Komunikaty

Programy operacyjne

Program Operacyjny Narodowa Strategia Spójności

Regionalny Program Operacyjny
Województwa Podkarpackiego
2007-2013

linia oddzielająca

logo psnz

PODKARPACIE STAWIA
NA ZAWODOWCÓW

linia oddzielająca

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

linia oddzielająca

Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

linia oddzielająca

Europejski Fundusz Społeczny

linia oddzielająca

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Wybory Samorządowe 2014

 

wybory 2014

Wspieramy

 Kocham nie biję
linia oddzielająca
 Telefon zaufaniaAktualności

W europejską podróż po kulinarnych skarbach regionów Hiszpanii, Włoch i Bułgarii zabrali zaproszonych gości, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Iwoniczu – Zdroju. A wszystko z okazji podsumowania III etapów projektu „Skarby regionów Europy” w ramach Programu PO WER.
Już po raz kolejny grupa uczniów reprezentujących różne zawody i klasy wraz z opiekunami przebywała na stażach zawodowych w hotelach i restauracjach w Hiszpanii, Włoszech i po raz pierwszy w Bułgarii. Podczas praktyk uczniowie zdobywali nowe doświadczenia i kwalifikacje zawodowe pod okiem fachowców. Ponadto mieli okazję poznać kulturę innych państw i regionalną kuchnię. Dodatkowym atutem była nauka języka.
Podczas spotkania podsumowującego projekt, w którym uczestniczyli m.in. podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, przedstawiciele władz powiatu z przewodniczącym rady Kazimierzem Gładyszem i wicestarostą Adolfem Kasprzykiem, radny powiatu Stanisław Kenar, burmistrz gminy Iwonicz Zdrój Witold Kocaj, pracodawcy z branży gastronomiczno – hotelarskiej oraz nauczyciele i młodzież z ZSGH.
Dzięki prezentacjom, które przygotowali uczniowie poświęconym historii, kulturze i kuchni można było się poczuć jak w podróży po Europie. Koordynator projektu Agnieszka Kasprzyk – Sowa podsumowała główne założenia i cele projektu podkreślając, że staże to nie tylko wycieczki i zabawa, ale przede wszystkim ciężka praca i nauka. Z zainteresowaniem wysłuchano relacji uczniów, którzy dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu. Oczywiście w tej kulinarnej podróży nie mogło zabraknąć prawdziwych smaków regionalnych kuchni tych państw. Do degustacji przygotowano najbardziej charakterystyczne dania, przekąski i desery. Barwna i aromatyczna kuchnia hiszpańska to głównie kolorowe tapas, paella, smakowita tortilla i pikantne krewetki. Potrawy włoskie reprezentowała panna cotta, pizza, ravioli, tortellini. Bogate i ciekawe dania bułgarskie to przede wszystkim lutika, banica, chlebek serowy i sałatka szopska. Wszystkie potrawy przygotowali uczniowie iwonickiego gastronomika po kierunkiem nauczycieli uczestniczących w projekcie: Magdaleny Jacek, Aliny Basak, Katarzyny Jurasz – Świerczek, Iwony Sikorowicz i Anny Nycz.
W ramach projektu szkoła przygotowała również dwa konkursy dla swoich uczniów: konkurs flagowy i Quiz.
Podczas spotkania dyrektor szkoły Jan Barsznica wręczył nagrody i dyplomy laureatom konkursów.

Wyniki:
Konkurs Flagowy:
I m. – Wiktoraia Krauz I TZB
II m. – Marlena Sobczak i Kacper Justkowski IV TŻ
III m. – Ewa Wilk I TZB i Beata Miś II TŻ
Quiz:
I m. – Angelika Boroń II THK
II m. – Marlena Sobczak IV TŻ
III m. – Karolina Pasterczyk I TZB

 

Powiat Krośnieński zakończył długo oczekiwaną przez mieszkańców i jedną z największych inwestycji realizowanych w tym roku na drogach powiatu. Zadanie polegało na przebudowie dróg powiatowych nr 1974R Krosno – Targowiska – Wróblik Szlachecki w miejscowościach Targowiska, Widacz, Wróblik Królewski i Wróblik Szlachecki oraz nr 2008R Wróblik Królewski – Ladzin w miejscowości Wróblik Królewski.

W dniu 27 listopada 2017 roku o godz. 10.00 w Starostwie Powiatowym w Krośnie, ul. Bieszczadzka 1, budynek „A”, III piętro, sala 308 odbędzie się XXXIV sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego.

Zakończyła się przebudowa drogi powiatowej nr 2027R Wola Jasienicka – Budy Komborskie. W ramach prowadzonej przez Powiatowy Zarząd Dróg w Krośnie inwestycji ułożono nową nawierzchnię bitumiczną na długości 580 m.

Trwają prace przy budowie chodnika położonego przy ulicy Sikorskiego w ciągu drogi powiatowej nr 1947R Jedlicze – Dobieszyn – Krosno w miejscowości Jedlicze.

W Muzeum Historycznym Pałac w Dukli otwarto wystawę malarstwa pt. „Ziemia Ojczysta” artystki węgierskiej  Erzsébet Páljános. Ekspozycja jest już kolejną wystawą organizowaną wspólnie przez Powiat Krośnieński i XVII Dzielnicę Budapesztu.

Msza św. w intencji ojczyzny i poległych w walce o wolną i suwerenną Polskę rozpoczęła powiatowe obchody Święta Niepodległości. W tym roku uroczystości odbyły się w Krościenku Wyżnym. W kościele pw. Św. Marcina wiernych powitał ks. proboszcz Wiesław Kałamarz – Stajemy dzisiaj przy ołtarzu Chrystusa i przy ołtarzu naszych dziejów, by dziękować Bogu, by śpiewać to dziękczynne Te Deum za dar wolnej ojczyzny  za wszystkie łaski które spływają na nią przez stawiennictwo św. Marcina i świętych patronów Polski.
Homilię wygłosił ks. Wojciech Wiśniowski proboszcz z Zagorzyc. –Dzień 11 listopada to czas, kiedy po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność i powróciła na mapę Europy. Mogło tak się stać bo polski żołnierz przelewał swoją krew na różnych frontach Europy, a także świata. Bo w rodzinach pielęgnowano tradycje. Słowa „Bóg, honor, Ojczyzna” to droga prawdziwego Polaka. To słowa, które wprowadzane w czyn torowały drogę do wolności. Polska przetrwała, bo miała zawsze swoje należyte miejsce w sercach naszych praojców. Aby właściwie patrzeć na ojczyznę trzeba mieć w sobie prawdziwą mądrość. Prośmy Boga o mądrość.
Po uroczystej eucharystii wszyscy uczestnicy prowadzeni przez św. Marcina na koniu, orkiestrę dętą OSP z Krościenka Wyżnego, poczty sztandarowe, druhów z OSP, harcerzy i zaproszonych gości przemaszerowali pod pomnik Grunwaldu, aby oddać cześć poległym za wolność ojczyzny i złożyć symboliczne kwiaty. Po wspólnie odmówionej modlitwie rys historyczny związany z dążeniem do odzyskania niepodległości przedstawili gospodarz gminy Krościenko Wyżne, wójt Jan Omachel i poseł RP Piotr Babinetz. W swoich wystąpieniach przypomnieli ludzi i ich czyny, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspominali pokolenia Polaków, którym przyszło żyć pod zaborami.
Następnie wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli m.in. poseł RP Piotr Babinetz, zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i Przewodniczący Regionu Podkarpacie Tadeusz Majchrowicz w asyście Lucjana Fejkla, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Sobieraj, delegacja XVII dzielnicy Budapesztu na czele z zastępcą burmistrza Tivadarem Fosh, władze Powiatu Krośnieńskiego z Przewodniczącym Rady Powiatu Kazimierzem Gładyszem i Starostą Janem Juszczakiem, delegacja gminy Krościenko Wyżne, radni, przedstawiciele służb mundurowych, OSP oraz nauczyciele i młodzież.
Druga część uroczystości, która odbyła się w Sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym była prawdziwą patriotyczną ucztą muzyczną. Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Muzyczny  SONG z Krościenka Wyżnego, który prowadzi Maciej Filar. Jako kolejni wystąpili najmłodsi artyści,  dzieci z Przedszkola prowadzonego przez Siostry Służebniczki NMP w Krościenku Wyżnym oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego w Krościenku Wyżnym.
Następnie zaproszeni goście mieli okazje wysłuchać laureatów XI Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej. W koncercie wystąpili Marcelina Gerlach, Wiktoria Cetera, Magdalena Rygiel, Alina Duszczyńska, Bartłomiej Dębiec, Karolina Turek, Daria Samborowska, Katarzyna Gierlicka, Katarzyna Such.
Obchody Święta Niepodległości to także doskonały czas na uhonorowanie zwycięzców konkursu. Nagrody, dyplomy wręczali przewodniczący rady Powiatu Kazimierz Gładysz, starosta Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk, wójt gminy Krościenko Wyżne Jan Omachel oraz zastępca burmistrza XVII dzielnicy Budapesztu Tivadar Fosh.
Uroczystości zakończył występ harcerzy z 8 Drużyny Starszoharcerskiej im. Szarych Szeregów, której opiekunem jest Jan Omachel.
- Jak Polska długa i szeroka wszyscy świętujemy dzisiaj niepodległość, odzyskanie wolności i stworzenie nowej państwowości – powiedział na zakończenie spotkania starosta Jan Juszczak. Szanowni Państwo! Dobrze, że tak licznie gromadzimy się podczas dzisiejszego święta. I tutaj w sali na koncercie i wcześniej na uroczystej Mszy świętej. To nadaje powagi temu dniu. Bo po 123 latach, tyle pokoleń czekało, tyle pokoleń walczyło i Polska powróciła na mapę Europy. Wiele pokoleń marzyło i walczyło o niepodległą ojczyznę. I dzięki Bogu my już świętujemy 99 rocznicę wolnej, suwerennej Polski. Wincenty Witos powiedział „że nie ma rzeczy ważniejszej niż Polska”, a jaka ona będzie to od nas również zależy.  I chciałbym żeby ona była silna, piękna i dumna  przede wszystkim ze swoich obywateli, swojej historii, swoich zasług, bo takie mamy. I nie mamy się czego wstydzić. Wręcz odwrotnie. Mamy tyle powodów do dumy i chwalenia się, że można by było napisać nową trylogię sienkiewiczowską. I bardzo się cieszę, że tu w Krościenku jest kształtowany patriotyzm już od najmłodszych, a młodzież chętnie bierze udział w naszych konkursach patriotycznych. To nas buduje.
Głos zabrał 5także radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Sobieraj – Piękny koncert podczas którego młodzież uczyła nas patriotyzmu, a my dziś rano uczyliśmy młodzież jak oddawać hołd tym co byli przed nami. Chciałbym aby teraz, w tym czasie  Polacy mówili jednym głosem, abyśmy się zjednoczyli, abyśmy nie dzielili się na lepszych i gorszych. Aby nasza ojczyzna wszystkich nas obdzieliła każdego po trochu i o nikim nie zapomniała.

 

W związku z prowadzonym zadaniem pn. „Remont drogi powiatowej nr 1958R Dobieszyn – Świerzowa Polska – Szczepańcowa”, Starostwo Powiatowe w Krośnie informuje, iż dla zapewnienia prawidłowego przebiegu robót oraz bezpieczeństwa użytkowników drogi, w dniach 13 i 14 listopada br. w godz. 800 – 1700 wyłączony będzie z ruchu odcinek drogi powiatowej nr 1958R na odcinku ul. Szkolnej w Szczepańcowej.

Ruchem będą kierować uprawnieni pracownicy.

Przepraszamy za planowane ograniczenia w ruchu.

Zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, w dniu 13 listopada br. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza w życie nowy system informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

patron powiatu

Polecamy

Kontakt

Krosno, ul. Bieszczadzka 1
Centrala: 13 43 75700
Fax: 13 43 75715
Starosta: 13 43 75713
Wicestarosta: 13 43 75720
Sekretarz: 13 43 75716
 

Biuletyn Informacji Publicznej

Zbywanie Mienia Powiatu
i Skarbu Państwa
(Sprzedaż nieruchomości)

Punkt Potwierdzania

 

Punkt potwierdzania

Rejestracja pojazdów

systemkolejkowy

Zarezerwuj termin

 

Podgląd stanu kolejki:

stankolejki.powiat.krosno.pl

 

SIP

System Informacji Przestrzennej Powiaatu Krośnieńskiego

  • Nasz Powiat 5 2017

 

Podkarpacie stawia na zawodowców

interreg banner