

operacja_karpacko_dukielska

Swoje odznaczenia przyznał także Związek Kombatantów Słowackich. Otrzymali je: Andrzej Bytnar, Małgorzata Walaszczyk – Faryj, Zbigniew Dec, płk Wiesław Korczykowski, por. Kazimierz Korczykowski.

operacja_karpacko_dukielska

Po wysłuchaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej w wykonaniu Kompani Honorowej V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla delegacje władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, kombatanckich oraz młodzieży złożyły wieńce na Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają polegli podczas walk w Karpatach jesienią 1944 r.

Następnie na placu pod Krzyżem Pojednania odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą poległych podczas walk w bitwie dukielskiej Ukraińców. Aktu odsłonięcia dokonali m.in. konsul generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk i starosta krośnieński Jan Juszczak. Pod Krzyżem Pojednania odmówiono wspólną modlitwę i złożono wiązanki kwiatów.

Uroczystości zakończyła msza św. w rycie bizantyjsko – ukraińskim w klasztorze OO. Bernardynów w intencji poległych.

Dzień później, 6 października, uroczyste obchody operacji karpacko – dukielskiej odbyły się na Słowacji.

**********

Operacja karpacko-dukielska  trwała od 8 września do 30 listopada 1944 r. Według źródeł historycznych zginęło tam ponad 100 tysięcy Rosjan, około 6 tysięcy  Czechów i Słowaków, straty Niemców oceniane są na około 70 tysięcy. Kilka miejscowości zostało doszczętnie zniszczonych. Z uwagi na liczbę poległych miejsce to nazywane jest „Doliną Śmierci”.

• Nasz Powiat 3 2017