Zgodnie z Wytycznymi Wojewody Podkarpackiego oraz Zarządzeniem Nr 50/2016 Starosty Krośnieńskiego z dnia 29 sierpnia 2016 r. w sprawie przygotowania i przeprowadzenia powiatowego ćwiczenia zgrywającego, w dniach 29 – 30.09.2016 r. na terenie powiatu krośnieńskiego przeprowadzono ćwiczenie obronne nt. ,,Osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”.

Ćwiczenie poprzedzone było szkoleniem w zakresie rozwinięcia Akcji Kurierskiej, organizacji i funkcjonowania Stałego Dyżuru oraz realizacji zadań związanych z wprowadzeniem stopni alarmowych. Szkolenie członków AK, SD, pracowników ds. obronnych z Urzędów Gmin biorących udział w ćwiczeniu oraz pracowników zajmujących się problematyką obronną z PSP w Krośnie, Komendy Miejskiej Policji w Krośnie i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, przeprowadził dr Paweł Łuczkowski wykładowca z WSPiA w Rzeszowie.

Drugi dzień ćwiczeń obejmował część praktyczną. Zostały uruchomione elementy Stałego Dyżuru, Stanowiska Kierowania, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz praktyczne rozwinięcie Akcji Kurierskiej. Epizody praktyczne realizowane na terenie gmin: Chorkówka, Dukla, Iwonicz Zdrój, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Rymanów i Wojaszówka.

Epizody Praktyczne ćwiczone były w następujących gminach:

• Dukla nieznani sprawcy zabarykadowali się w archiwum urzędu
    i zagrozili podpaleniem – dokonano ewakuacji pracowników oraz petentów z Urzędu Gminy,
  • Jedlicze ewakuowano uczniów Szkoły Podstawowej w Podniebylu – po zgłoszeniu podłożenia substancji łatwopalnej przez nieznanego sprawcę - zagrożenie terrorystyczne, poszukiwanie przez strażaków OSP osoby zaginionej,
  • Chorkówka wybuch pożaru samochodu, którym poruszał się kurier na trasie doręczania dokumentów powołania,
  • Rymanów epizod związany z usuwaniem przeszkody drogowej na trasie AK przez sekcję OSP,
  • Wojaszówka wybuch ładunku podłożonego przez obywateli obcego państwa na drodze, utrudnienia przejazdu kuriera,

Cel ćwiczenia został osiągnięty poprzez zdobycie praktycznych umiejętności wykonywania nałożonych zadań obronnych i działania w warunkach kryzysowych.

• Nasz Powiat 3 2017