Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wybory Samorządowe 2018

 

wybory samorządowe 2018

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaSzkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Ustrobnej była gospodarzem powiatowych obchodów 76. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Narodowa pamięć jest dobrem najwyższym dlatego Powiat Krośnieński od kilku lat organizuje uroczystość, której przesłaniem jest oddanie hołdu i wyrażenie szacunku, tym wszystkim którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę.

 

 goście


Na spotkanie, które odbyło się 25 września br. przybyło liczne grono osób, m.in. przedstawiciele powiatu krośnieńskiego, radni szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, wójtowie, burmistrzowie, dyrektorzy szkół, nauczyciele, młodzież. Bohaterami uroczystości byli kombatanci, AK-owcy, Sybiracy, żołnierze września i innych formacji. W intencji żyjących i poległych żołnierzy modlitwę zmówił ks. Artur Progorowicz, proboszcz miejscowej parafii.
W rocznicę utworzenia zrębów Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem na skalę światową, przywołujemy pamięcią tych wszystkich, którzy zginęli walcząc za ojczyznę.

 

referat

 

Żywą lekcją historii, przypominającą tamte wydarzenia był referat okolicznościowy, który wygłosiła Agata Sieniawska, nauczycielka historii w Zespole Szkół w Jedliczu. - W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – organizacja wojskowa,  która miała walczyć z okupantem. W listopadzie 1939 r. została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej podlegający rządowi na emigracji. 14 lutego 1942 r. gen. Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową. Pod koniec  42 r. AK liczyła około 200 tys. żołnierzy. Była największą podziemną armią w okupowanej Europie.

 

występ


Szczególnie uroczysty charakter miała część artystyczna przygotowana przez uczniów SP w Ustrobnej pod kierunkiem Elżbiety Szarek i Bożeny Urbanik. Patriotyczny montaż słowno – muzyczny nawiązywał do tematu spotkania, był wyrazem wdzięczności za czas pokoju, możliwość nauki i rozwoju w wolnej ojczyźnie. Niespodzianką dla wszystkich były czerwone maki, które dzieci własnoręcznie zrobiły i podarowały przybyłym na uroczystość gościom. W podziękowaniu za piękną inscenizację Zarząd Powiatu wręczył młodym artystom kosze z owocami.

 

gratulacje


Spotkanie było okazją do wręczenia odznaczeń osobom, które wspierają związki kombatanckie. Odznaczenia  dla Franciszka Rudnika z Bratkówki, Zbigniewa Sucha z Łączek Jagielońskich oraz starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka i Grażyny Ostrowskiej ze Starostwa Powiatowego w Krośnie wręczył prezes Związku  Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Oddział w Jaśle Jan Klimkiewicz.

 

prace


Uroczystości towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Wojaszówka. Nagrody książkowe laureatom konkursu wręczali starosta Jan Juszczak i przewodnicząca Rady Gminy Wojaszówka Krystyna Kozik.
Dopełnieniem spotkania była prezentacja multimedialna, nawiązująca do najważniejszych wydarzeń patriotycznych organizowanych w szkole.
 Podsumowując uroczystość starosta Jan Juszczak przekazał słowa uznania i gratulacji dla dyrektor szkoły Zuzanny Paluch i całego grona pedagogicznego oraz uczniów za przygotowanie pięknej i trudnej inscenizacji – Dziękuje, ze tak emocjonalnie i profesjonalnie przedstawiliście ten trudny dla Was temat, wzruszając nas dorosłych. Dziękuje Państwu za obecność, za to ze jesteście w tym dniu, uczestnicząc w tej uroczystości. Chcieliśmy po raz kolejny jako samorząd Powiatu Krośnieńskiego zaprosić przede wszystkim tych, którzy doświadczyli tych trudnych lat i wydarzeń. Nade wszystko leży nam na sercu, aby o Was pamiętać. Kiedy chcieliśmy dotrzeć do wszystkich uczestników tamtych wydarzeń tworzyliśmy listę, nie chcieliśmy nikogo pominąć. Ta lista liczyła ponad 120 nazwisk z terenu powiatu. W chwili obecnej zmniejszyła się do 66 nazwisk . Widzimy, ze czas jest nieubłagany i wzywa na wieczna warte tych, którzy kiedyś byli niezłomnymi w walce i w dochodzeniu do niepodległej. Tym bardziej cenie sobie obecność tych Państwa, którzy przyjechaliście. Bez Państwa ta uroczystość byłaby bardzo uboga – podkreślił starosta, dziękując wójtom, burmistrzom i opiekunom za umożliwienie przyjazdu tym osobom. Powiat sięga do tych najważniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, jest to ważne choćby w kontekście tego co teraz przeżywamy i tych pomówień o braku solidarności Polski. Cieszę się, ze młodzież podejmuje ten temat i pozostaje w nadziei, ze to co jest istotne dla nas przeniosą na kolejne pokolenia. Dziękuje za możliwość współuczestniczenia i współorganizacji tego ważnego w naszej historii  wydarzenia.

 

Pomprowicz


Swoimi wspomnieniami chętnie dzielili się Ci, którzy byli uczestnikami tamtych wydarzeń:  honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy AK okręgu w Krośnie  Stanisław Pomprowicz; Józefa Kuźnik z Jaślisk oraz Józef Pernal z Łęk Dukielskich. Glos zabrały również radna sejmiku wojewódzkiego Joanna Bril i przewodnicząca Rady Gminy Wojaszówka Krystyna Kozik.
Pod adresem organizatorów padło wiele ciepłych słów podziękowań za przygotowanie wzruszającej uroczystości, która jest bezcennym dziedzictwem dla młodego pokolenia.

 

złożenie kwiatów


Na zakończenie przewodniczący Rady Powiatu Edward Nowak, starosta Jan Juszczak i wicestarosta Adolf Kasprzyk złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katynia umiejscowionym przed SP w Ustrobnej.

 

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
e-mail
: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • nasz powiat lipiec sierpien 2018

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner